Vítězskou Světového poháru 2015/16 je: GABRIELA SOUKALOVÁ!

19. března, 2016

Gabriela Soukalová je vítězkou celkové klasifikace Světového poháru! Definitivní podobu jejímu triumfu dalo dnešní čtvrté místo ve stíhacím závodě žen na 10 km. Česká reprezentantka tak završila svoje celosezónní úsilí, navíc do své sbírky přidala i další hodnotnou cenu, a to malý glóbus za celkové prvenství v disciplíně stíhací závody. V těsném dojezdu šesti biatlonistek byla nakonec nejlepší Kaisa Maekaeraeinenová z Finska před Marií Dorinovou-Habertovou z Francie a Italkou Dorotheou Wiererovou. Před zítřejším závodem s hromadným startem má česká biatlonistka náskok 63 bodů na Dorinovou Habertovou z Francie a už nemůže být předstižena.

 

Gabriela Soukalová vstoupila do závodu z druhého místa po sprintu. Nehnala se za vedoucí Finkou a Norkou Marte Olsbuovou, která se ji vydala stíhat. Držela se svého běžeckého tempa i střeleckého rytmu. Na střelnici se však nevyvarovala dvou chyb, a to při úvodní a závěrečné položce. Do posledního kola vybíhalo šest biatlonistek v necelých pěti vteřinách.

 

„To byla hrozná mela, my jsme se tam střídaly čtyři a nevěděla jsem, jestli za námi ještě někdo je. Chtěla jsem využít toho momentu, kdy se do toho prvního stoupání po střelnici nacpala Kaisa a začala nám ujíždět a já věřila, že chytnu chuť za ní viset, ale ty holky se za mnou držely zuby nehty a nedaly mi ani metr,“ popisovala souboj na trati ze svého pohledu. „Odtáhla jsem velký kus tratě a v závěru už jsem na to trochu neměla síly,“ povzdychla si, ale v jejím hlase rozhodně nebylo znát zklamání. „Myslím, že jsem to ale udělala dobře, protože v té tlačenici se může stát cokoliv, lidí si stoupají na hole, a tak. Prostě ke kolizi může dojít snadno, a tomu jsem se snažila vyhnout. Jela jsem proto podle sebe.“

Gabriela Soukalová na střelecké položce ve stoje. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

Gabriela Soukalová na střelecké položce ve stoje. Foto: Český biatlon, Petr Slavík

 

Všech dosavadních pětadvacet individuálních závodů sezóny 2015/16 dokončila v elitní desítce s výjimkou 11. místa ve stíhačce na mistrovství světa v Oslu. „To je prostě mazec, nevím, co bych měla říct. Mám asi ještě větší radost, než po zisku olympijských medailí. Není nic víc,“ říká a do očí se jí derou šťastné slzy. „Ta radost je nepopsatelná, nevyčíslitelná. Nejsem schopná tomu dát slova. Jednoduše je to bomba, vždy jsem o něčem takovém snila. Snad jsem i lidem u televize udělala radost a sdílí to se mnou, protože bych jim přála, aby cítili to, co teď cítím já,“ vzkazuje domů do České republiky.

[caption id=”at