Letohradský supersprint ovládli Gabriela Koukalová a Dmytro Pidrušnyj

11. září, 2016

„Plný dům“ sledoval v areálu Šedivského lomu tradiční noční exhibici v disciplíně „Letohradský supersprint“. Více než tři tisíce fanoušků vytvořily závodníkům bouřlivou atmosféru. Diváci viděli celkem dvě rozjížďky žen, tři rozjížďky mužů a dvě finálové jízdy pro každou kategorii. Vítězství vybojovali Gabriela Koukalová z SKP Kornspitz a Dmytro Pidrušnyj z Ukrajiny.

Jak závody probíhaly? “Letohradský supersprint” začíná střelbou, sportovci si vyberou položku, které jim lépe vyhovuje, někdo střílí vleže, někdo vstoje. Střelba probíhá štafetovým způsobem na osm ran. Po úvodní rozřazovací položce, pokud závodníci netrefí všechny terče, absolvují ještě trestné kolo. Po dalších dvou položkách, ležce a stojce, však pro ně závod končí v případě, že některý z terčů zůstane i po osmi ranách nesklopený. Například v první rozjížďce tak viděly cíl pouze tři ženy…

 

Start finále supersprintu mužů. V popředí držitelé "divokých karet" Ondřej Moravec a Michal Šlesingr

Start finále supersprintu mužů. V popředí držitelé “divokých karet” Ondřej Moravec a Michal Šlesingr

Někteří sportovci měli finále jisté v návaznosti na mistrovské závody ve sprintu. Týkalo se to pěti nejlepších mužů a pěti žen, tří nejlepších juniorů a juniorek, a také vítězů sprintu v kategorii dorostenců a dorostenek starších. Navíc byly ve hře i dvě divoké karty pro každou kategorii, aby diváci nebyli ochuzeni o finálovou účast špičkových závodníků. Kdo karty obdržel? V kategorii žen to byla Gabriela Koukalová a Lucie Charvátová, mezi muži se do finále dostali Ondřej Moravec a Michal Šlesingr.

Gabriela Koukalová měla ve finálové jízdě překvapivou soupeřku, letohradskou juniorku Natálii Jurčovou. Ta za celkovou vítězkou Světového poháru 2015/2016 zaostala jen o necelé dvě vteřiny. Třetí skončila Lea Johanidesová s odstupem dva a padesáti vteřin. Cíly neviděly Veronika Vítková, Eva Puskarčíková ani Lucie Charvátová či Paulína Fialková ze Slovenska.

Dojezd do cíle pod světly reflektorů.

Dojezd do cíle pod světly reflektorů.

Kategorie mužů nabídla velké drama až do posledních metrů. V závěrečném stoupání se totiž Michal Krčmář dotáhl na vedoucího Dmytra Pidrušného a tvrdě na Ukrajince útočil. Nakonec oba v cíli dělila pouze jedna desetina vteřiny. Třetí skončil další z Ukrajinců Artěm Tyščenko. Čtvrtý byl Michal Šlesingr a pátý Ondřej Moravec. Vedle mnoha dalších se do cíle se nedostal ani vítěz sprintu Jaroslav Soukup.

Krásný den, během kterého proběhlo i sportovní odpoledne 3D Fitness a autogramiáda reprezentantů, zakončil barevný ohňostroj.

Momentka autogramiády reprezenantů

Momentka z autogramiády reprezentantů

Foto: Petr Slavík, Český biatlon