Nové Město usiluje znovu o mistrovství světa. Má i tři „esa v rukávu"

01. září, 2016

V letech 2020 nebo 2021 bude chtít nové Město na Moravě opět hostit mistrovství světa v biatlonu. Na kongresu Mezinárodní biatlonové unie IBU v moldavském Kišiněvu se bude od pátku 2. do neděle 4. září česká výprava současně ucházet o pořadatelství dalšího kongresu IBU za dva roky. Plán je jasný. Jaká bude skutečnost?

Český biatlon je ve zcela rozdílné roli, než tomu bylo roku 2008 v Praze, kdy Nové Město získalo pořadatelství mistrovství světa 2013. „Tehdy jsme měli jednoho konkurence schopného biatlonistu, a to Michala Šlesingra, dnes jich máme šest sedm. Nové Město představovalo před osmi lety velkou neznámou, jakousi středoevropskou exotiku. Takové to jednou a dost,“ připomíná prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. Nyní je však český biatlon pro soupeře ve volbě hodně těžký kalibr. „Jsme plnohodnotný a respektovaný kandidát. Jsme Ti, kteří mají nejvyšší návštěvnost. Jsme Ti, jejichž závody jsou nejsledovanější na televizních obrazovkách. Proto je naše pozice mnohem obtížnější,“ upozorňuje Jiří Hamza. Navíc si biatlon získal i srdce českých fanoušků.

Český fanoušek biatlon miluje. Díky!

Český fanoušek biatlon miluje. Díky!

V kandidatuře na mistrovství světa pro rok 2020 budou Novému Městu konkurovat: německý Oberhof, slovinská Pokljuka a italská Anterselva. O kandidaturu na rok 2021 už nebude usilovat Oberhof, ale naopak na jeho místě bude chtít delegáty kongresu zaujmout sibiřský Ťumeň. V případě potřeby je česká delegace připravena jednu kandidaturu stáhnout.

Na kandidatuře začal tým Jiřího Hamzy pracovat už před dvěma lety, kdy byly Vysočina Aréna uchazečem o světový šampionát 2019 v rámci kongresu IBU v rakouském St. Wolfgangu. „Pro kandidaturu jsme tehdy ještě nevyvíjeli velké úsilí. Naším cílem bylo se připomenout, chtěli jsme být vidět. Jednoduše řečeno se jednalo o marketingový tah,“ říká prezident ČSB. Nové Město neuspělo, stejně jako Anterselva. Vyhrál totiž švédský Östersund.

Základní body české kandidatury na mistrovství světa 20120 a 2021

Základní body české kandidatury na mistrovství světa 2020 a 2021

V Kišiněvě se český tým už představí s „plnou polní“. Opírat se bude o dosavadní práci, i o novinky, které připravuje. „Chceme připomenout ohromující atmosféru, možnost pořádat atraktivní noční závody, poukázat na výjimečnost krajiny i pohostinnost, kterou region poskytuje a určitě představíme i na naše vize. Jednou z nich je například studie lyžařského tunelu a nové hotelu,“ doplňuje Jiří Hamza, který je současně šéfem organizačního výboru. „V minulých letech jsme dokázali, že to co slíbíme, i splníme,“ považuje proto za reálné i nové plány a projekty.

Proti české kandidatuře hraje skutečnost, že mistrovství světa by se ve Vysočina Aréně uskutečnilo už po sedmi či osmi letech. A to se moc často nestává. „Interval se obyčejně pohybuje kolem dvanácti, třinácti let,“ podotýká Jiří Hamza. V posledních letech představoval výjimku pouze ruský Chanty-Mansijsk. Na soutoku dvou sibiřských veletoků Obu a Irtyše se mistrovství světa uskutečnilo v letech 2003 a 2011.

Prezident Českého svazu biatlonu považuje za favorita italskou Anterselvu. „Díky okolním masívům Alp nabízí Anterselva krásné prostředí a na biatlon tam vždy chodí i hodně lidí.“ Jihotyrolské středisko hostí každoročně závody Světového poháru a místní organizátoři tak mají dostatek zkušeností. Mistrovství světa uspořádali Italové naposled roku 2007. Vzpomínáte ještě na stříbro a bronz Michala Šlesingra?
Dlouholetá síla německého biatlonu řadila mezi spolufavority i Oberhof. Jeho role však oslabila. Nejprve stáhl svoji kandidaturu na rok 2021, protože by se dostal do kolize se světovým šampionátem klasických lyžařů v jiném německém středisku Oberstdorfu… „A nyní se zdá, že do kandidatury nevkládá veškerou energii,“ pozoruje Jiří Hamza.
Ruský Ťumeň, který hostil uplynulou sezónu úspěšný evropský šampionát, se může pyšnit skvělým stadionem. „Perla Sibiře je určitě nejmodernější současnou arénou,“ souhlasí Jiří Hamza. Ruská kandidatura však s sebou vláčí i těžké závaží v podobě rozsáhlých dopingových afér. Navíc mnohé případy, které se odehrály během olympijských her v Soči, se stále vyšetřují. „V tom vidím velký problém.“
Zdá se, že trochu v pozadí stojí slovinská Pokljuka. „Ale pozor! Můžete to být černý kůň, ten třetí vzadu, který se směje, jako jsme se v roce 2008 smáli my.“

A jak to v neděli 4. září v Moldávii dopadne? Rozhodnou hlasy delegátů, zástupců členských federací IBU. „ Otázka je, jaké zaujmou postavení. Zdali je přesvědčí pozitiva, která jsou na naší straně. Nebo pohled: jen ať si ještě pár let počkají,“ pokyvuje hlavou Jiří Hamza. O víkendu každopádně vytáhne česká výprava z rukávu svá tři esa. Do Kišiněva přiletí šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář společně s vítězkou Světového poháru 2015/2016 Gabrielou Soukalovou – Koukalovou a trojnásobným olympijským medailistou Ondřejem Moravcem!