Estonský vítr přivál dvě stříbra a bronz!

27. srpna, 2016

Druhý den šampionátu a další medaile! Čeští reprezentanti po zlatu juniorského mixu pokračují na mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích v medailových žních. Během dnešních sprintů jim silný nárazový vítr přivanul v estonském Otepää hned dvě stříbra a bronz! O cenné úlovky se zasloužil v kategorii mužů Lukáš Kristejn a mezi juniory druhý Jan Burian a třetí Ondřej Hošek!

„Ty, jo druhej!?,“ překvapilo umístění Lukáše Kristejna. „To budu muset na tiskovku a mluvit anglicky,“ došlo mu, a na chvíli ztratil radostný výraz medailisty. Spokojenost u něho ale určitě převažovala. “Jsem hodně překvapený, protože ve štafetách jsem se na lyžích necítil vůbec dobře. Dnes to ale bylo mnohem lepší, ale o medaili se mi vůbec nesnilo. Je to super!,“ hlásil odchovanec letohradského biatlonu, který byl na trati třetí nejrychlejší. V závodě zvítězil Slovák Martin Otčenáš.

Svého svěřence samozřejmě chválil i trenér Marek Lejsek. „Lukáš dnes podal po všech stránkách kvalitní výkon. Mám radost zejména z toho, že v běhu držel kroky s Ukrajinci, Slováky nebo Bulhary, kteří tady startují v nejsilnějším, složení.“ Na střelnici opět panovaly větrné podmínky. „Lukáš se s tím vypořádal bezvadně, obě položky odstřílel v rytmu. Zejména stojka pak byla ukázková, protože ji zvládl za necelých třiadvacet vteřin.“

Stříbrný ze sprintu mužů Lukáš Kristejn je na obrázku zcela vlevo.

Stříbrný ze sprintu mužů Lukáš Kristejn je na obrázku zcela vlevo.

Jak si vedli ostatní čeští závodníci? Matěj Krupčík obsadil 16. místo a Adam Václavík skončil na 45. pozici. „Matěj měl po příjezdu zablokovaný krk, proto ani neběžel páteční štafety. Ale jak mi sám řekl, během závodu mu krk povolil.“ A to je podle Marka Lejska dobrá zpráva před nedělními stíhacími závody. „Matějovi schází necelých pětadvacet vteřin na elitní desítku. A protože je dobrý střelec, mohl by se mezi nejlepší dostat.“ Smůla si sedla na Adama Václavíka už během losování. Byl mu totiž přidělen pár kolečkových lyžích, který mu vůbec nejel. „Hned na prvním mezičase ztrácel na čelo závodu přes půlminuty… Jeho frustrace z lyží se pak, bohužel, promítla i do střelby,“ připomněl trenér jeho pět trestných kol. „Adama mi bylo až líto, protože ho předjel třeba Řek nebo Španěl, což by se za normální situace nestalo.“

Parádní představení připravili všem fanouškům čeští junioři. Jan Burian vybojoval stříbrnou medaili, Ondřej Hošek doběhl třetí a Jakub Procházka hned za ním na čtvrtém místě! Jan Burina zvládl střelbu v poměru 1/1, stejně jako čtvrtý Jakub Procházka. Ondřej Hošek byl bezchybný vleže, vstoje minul dva terče. „Co mohu dělat?! Jen chválit, jen chválit,“ smál se spokojeným hlasem trenér Marek Lejsek. „Kluci byli vynikající na trati a střelbu v silném větru zvládli naprosto mazácky. To smekám klobouk.“ V běžecké části měl Jan Burian třetí nejlepší čas, Ondřej Hošek čtvrtý a nejmladší z českého tria Jakub Procházka šestý. Závod vyhrál Ukrajinec Anton Myhda.

V kategorii žen potvrdila běžecké kvality Lucie Charvátová, když na trati sváděla rovnocenný boj s Kaisou Maekaeraeinenovou. Nedokázala se však na střelnici vyrovnat s obtížnými podmínkami, výsledkem bylo třinácté místo. „Tady vždy po obědě fouká ještě mnohem více, než dopoledne,“ podotkl trenér Marian Málek. „A dnes byl vítr tak silný, že padaly i reklamní bannery.“ Vleže minula rodačka z Krkonoš dva terče, vstoje dokonce čtyři. „Na stojku se Lucce vítr trochu uklidnil, a tak se toho snažila využít. Bohužel přijela na palebnou čáru z plného zatížení, a to ve výsledku její střelbu poznamenalo.“
Na pěkné patnácté pozici doběhla Lea Johanidesová. „Z našich děvčat zvládla nejlépe větrnou střelnici, tam si počínala hodně zkušeně. Jsem přesvědčený, že patnácté místo ji povzbudí do další práce.“ Kristýna Černá podala průměrný výkon na trati i na střelnici. Výsledkem bylo 33. pořadí. „A ve finiši si navíc ještě spletla koridor, takže její ztráta zbytečně narostla,“ doplnil Marian Málek. Mistrovský titul vybojovala Olena Pidrušná z Ukrajiny.

Ještě před střelbou vstoje svírala juniorka Markéta Davidová v rukou medaili, ale pak minula tři terče… „No,“ povzdychl si Marian Málek „A to ještě v zápalu boje běžela raději čtyři trestná kola!“ Talentovaná jablonecká biatlonistka tak nakonec skončila šestá. „V běhu však byla Markéta opět výborná,“ připomněl trenér její nejrychlejší běžecký čas! Anna Tkadlecová obsadila 25. místo a dorostenka Petra Suchá skončila na 28. příčce. „Anička už byla nervózní při nástřelu a pět chyb v závodě její rozpoložení potvrdilo. Petra byla nominovaná na poslední chvíli, ale svojí se svojí šancí nasbírat zkušenosti si poradila dobře.“ Zlato získala Anastázija Merkušinová z Ukrajiny.

 

Výsledky mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích: 

Sprint muži

Sprint junioři

Sprint ženy

Sprint juniorky

 

Foto: IBU