Jan Burian završil šampionát ziskem své třetí medaile!

28. srpna, 2016

Co start to medaile! To je skvělá bilance Jana Buriana z Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích. Po triumfu s juniorským mixem a druhém místě ve sprintu, dnes završil své vystoupení v estonském Otepää ziskem stříbrné medaile ve stíhacím závodě. Těsně pod stupni vítězů zůstal další z juniorů Ondřej Hošek, jenž doběhl čtvrtý. V kategorii juniorek skončila Markéta Davidová sedmá, mezi ženami vybojovala Lea Johanidesová osmé místo a Lucie Charvátová skončila 12., stejně jako v kategorii mužů Lukáš Kristejn, stříbrný ze sobotního sprintu. Účast na mistrovství světa, kterou česká reprezentace původně neměla v plánu, přinesla nakonec nečekanou medailovou nadílku v poměru 1 – 3 – 1 (zlato – stříbro – bronz).

Po zlatu v mixu a stříbru ve sprintu přebírá Jan Burian i stříbro za stíhací závod.

Po zlatu v mixu a stříbru ve sprintu přebírá Jan Burian i stříbro za stíhací závod.

Jan Burian, jenž je jinak členem reprezentačního „B“ týmu, potvrdil, že šampionát na estonské půdě jej zastihl ve výborné formě. Zastřílel solidně, když v každé ze čtyř položek minul pouze jeden terč, a navíc opět výborně běžel. Na trati mu patřil pátý nejlepší čas. „Potěšilo mě, že Honza nezpanikařil a dokázal svojí výborné pozice po sprintu využít k dalšímu úspěchu,“ řekl trenér Marek Lejsek. „Možná tam chyběla jedna nula v některé z položek, protože pak mohl jet o zlato. Na trati byl mnohem silnější, než vítězný Ukrajinec.“ Totéž lze říci i Ondřeji Hoškovi. Jeden zásah navíc jej mohl poslat do boje o bronz. Jakub Procházka v sobotu čtvrtý, dnes musel absolvovat osm trestných kol a na nejlepší nestačil ani na trati. Stejně jako v sobotu Adama Václavík, totiž i on doplatil na špatné lyže. Výsledkem bylo 22. místo. Po sprintu přidal do sbírky druhý titul Anton Myhda.

Velká očekávání, po stříbru ze sprintu nenaplnil Lukáš Kristejn. Český reprezentant si dobrý výsledek „odstřelil“ hned na prvních dvou položkách. „Snažil jsem se hlídat takové tempo, které by mi přineslo úspěch na střelnici. Ale asi jsem byl více nervózní, než jsem sám myslel,“ povzdychl si rodák ze Žamberku. Jeho slova potvrdil i Marek Lejsek. „Lukáš měl rány všude kolem terče. Na jeho výsledek tak určitě neměl vliv nepříjemný vítr.“ Po dvou položkách běžel vicemistr světa ze sprintu dokonce až na 17. místě. „Stojky pak zvládl už slušně a rychle,“ připomněl trenér jednu chybu v každé položce. „Bohužel nejlepší desítka už byla v tu chvíli hodně daleko.“

Matěj Krupčík střílel z českého výběru nejlépe (0-0-1-1) a po položkách vleže byl osmý. Na trati ale na nejlepší nestačil, když měl až 36. běžecký čas. Ještě si o jedno místo pohoršil a skončil sedmnáctý. Adam Václavík potvrdil, že ve sprintu opravdu doplatil na špatné lyže. V běhu byl ve stíhacím závodě čtvrtý nejrychlejší, ovšem musel absolvovat celkem osm trestných kol. „Adam se se střelbou trápí v průběhu celé přípravy, hledá se, ale doufáme, že si opět začne věřit. Prostě nyní dělá úplně zbytečné chyby,“ řekl Marek Lejsek. Stejně jako v sobotním sprintu i ve stíhačce vyhrál Martin Otčenáš ze Slovenska.

 

Postupem z patnáctého na konečné osmé místo potěšila v kategorii žen Lea Johanidesová, která do finiše navíc vyrážela z páté příčky. „Ale měla to hodně těžké, protože soupeřky kolem ní to byly závodnice, které jsou ověnčené medailemi z mistrovství světa nebo Světového poháru,“ zmínil trenér Marian Málek například Polky Hojniszovou a Gwizdonovou. Střelecká bilance českotřebovské rodačky však byla v obtížných podmínkách výborná (1-0-0-1). Lucie Charvátová vstoupila do závodu s nulou a hned poskočila ze třináctého místa na sedmé. V elitní desítce se držela ještě po třech chybách na druhé ležce, ale dalších pět trestných kol při položkách vstoje znamenalo návrat do druhé desítky. Kristýna Černá obsadila 34. místo. Pro zlato si doběhla Kaisa Maekaeraeinenová z Finska.

 

Mezi juniorkami potvrdila výbornou běžeckou formu opět Markéta Davidová, jež byla ve své kategorii na trati nejrychlejší. Slušně střílela, při první, druhé a čtvrté položce minula vždy pouze jeden terč. Ovšem během třetí položky netrefila terč ani jednou. „To byla taková položka blbec,“ pokrčil rameny Marian Málek. „Čtyři rány měla jen půl centimetru od terče… Přesto Markéta ukázala, že v sobě má obrovský potenciál,“ poukázal trenér zejména na její běžecké vystoupení. Dorostenka Petra Suchá dokončila závod na 26. místě, Anna Tkadlecová nestartovala. Zvítězila Natália Gerbulovová z Ruska.

Úspěšný český tým na MS v Estonsku.

Úspěšný český tým na MS v Estonsku.

Všichni reprezentanti, kteří se zúčastnili mistrovství světa na kolečkových lyžích v Estonsku, se představí i na domácím šampionátu. Ten bude ve dnech 10. a 11. září hostit Letohrad!

 

Výsledky Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích_neděle:
Stíhací závody junioři
Stíhací závod muži
Stíhací závod ženy
Stíhací závod juniorky

 

Foto: Tomáš Bláha