V Hochfilzenu platí: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

14. října, 2016

Síla, dynamika, rychlost. To jsou prvky, které hrají v současné fázi přípravy českých reprezentantů hlavní roli. Jejich společným výstupem pak je bolest. „Je to poslední dřina před naším odjezdem na první sníh,“ podotýká trenér mužů Michael Málek. Právě v těchto dnech se připravuje český tým v rakouském Hochfilzenu, dějišti mistrovství světa 2017.

„Chceme si zde osahat stadion, poznat podmínky na střelnici, zažít profily tratí i vyzkoušet nové ubytování,“ říká šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Romantika a idyla. Tak se tváří biatlonový areál v Hochfilzenu. Al jen na první pohled...

Romantika a idyla. Tak se tváří biatlonový areál v Hochfilzenu. Ale jen na první pohled…

V průběhu stávajících tréninků zažívají sportovci často i horší pocity, než pak v samotných závodech. „Tady si nemohou rozložit síly, jako v závodě, tady jedou stále naplno,“ vysvětluje Michael Málek a při jeho slovech se hned vybaví otřepané pořekadlo: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Únava je tedy častým průvodcem reprezentantů. „Proto má druhá denní fáze spíše regenerační charakter,“ upřesňuje trenér žen Zdeněk Vítek.

„I tak se často divím, co všechno vydržíme,“ uleví si Ondřej Moravec, a těžce se přitom po jedné z mnoha drsných tréninkových fází zvedá z hochfilzenského asfaltu. Plné ruce práce tak má masérka Petra Sedláčková, fyzioterapeut Roman Karpíšek i biochemik Emil Bolek.

Tomáš Krupčík při tvrdé tréninkové práci.

Tomáš Krupčík při tvrdé tréninkové práci.

Michal Krčmář, pátý muž vytrvalostního závodu MS 2016 v Oslu, vynechal před dvěma týdny lyžařské soustředění v německém Oberhofu. „Měl jsem virózu a téměř na deset dnů jsem vypadl z tréninkového procesu. Překvapilo mě tady, jak se tělo opět rychle adaptovalo na zátěž. Možná si předtím samo o tu pauzu řeklo.“

 

Organismus dal signál také nejmladší člence týmu Jessice Jislové, jež v Hochfilzenu prozatím trénuje individuálně. „Dosud jsem se snažila ve všem holkám stačit, ale trochu mě teď ta únava doběhla,“ povzdychne si. Individuálně se připravuje i Michal Šlesingr, který měl těžký pád na kolečkových lyžích a „rozbil si“ kotník. „Lepší se to, ale na ´kolcích´ zatím zvládnu jen techniku jedna-jedna,“ říká a současně tak vysvětluje, proč se ho netýká opakovaný „masochistický“ osmikilometrový výjezd na 1996 metrů vysoký Kitzbüheler Horn.

„Je mi jasné, že tréninky teď holky i kluky hodně bolí. Stále se však bavíme o standardní práci před sezónou. O práci, ze které pak budou v zimě všichni čerpat“ uzavírá Ondřej Rybář.

Michal Šlesingr a šéftrenér Ondřej Rybář konzultují další průběh přípravy.

Michal Šlesingr a šéftrenér Ondřej Rybář konzultují další průběh přípravy.