MS 2016 nebylo medailové, ale ani neúspěšné

13. března, 2016

Celkem jedenáct umístění v elitní desítce přineslo mistrovství světa 2016 v norském Oslu českému biatlonu. A to se ještě musel český tým potýkat s nepřízní osudu. S dlouhým onemocněním Ondřeje Moravce před šampionátem, nemocí Evy Puskarčíkové během MS nebo nezaviněným těžkým pádem Michala Šlesingra ve stíhacím závodě. „Letošní šampionát pro nás nebyl medailový, ale současně nebyl ani neúspěšných,“ podotkl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.  „Samozřejmě, že malinko zklamaní jsme, medailový lesk nám schází už vzhledem k tomu, jak se předtím sezóna vyvíjela.“

 

Jakých bylo oněch jedenáct umístění v Top Ten a kdo je vybojoval?

  • 3x 4. místo = 2x Gabriela Soukalová, 1x Veronika Vítková
  • 3x 5. místo = 1x Gabriela Soukalová, 1x Michal Krčmář, 1x štafeta mužů
  • 3x 6. místo = 1x smíšená štafeta, 1x štafeta žen, 1x Veronika Vítková
  • 1x 7. místo = Veronika Vítková
  • 1x 8. místo = Veronika Vítková

 

Pro srovnání, v roce 2015 skončili Češi na MS v elitní desítce 14x, z toho čtyřikrát na stupních vítězů.

 

Šéftrenér České reprezentace Ondřej Rybář. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Šéftrenér České reprezentace Ondřej Rybář. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Na holmenkollenských tratích byla také završena šňůra 18 závodů Světového poháru v řadě, včetně MS 2015, ze kterých čeští reprezentanti přivezli alespoň jedno umístění na medailové pozici. „Ta šňůra se jednou přetrhnout musela. Mrzí nás ale, že se to stalo právě tady na světovém šampionátu,“ podotýká Ondřej Rybář. Během tohoto období stanuli Češi celkem 36x na stupních vítězů! Z toho je 11 prvních míst, 13 druhých a 12 třetích! Ve stávající a ještě probíhající sezóně, to představuje celkem 15 pódiových umístění –  5 prvních, 5 druhých a 5 třetích!

 

„Uvidíme už za pár dnů v Chanty-Mansijsku, zdali navážeme šňůru novou,“ říká šéftrenér. Na daleké Sibiři bude Gabriela Soukalová současně hájit první místo v průběžné klasifikaci Světového poháru. „Jsou tam tři závody, bude to ohromně těžké a bude se bojovat do poslední chvíle. Uvidíme, jak se Gábině podaří zregenerovat, jak nastřádá síly a jak na tom budou ostatní soupeřky. Její sezona může být šťastná nebo nešťastná, ale určitě nemůže být už neúspěšná,“ zdůrazňuje Ondřej Rybář.

 

TH