Holmenkollen, úspěchy a české vzpomínky

03. března, 2016

Český biatlon má na Oslo a Holmenkollen krásné vzpomínky. Nevěříte?

V roce 1992 zde čtveřice Jan Matouš, Tomáš Kos, Jiří Holubec a Ivan Masařík vybojovala stříbrnou medaili v závodě hlídek. Dnes již zrušená disciplína měla tehdy punc mistrovství světa, protože nebyla zařazena v olympijském programu.  Mistr světa z roku 2005 Roman Dostál, pak na slavných tratích přidal další zářez do své úspěšné kariéry, když zde po olympijských hrách v Turíně doběhl druhý v závodě s hromadným startem. Možná si při komentování pro Českou televizi na svůj úspěch vzpomene :-).

 

slesa_holm_2008Další vzpomínky už mají zlatý punc a patří současným českým reprezentantům.  Michal Šlesingr triumfoval na Holmenkollenu roku 2008. „Pro mě už je to hodně dávno, vlastně si na to vzpomenu jen ve chvíli, kde se mě někdo zeptá,“ tvrdí o svém osm let „starém“ úspěchu.  Do hlavního norského města se ovšem vždy rád vrací. „Říká se, že německý Ruhpolding je Mekkou biatlonu. Myslím, že Holmenkollen má v tomto už podobné postavení.  Navíc je to tady pro nás fajn i z toho pohledu, že  vždy bydlíme blízko stadionu. To je pohodlnější, klidnější a svobodnější, než když musíme dojíždět desítky minut daleko.“

 

moravec_holmStejně jako Roman Dostál a Michal Šlesingr, tak i Ondřej Moravec vyhrál na Holmenkollenu závod s hromadným startem. „Samozřejmě, že vítězné vzpomínky jsou ty nejlepší,“ říká jedenatřicetiletý reprezentant, který na Holmenkolenu zvítězil v roce 2013 bezprostředně po MS v Novém Městě na Moravě. „A protože individuální závod jsem vyhrál jen jednou, tak mi to ani nezevšednělo,“ usmívá se letohradský biatlonista. „Samozřejmě, že bych rád připojil i další triumf, ale s takovou myšlenkou do Osla nejezdím, prostě to tady mám rád. Na Holmenkollenu se mi líbí celý areál, tratě i střelnice. A na střelnici nejvíc terče, protože tady používají finské terče Kurvinen, která se klasicky sklápí. Přijdou mi takové spravedlivější, než systém Hora, u kterého terče padají shora dolů.“

 

CER_1225Nejmladší úspěchy se pojí se jménem Veroniky Vítkové, ta zde loni doběhla po bezchybné střelbě třetí ve vytrvalostním závodě, aby posléze přivezla do cíle na prvním místě českou štafetu žen. “Opravdu jsem loni  střílela za nula?!“, podivila se nejprve. Až vlastní tréninkový deník ji tuto skutečnost potvrdil. „A to jsem si myslela, že se mi to ve čtyřpoložkovém závodě ještě nepovedlo.“  Následně pak jilemnická rodačka vyhrála potřetí během jedné sezóny s českou štafetou. „Vzpomínám si, že jsme zvítězily s docela velkým náskokem. Finiš jsem si tehdy před plným stadionem opravdu užila, protože jsem nemusela s nik&y acute;m bojovat až do cíle. Bylo to moc krásné a příjemné zároveň.“ Citové pouto však kvůli tomu k Holmenkollenu nemá. „Ale to platí i pro všechny ostatní destinace. Sama za sebe mohu jen dodat, že mám raději hory, i když zdejší vyhlídka na fjord má taky něco do sebe.“

 

Podívá se Veronika nebo někdo další z český reprezentantů na Oslofjord během MS 2016 i ze stupňů vítězů?   První část odpovědi se dozvíme dnes po závodě mixových štafet, který startuje v 15:30.

 

TH