Michal dokáže využít příležitostí,“ říká táta Krčmář

12. března, 2016

Sám skončil na mistrovství světa nejlépe 29. v Borovci roku 1993, proto teď s velkou hrdostí sleduje počínání svého syna, pátého muže vytrvalostního závodu mistrovství světa 2016 v norském Oslu. Daniel Krčmář předal už dávno biatlonovou štafetu Michalovi a ví, že dobře udělal. „Vždycky jsem ho vnímal jako talent, ale nikoliv jen kvůli nadání. Michal má také dobrou hlavu. Uvědomuje si, co je nutné úspěchu obětovat, včetně soukromého života, dřinu dokáže akceptovat,“ říká účastník olympijských her 1994.

 

Daniel Krčmář ukončil kariéru už ve třiadvaceti letech poté, co mu nebyla prodloužena smlouva v Dukle Bánská Bystrica. Ano, rozumíte tomu správně, po rozdělení Československa reprezentoval Slovensko. „Taková byla doba, zůstali jsme po rozdělní v Dukle čtyři kluci z Čech a po olympiádě v Norsku jsme se svorně vraceli domů.“ V tehdejší česko-slovenské partě byl například i Lukáš Krejčí, současný trenér běžecké reprezentace.

 

I v civilním životě zůstává Daniel Krčmář věrný sportu. Společně s kamarády provozuje v Praze a Vrchlabí prodejnu, servis a půjčovnu lyžařského vybavení. „Právě ve čtvrtek během dvacítky jsem byl v našem pražském obchodě. Naštěstí se asi všichni zákazníci dívali na biatlon, protože k nám jich v té době moc nepřišlo, a tak jsem mohl s kolegy a jedním naším dodavatelem sledovat závod v televizi i na počítači. Počítač mám puštěný vždy, sleduju běžecké mezičasy, časy střelby a další detaily,“ nezapře v sobě „závoďáka“.

 

Společně na běžeckých závodech.

Společně na běžeckých závodech.

Už před startem byl přesvědčený, že Michal udělá dobrý výsledek. „Věřil jsem, že by mohl být do patnáctého místa. Ve střelbě jede na úspěšné vlně a v běhu je konkurence schopný.“ Současně si však uvědomoval zrádnost vytrvalostního závodu. „To je hodně nevyzpytatelná disciplína. Závod je dlouhý, člověk má čas přemýšlet a v tom je to složité.“ Proto si velmi cení toho, jak „mazácky“ si Michal v závodě počínal. „Bylo vidět, že první stojka mu nesedla. Nezpanikařil a dokázal každou ránu vypracovat, na úkor toho, že byl v této položce nejpomalejší ze všech 99 závodníků. Za nulou šel s velkou urputností.“

 

Od žákovských let Michal vyrůstal u dědy a babičky v Žamberku, odkud pochází i Daniel Krčmář, a v nedalekém Letohradu se věnoval biatlonu. „Z pohledu rodiny to bylo těžké rozhodnutí, z pohledu jeho sportovního života nejlepší možné. V Letohradě byli trenéři, kterým jsem věřil, jako například Čeněk Suchomel.“

 

Podle tátových slov dokázal Michal plně využít příležitostí, které dostal. „I to je jeho silná stránka. Když se někam nominoval, splatil důvěru. Jako při mistrovství světa 2013 v závodě štafet. Sám si navíc dobře uvědomuje, v jaké se ocitl super partě. Ondra Moravec nebo Michal Šlesingr to jsou neuvěřitelní profíci. Má možnost je sledovat, má možnost s nimi mluvit, má možnost se od nich učit.“ Zejména Ondřej Moravec, se kterým shodou okolností sdílí obyčejně i hotelový pokoj, je prý synovi velkým vzorem. „Michalovi otevřel oči v tom, že vrcholový sport nespočívá jen v samotném tréninku.“

 

Daniel Krčmář má radost, že synův vzestup pokračuje. „Loni ukázal, že umí mezi nejlepší nahlédnout, letos už s nimi pravidelně soupeřil. Stabilizoval svoji fyzickou a střeleckou výkonnost na vysoké úrovni.“ Aktuálně má ve Světovém poháru 340 bodů, to je stejně jako Michal Šlesingr a jen o jeden méně, než Ondřej Moravec.

 

TH