Juniorka Markéta Davidová vyhrála IBU Cup a napodobila Gabrielu Koukalovou

27. listopadu, 2016

Ještě než odstartoval ve švédském Oetsersundu Světový pohár, přišla senzační zpráva z Norska. Markéta Davidová vyhrála v Beitostolenu druhý sprint IBU Cupu! Tempu české juniorky nestačily ani závodnice ostřílené Světovým pohárem! Poslední českou vítězkou v IBU Cupu byla Gabriela Koukalová, jež vyhrála sprint a stíhací závod v rakouském Obertilliachu 2011.
„Nemůžu tomu uvěřit. Třeba střelbu si vůbec nepamatuju…,“ přecházela od euforie k rozpakům. Minula pouze první terč vleže. Zbývajících devět terčů se už před ní sklonilo. „Trať byla rychlá, místy nebezpečná, ale cítila jsem, že mi to docela odjíždí,“ radovala se rodačka z Janova nad Nisou, kterou v juniorské reprezentaci vede trenér Jindřich Šikola. Na trati byla třetí nejrychlejší!

Marcela Davidová, aneb "Makule", jak zní její přezdívka, v akci

Marcela Davidová, aneb “Makule”, jak zní její přezdívka, v akci

„Markéta nám připravila úžasný zážitek,“ radoval se také trenér reprezentačního béčka Marian Málek. „A naše blahopřání a poděkování míří k Jindřichu Šikolovi, který ji tak výborně připravil. Na lyžích byla neuvěřitelné silná. Přestože v IBU Cupu startovala teprve podruhé, podala hodně vyspělý až profesorský výkon.“

Co čeká Markétu Davidovou dále? Další úspěchy v IBU Cupu, nebo snad pohár světový? „Ale kdepak. Teď pojedu trénovat do Obertilliachu v Rakousku, pak si zazávodím ještě v IBU Cupu v Ridnaunu a potom už mě čeká série juniorského IBU Cup,“ nastiňuje svůj nejbližší program. Vrcholem sezóny by pro členku SKP Kornspitz mělo být juniorské mistrovství světa. „Markéta už představuje zcela novou generaci sportovců,“ říká Marina Málek. „Věřím, že se za čas stane oporou naší reprezentace.“

Na střelnici podle slov trenéra Málka panovaly v neděli férovější podmínky. „Vítr nebyl tak silný jako v pátek, ale určitě byl méně čitelný. Naše nejzkušenější holky Týna Černá a Lea Johanidesová si s ním například neporadily.“ Bodovala ještě 22. v pořadí Lída Horká. Ve sprintu mužů doběhl Lukáš Kristejn 14., Tomáš Vojík 28., Matěj Krupčík 32., Tomáš Krupčík 68. a Ondřej Hošek obsadil 73. místo.

Markéta Davidová a úleva za cílovou metou

Markéta Davidová a úleva za cílovou metou

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Tomáš Bláha