Reprezentanti v plné přípravě na sezónu se dvěma vrcholy

16. července, 2016

Nové členění týmů, nový trenér a nový přístup k přípravě, to jsou základní změny u české reprezentace před sezónou 2016/2017. Ta bude mít z českého pohledu dva vrcholy – nejprve prosincový Světový pohár v Novém Městě na Moravě, a pak únorové mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu.

„Na změny není nikdy pozdě, pokud cítíš, že je třeba je učinit,“ říká šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář. „Jediné co bych neriskoval, by byla změna v olympijské sezóně.“ Nyní ví, že je poslední šance vyzkoušet něco nového, aby se reprezentace za rok případně vrátila k tomu, co se v předchozích šesti letech osvědčilo.

Proč vůbec ke změnám dochází?
„Náš systém není určitě špatný. Tým má sílu. Ale být nahoře znamená neusnout na vavřínech, dívat se dopředu a hledat slabá místa,“ říká šéftrenér a připomíná úspěchy žen v Poháru národů, loňské druhé a letošní třetí místo, které navíc doplňuje rok starý triumf ve štafetách Světového poháru. Muži mají na kontě páté a osmé místo v Poháru národů nebo letošní pátou pozici v závodu štafet na MS v Oslu.

Ondřej Moravec během výkonnostních testů v Jablonci nad Nisou

Ondřej Moravec během výkonnostních testů v Jablonci nad Nisou

Nelze si však také nevšimnout, že s výjimkou Gabriely Soukalové – Koukalové vítězky SP 2015/2016 si ostatní špičkoví čeští závodníci v celkové klasifikaci Světového poháru o trochu pohoršili. Veronika Vítková sice udržela vysoký standard, když ze čtvrtého místa klesla jen na osmou pozici, ale v individuálních závodech nestanula ani jednou na stupních vítězů, kdežto před rokem hned šestkrát. Ondřej Moravec po loňském šestém místu v celkové klasifikaci obsadil letos i vinou nemoci až 25. příčku. Michal Šlesingr, před rokem osmý, si pohoršil o deset míst.

Muži i ženy, A týmy i B týmy, pracovali v předchozích letech během přípravy společně. „Naším cílem bylo, aby se nováčci nebo Ti slabší dotáhli výkonnostně co nejblíže světové špičce,“ vysvětluje Ondřej Rybář. „Současně to však znamenalo relativně velký počet závodníků na jednom místě a v jednom čase, který se zákonitě musel rozprostřít mezi všechny sportovce.“ Při vyrovnanosti světové elity rozhodují v biatlonu stále více a více maličkosti, detaily. „A právě na ty nám už tak úplně nezbýval čas. Navíc progres závodníků B týmu nebyl takový, jaký jsme si představovali,“ upřesňuje šéftrenér.

Veronika Vítková při červnovém MČR v biatlonu na horských kolech.

Veronika Vítková při červnovém MČR v biatlonu na horských kolech.

Co bude nového?
„Pro úspěch je důležitý každý detail, a právě na ty se chceme zaměřit,“ vysvětluje Ondřej Rybář. „Do tréninků zařadíme více individuální péče. Jedním z cílů pro zlepšení je určitě rychlost střelby. To jsme vnímali nejen my trenéři a sportovci, ale také fanoušci.“

Každá skupina bude mít svého zodpovědného trenéra a asistenta. „U žen máme osvědčenou dvojici Zdeňka Vítka a Jiřího Holubce. U mužů bude hlavním trenér Michael Málek, který dosud pracoval s dorostenci a juniory v Klubu biatlonu v Letohradě, jeho asistentem se stal Aleš Ligaun, který už má zkušenosti se seniorským týmem z pozice asistenta a odpovědného trenéra B týmu mužů. U „B“ družstva žen zůstává hlavním koučem Marián Málek, starší bratr Michaela, a jeho asistentem v přípravném období je Vojtěch Prášil, který se na zimní období vrátí do servisního týmu. „U béčka mužů bude nově působit Marek Lejsek, který strávil uplynulých šest let společně se mnou u reprezentace mužů. Jeho úkolem je připravit mladý B tým mužů tak, aby se stal skutečnou zálohou pro A tým a jeho doplnění po olympijských hrách 2018. Markovým asistentem je Tomáš Kašpar, který v uplynulých dvou sezónách pracoval u servisního týmu.“ doplňuje Ondřej Rybář.

Novým členem "B týmu" je i Ondřej Hošek. Bronzový junior z MS 2016 ve štafetách.

Novým členem “B týmu” je i Ondřej Hošek. Bronzový junior z MS 2016 ve štafetách.

Jak se odehrává příprava?
Hlavní tréninkovou základnou reprezentace je České republika. „Střídáme naše základny v Jablonci nad Nisou, Letohradě a Novém Městě na Moravě. Absolvovali jsme cyklistický kemp v Podyjí,“ podotýká šéftrenér. Oba „A“ výběry mají za sebou i čtyřdenní lyžování v oberhofském tunelu. A co dále? Nyní jsou všichni muži v Letohradě a ženy na Vysočině, příští týden si tréninkové základny vyměníme. V srpnu se reprezentační „A“ týmy vydají na třítýdenní soustředění do Francie, sportovci z „B“ výběru zamíří na čtrnáct dnů do slovinské Pokljuky. „Na přelomu léta a podzimu chceme ještě realizovat přípravu v dějišti světového šampionátu 2017 v Hochfilzenu,“ dodává Ondřej Rybář.

SLOŽENÍ REPREZENTACE – šéftrenér Ondřej Rybář

Muži – A: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Adam Václavík. Trenéři: Michael Málek a Aleš Ligaun.

Muži – B: Jan Burian, Ondřej Hošek, Lukáš Kristejn, Matěj Krupčík, Tomáš Vojík. Trenéři: Marek Lejsek a Tomáš Kašpar.

Ženy-A: Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Gabriela Koukalová, Jitka Landová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková. Trenéři: Zdeněk Vítek a Jiří Holubec.

Ženy-B: Kristýna Černá, Ludmila Horká, Lea Johanidesová, Veronika Zvařičová. Trenéři: Marian Málek a Vojtěch Prášil.

Kariéru ukončili: Barbora Tomešová a Vít Jánov