Obertilliach připravil juniorům a juniorkám i sněhovou nadílku

24. října, 2016

Náročné soustředění ve vysokohorském prostředí mají za sebou české reprezentační výběru juniorů a juniorek. Trenéři Vlastimil Vávra a Jindřich Šikola absolvovali s nadějemi našeho biatlonu dvoutýdenní tréninkový kemp v rakouském Obertilliachu. V zimě čekají juniory a juniorky dva hlavní vrcholymistrovství Evropy doma v Novém Městě na Moravě (1. – 5. 2. 2017) a světový šampionát v ruském Ostrově (22. 2. – 2. 3. 2017).
Obertilliach je známou biatlonovou základnou ve východním Tyrolsku na pomezí Rakouska a Itálie. Místo charakterizuje zejména nadmořská výška 1450 metrů s možností trénovat na hřebenech hor ve výšce až přes 2000 metrů. Obec si “zahrála” i v populární filmové sérii James Bond, v dílu Spectre.

Obertilliach - hřebenovka s výhledem na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner

Obertilliach – hřebenovka s výhledem na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner

„Cílem soustředění bylo využití střední nadmořské výšky pro rozvoj speciální vytrvalosti a síly, zaměřené především na komplexní tréninky na kolečkových lyžích, absolvovali jsme také hřebenovky, a v závěru jsme museli i trochu improvizovat,“ říká trenér juniorů Vlastimil Vávra. Důvodem byly povětrnostní podmínky. „Ke konci soustředění napadlo skoro 40 centimetrů mokrého sněhu. Nebylo možné jezdit na kolečkových lyžích, avšak ani lyžovat.“ Náhradním program obstaral běh s holemi proložený výběhy, imitací a soupažové trenažéry. „Všichni odvedli velký kus práce,“ zdůrazňuje Vlastimil Vávra.
Spokojený s přístupem juniorek a dorostenek byla také jejich trenér Jindřich Šikola, který ale musel oželet, účast některých děvčat, jež se zotavují po nemocech a zraněních, nebo je na soustředění nepustily školní povinnosti. „Pro holky představoval Obertilliach vyvrcholení letní přípravy. Po srpnovém a zářijovém bloku s mnoha závody a testy jsme se vrátili k vytrvalostnímu rozvoji a sílové přípravě. Mám radost ze zlepšení, které je na holkách patrné, a také mě potěšilo, že fungovaly jako parta,“ podotýká Jindřich Šikola.

Obertilliach - pod vrcholem Porze

Obertilliach – pod vrcholem Porze

Juniory čeká za dva týdny příprava na prvním sněhu ve švédském Idre, juniorky zamíří buď také do Švédska či norského Beitostolenu. Do sezóny vstoupí oba týmy v půlce prosince II. kolem Junior IBU Cupu v rakouském Hochfilzenu. „Je ale pravděpodobné, že Markéta Davidová si vyzkouší už i IBU Cup dospělých společně s naším „B“ týmem,“ dodává Jindřich Šikola. Na závěrečné soustředění před sezónou se oba reprezentační výběry opět vrátí do Obertilliachu.

 

Junioři a dorostenci v Obertilliachu: Jakub Procházka, Ondřej Šantora, Dominik Štulík, Jakub Štvrtecký, Milan Žemlička, Vítězslav Hornig (dor.) a Mikuláš Karlík (dor.)
Juniorky a dorostenky v Obertilliachu: Markéta Davidová, Anna Tkadlecová, Eliška Votočková, Iva Křižovičová (dor.), Petra Suchá (dor.), Eliška Teplá (dor.)

 

Tomáš Hermann