Sprinty a stíhací závody završily ME juniorů

21. března, 2016

Dvanácté místo Markéty Davidové a 17. příčka Jana Buriana ze sprintu se staly nejlepšími výsledky českých nadějí na Otevřeném mistrovství Evropy juniorů, které hostila slovinská Pokljuka. Do nejlepší dvacítky se o víkendu navíc dvakrát prosadil Ondřej Šantora, jenž skončil 19. ve sprintu a dvacátý ve stíhacím závodě.

 

„Všichni kluci na tom byli běžecky velmi slušně, jejich procentuální odstupy za juniorskou špičkou nebyly velké,“ začal s hodnocením juniorů trenér Vlastimil Vávra. „Bohužel s větrnou střelnicí v Pokljuce si moc neporozuměli. Takže z jejich střeleckých výsledků jsem trochu zklamaný, určitě měli na to, aby nahlédli do elitní desítky.“

 

Právě střelba pokazila stíhací závod Janu Burianovi. Po první bezchybné položce se už propracoval do elitní desítky, ale následovalo pět chyb a pád až na 32. místo. Milan Žemlička doběhl dnes 34., když startoval z 36. pozice. O dvě místa si polepšil také David Tolar, jenž skončil ve stíhačce na 36. místě. Jakub Procházka, který prožíval premiéru na velké soutěži, byl ve sprintu 32. a ve stíhacím závodě obsadil 39. příčku.

 

Tři junioři nyní zamíří do kategorie mužů. „Největší perspektivu mám Jan Burian, zatím se však o pokračování rozhoduje. Má totiž podanou přihlášku na medicínu. Do „B“ týmu ho však Ondřeji Rybářovi určitě doporučím,“ doplňuje Vlastimil Vávra. Do reprezentační zálohy možná nahlédne i Ondřej Hošek, který na ME nestartoval. Naopak David Tolar upřednostní studium strojírenství.

 

Nejlepší českou juniorkou byla ve Slovinsku věkem ještě dorostenka Markéta Davidová. „Myslím, že má před sebou velkou budoucnost, na svůj věk je zejména běžecky velmi silná,“ podotýká trenér Jindřich Šikola. „Na nejlepší zatím nestačí v rychlosti a přesnosti střelby, ale to je vzhledem k jejímu mládí logické. Markétu mohu jen chválit.“ Ve stíhacím závodě doběhla Markéta Davidová na 22. místě.

 

Juniorky doplácely na zdravotní komplikace. Ve sprintu zkolabovala Natálie Jurčová, ze stíhacího závodu pak byla stažena Anna Tkadlecová, jež ve sprintu skončila 39. „V porovnání s loňským rokem udělala Anna velký pokrok. Bohužel před šampionátem brala antibiotika a se zdejší vysokou nadmořskou výškou se pak nedokázala srovnat. Věřím, že za rok prodá, co v ní je.“ Erika Jislová obsadila ve sprintu 49. příčku a ve stíhacím závodě doběhla na 36. místě. „Erika má doma miminko, a tak je pro ni obtížné skloubit sportovní přípravu a rodičovské povinnosti, přestože talentovaná je. Uvidíme, jak se k tomu postaví v následující sez óně, kdyby už měla startovat mezi ženami.“

 

Výkony juniorek byly navíc poznamenané materiálem. „Ať jsme dělali, co jsme mohli, lyže měly holky prostě pomalé. A problém nebyl v servisu ale v samotných lyžích. To mě mrzí a holek je mi líto,“ dodává trenér Šikola.

 

Výsledkový servis Juniorského ME 2016.

 

TH