Štafetový závod smíšených dvojic už je v programu MS!

08. července, 2016

Výkonný výbor Mezinárodní biatlonové unie (IBU) schválil v tomto týdnu novou disciplínu pro světové šampionáty. Počínaje rokem 2019 bude v programu mistrovství světa také štafeta smíšených dvojic. Tato disciplína měla premiéru při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě v sezóně 2014/15. Uplynulou zimu se štafety smíšených dvojic objevily jak ve Světovém poháru, tak na Otevřeném mistrovství Evropy, či na Zimních olympijských hrách mládeže. Premiéru na MS bude roku 2019 hostit švédský Oestersund.

Při štafetách smíšených dvojic absolvují ženy 6 km dlouhou trať, muži běží 7,5 km, každý závodník střílí čtyřikrát, dobíjí se a trestné kolo má délku 75 metrů, tedy polovinu běžného standardu. Závod prošel několikaletým testováním nejprve v nižších soutěžích včetně národních úrovní. Jako nehodnocená disciplína se poprvé objevil v rámci finále Světového poháru v Oslu na sklonku sezóny 2013/2014. Velkou „světovou“ premiéru nové disciplíny viděla už zmiňovaná Vysočina Aréna v únoru 2015.

„Ohlasy na smíšenou štafetu dvojic byly pozitivní od sportovců, národních svazů i fanoušků, a tak přišel čas zařadit novou disciplínu do programu mistrovství světa,“ řekl prezident IBU Anders Besseberg z Norska. „Pokračujeme tedy v úspěšném vývoji nových disciplín. Jsme první mezinárodní federací v zimním odvětví, která na největší sportovní akci přinesla v podobě smíšených štafet společný závod pro ženy a muže,“ připomněl norský funkcionář úspěšnou premiéru „mixu“ na olympijských hrách v Soči 2014. Česká čtveřice Veronika Vítková, Gabriela Soukalová-Koukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec vybojovala tehdy stříbrnou medaili!

Podle šéftrenéra české reprezentace se jedná ze strany IBU o správný krok. Ondřej Rybář ale současně věří, že stávající podoba disciplíny není definitivní. „K Technické komisi IBU jsme vznesli připomínku, která se týká nepoměru střelecké a běžecké části. Pokud jeden závodník třikrát dobíjí a ještě musí na trestné kolo, má na krátké trati se čtyřmi položkami po závodě nejen on, ale de facto i celá dvojice.“ Zdeněk Vítek, trenér družstva žen, k tomu navíc dodává: „Dvojím trestem za jednu chybu navíc závod ztrácí na přehlednosti.“ Vzor ideální formy štafet smíšených dvojic vidí Ondřej Rybář v exhibičním klání, které během vánočních svátků hostí pravidelně německý Gelsenkirchen. V Schalke Areně se totiž nedobíjí a biatlonisté rovnou míří na trestné kolo. Závod je tak přehlednější, vyrovnanější i dramatičtější.

Základem úspěchu v nové disciplíně je každopádně rychlá a přesná střelba, a ta byla dosud kamenem úrazu českých reprezentantů. Jak v Oestersundu, tak v Canmore doběhli v uplynulé sezóně Češi vždy třináctí. „Rychlost střelby patří k nejdůležitějším prvkům naší letní přípravy,“ doplňuje informaci nový trenér týmu mužů Michael Málek.