Výška pozlobila závodníky v IBU Cupu

11. března, 2016

Vstup do finálových závodů IBU Cupu se v severoitalském Martellu české záloze příliš nevydařil. Z osmi startujících bodovali ve sprintech jen čtyři, přičemž nejlepším z nich byl 25. v pořadí Matěj Krupčík. Ostatní bodující skončili až ve čtvrté desítce. Tomáš Vojík obsadil na 10 km dlouhé trati mužů 33. pozici. Mezi ženami obsadila v 7,5 km dlouhém závodě Lea Johanidesová 32. místo, Kristýna Černá doběhla na 35. příčce.

Příčina nezdaru? Vysoká nadmořský výška. Středisko Martell leží v 1700 metrech na dotek slavnému průsmyku Passo del Stelvio 2757 metrů nad mořem, jehož zdolání je snem každého cyklisty… „Přijeli jsme sem po mistrovství České republiky v Novém Městě na Moravě bez aklimatizace, a bylo to poznat,“ řekl jeden z českých trenérů Marian Málek. „Proti sportovcům z alpských zemí, jsme tak určitě měli, jako mnozí ostatní, handicap. Naši závodníci to jednoduše nemohli udýchat.“

Trenér Málek ale věří, že v sobotních sprintech už takové časové rozdíly mezi sportovci nebudou. Například pětatřicátá Kristýna Černá ztratila i přes bezchybnou střelbu na vítěznou Marine Bollietovou z Francie 3:39 minuty. „Budeme mít k dobru dalších 48 hodin, během kterých sportovci výšce lépe přivyknou.“

V Itálii nestartuje kvůli onemocnění Tomáš Krupčík a schází také Veronika Zvařičová, které se nevydařilo mistrovství ČR, a nenominovala se.