Smíšená štafeta juniorů má světové zlato!

26. srpna, 2016

Senzačně vstoupili čeští biatlonisté do Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích, které dnes odstartovalo v estonském Otepää. Juniorský kvartet Anna Tkadlecová, Markéta Davidová, Ondřej Hošek a Jan Burian vybojoval s více než dvou minutovým náskokem titul mistrů světa! Na druhém místě doběhli Ukrajinci, bronz vybojovali v těsném souboji s Ruskem Finové. Startovalo 11 štafet.

Češi se od počátku pohybovali v popředí. Anna Tkadlecová zvládla první úsek na pátém místě, ve vedení byli Poláci. Markéta Davidová vytáhla český mix už na druhou pozici. Poláci se po dvou trestných kolech propadli mimo medailové příčky. Ve vedení v tu chvíli byli Rusové, třetí běželi Ukrajinci. Ondřej Hošek posunul skvělým výkonem českou štafetu po střelbě vstoje už na první místo! Jan Burian vyrazil do finiše s půlminutovým náskokem. Svým soupeřů se neustále vzdaloval až na konečných 2:27,1 minuty!

„Panuje tu příjemné slunečné počasí, teplota je 23°C, ale vítr dokáže být zrádný,“ přibližuje estonské podmínky trenér Marek Lejsek. Na výsledky štafet juniorů, však vítr vliv neměl. „Závod byl spravedlivý.“ Čeští junioři stříleli nejlépe z celého startovního pole a jako jediní se třetími Finy nemuseli absolvovat žádné trestné kolo. Na kontě měli pouze 11 dobíjení. „Potěšilo mě, že jsme od startu byli neustále ve hře, stejně tak jsem měl radost u ze střelby. Přišlo mi, že zejména na třetím a čtvrtém úseku bylo mezi soupeři hodně nervozity,“ doplnil Marek Lejsek, který za rozhodující moment označil výkon Ondřeje Hoška. „Na stojce se odpoutal od Ukrajince a Rusa, kteří museli na trestná kola.“

Odpoledne pokračovalo MS smíšenými štafetami dospělých. Český tým běžel ve složení Kristýna Černá, Lucie Charvátová, Adam Václavík a Lukáš Kristejn. “Tady je konkurence hodně těžká. Ukrajinci, Poláci, Finové, domácí Estonci a mnohé další země tady mají své nejlepší biatlonisty,” upřesnil Marek Lejsek.

Bohužel našim dospělým reprezentantům se závod nevydařil. Kristýna Černá na prvním úseku musela absolvovat trestné kolo po střelbě vstoje a Lucii Charvátové předala štafetu na 12. místě. Ta opět potvrdila svoji běžeckou rychlost, když na svém úseku byla třetí nejrychlejší. Avšak i ona vstoje chybovala. Jeden trestný okruh znamenal průběžnou devátou pozici. Jak „chutná“ trestné kolo si hned po položce vleže vyzkoušel Adam Václavík, který vyslal Lukáše Kristejna na trať z desátého místa. Český finišman jako jediný vynechal 150 metrový okruh a vrátil českou štafetu na konečnou 9. příčku. Vyhráli Finové vedené nezdolnou Kaisou Maekaeraeinenovou, před Ukrajinci a Poláky.

„Odpoledne to bylo na střelnici o poznání náročnější, foukalo mnohem více, než při závodě juniorů. Ale i tak některé týmy předvedly, že lze střelbu zvládnout bez trestných kol. My jsme ztratili naději hned na prvním úseku,“ řekl Marek Lejsek. Zajímavé je zjištění, že čeští junioři na dálku porazili své starší a zkušenější krajany, a to o více než dvě a půl minuty! Se svým časem by mezi dospělými obsadili dokonce čtvrté místo. „Jak jsem už řekl, ty podmínky odpoledne byly těžší, naše ženy i muži měli více dobíjení a běhali trestná kola,“ vysvětloval Marek Lejsek. „Ani tak by ovšem nemělo dojít k tomu, že dospělí prohrají takovým rozdílem.“

V sobotu jsou v Estonsku na programu sprinty a v neděli stíhací závody. Vedle těch, kteří startovali ve smíšených štafetách, zasáhnou do bojů o cenné kovy i další čeští reprezentanti: vzhledem k široké marodce juniorek to bude dorostenka Petra Suchá, junior Jakub Procházka, mezi ženami Lea Johanidesová a v kategorii mužů se navíc představí Matěj Krupčík.

 

Výsledky Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích – smíšené štafety juniorů.

Výsledky Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích – smíšené štafety dospělých.