Hromadný start biatlonu na horských kolech se osvědčil

20. června, 2016

Nový formát přinesl mistrovský závod mužů a juniorů v rámci domácího šampionátu v biatlonu na horských kolech, který o víkendu hostil Jablonec nad Nisou. Jestliže dorostenci a všechny kategorie něžného pohlaví závodili intervalově, tak souboj mužů a juniorů se odehrál v závodě s hromadným startem.

Klání tak dostalo nejen dramatický náboj, ale byl pro samotné aktéry i bezpečnější a spravedlivější. Proč? V předchozích letech docházelo na trati často ke kolizím, nebo pomalejší a méně technicky zdatní závodníci z řad dorostu brzdili aktéry hlavního závodu mužů. „Bývalo to nebezpečné a neregulérní,“ shodují se Ondřej Moravec a Michal Šlesingr, kteří v sobotu obsadili první resp. druhé místo.

Michal Šlesingr bojuje na trati MČR MTB

Michal Šlesingr bojuje na trati MČR MTB

Systémem startu známým například z velkých cen formule 1 se na trať sobotního sprintu se štafetovou střelbou vydalo na 30 mužů a juniorů. Na čele se usadili reprezentanti. „S kluky se známe, a tak jsme se na trati i seřadili tak, abychom jeden druhému nepřekáželi,“ popisoval taktiku Ondřej Moravec. A když „systém“ někdo narušil? „Před sjezdem se kolem nás přehnal jeden junior, pak nás všechny brzdil a dostal co proto,“ dodal se smíchem Michal Šlesingr.

Ondřej Moravec a Michal Šlesingr (vpravo) v cíli MČR MTB 2016

Ondřej Moravec a Michal Šlesingr (vpravo) v cíli MČR MTB 2016

Nový formát se líbil i na střelnici, protože elitní závodníci přijeli pohromadě. „Pro fanoušky je kontaktní závod vždycky zajímavější,“ říká Ondřej Moravec a pokračuje: „A pro nás sportovce je to pro změnu trénink ve vyšším psychickém vypětí. To přesně potřebujeme.“ Právě jeho střelecký souboj s Michalem Šlesingrem byl jedním z vrcholů šampionátu. Vleže stříleli oba bezchybně a vstoje dlouho také. O vítězi rozhodla až poslední rána Michala Šlesingra, které skončila těsně vedle terče. „Jsem trošku blbec, poslední rána se dává,“ povzdychl si trojnásobný medailista z mistrovství světa.

Ondřej Moravec vítězí na MČR MTB v Jablonci nad Nisou

Ondřej Moravec vítězí na MČR MTB v Jablonci nad Nisou

Podstatné však je, že se novinka v systému závodu horských kol biatlonistů osvědčila. „Změna měla pozitivní dopad a tomu jsem osobně moc rád, protože jsme si sami tuto variantu vybrali,“ uzavírá téma čerstvý mistr republiky v biatlonu na horských kolech Ondřej Moravec.