Sedmé místo mixu Aneb dvě tváře české smíšené štafety

27. listopadu, 2016

Dvě tváře mělo české účinkování v závodech smíšených štafet a smíšených dvojic, které byly úvodními disciplínami Světového pohár biatlonistů sezóny 2016/2017 a jeho výsledkem bylo konečné sedmé místo. Ženy se trápily na střelnici, zatímco muži na stejném místě excelovali. Bilance Veroniky Vítkové a Gabriely Koukalové byla jedno trestné kolo plus osm dobíjení. Michal Šlesingr a Ondřej Moravec měli stejnou statistiku v poměru 0+0!

„Začátek závodu pro nás nebyl úplně nejlepším vykročením do sezóny,“ připomněl Ondřej Rybář trestné kolo Veroniky Vítkové hned na prvním úseku. Český kvartet tak hned na úvod závodu nabral ztrátu 54 sekund a patřilo mu předposlední 23. místo. „Ale všichni ukázali vůli, morálku a bojovnost. Toho si hodně cením, výsledkem bylo, že jsem se vrátili do popředí závodu. Nakonec jsme skončili sedmí ve stejném čase jako šestí Švédové. A Francouzi před námi doběhli jen o necelých osm sekund pátí. Tahle štafeta stále patří hodně vysoko.“ Šéftrenér reprezentace připomněl, že dohánět ztrátu 50 sekund je obtížné ba nemožné. „A kluci to na střelnici zvládli, což byla jediná šance, jak se posouvat kupředu.“

Gabriela Koukalová na trati

Gabriela Koukalová na trati

Důležité bylo, že Veronika Vítková se ze svého úvodního nezdaru nesesypala. Naopak dělala, co mohla, aby chybu napravila. Gabrielu Koukalovu vyslala na trať ze 13. pozice. Jednička uplynulé sezóny také neměla na střelnici svůj den. Nejprve se ji při ležce vzpříčil náboj, vstoje pak musel zvládnout kritické dobíjení – tři rány na tři terče. „Gabča to zkusila trochu vabank. Je to pro ni dobrá zkušenost v tom, že se přesvědčila, že v závodě nemůže dělat něco jiného, než v tréninku.“ Přesto i ona zaslouží podle Ondřeje Rybáře ocenění. „To, že dokázala dobít tři na tři, vnímám jako důležitý moment.“

Michal Šlesingr střílel rychle a bezchybně

Michal Šlesingr střílel rychle a bezchybně

Jestliže děvčata v součtu obou úseků zaostala za vedoucím týmem 1:00,6 minuty, tak muži ztratili na vítěze už jen dalších 20,3 sekundy. Pohled do statistik navíc říká, že rychlost i kvalita střelby byly jednoznačně na jejich straně. V celkové době pobytu na střelnici patřili Michal Šlesingr a Ondřej Moravec k nejrychlejším. Vleže měl Michal Šlesingr druhý a Ondřej Moravec třetí nejrychlejší čas, vstoje to bylo páté resp. šesté pořadí.

V celkovém součtu běhu a střelby to pak znamená, že na svých úsecích byli Češi celkově mezi absolutní elitou. Michal Šlesingr byl druhý za Ole Einarem Bjoerndalenem a Ondřej Moravec čtvrtý. „Myslím, že kluci za daných podmínek udělali maximum. Stříleli rychle a přesně, tedy tak, jak jsme to dělali i v přípravě,“ doplnil trenér mužů Michael Málek, současně tak prozradil i recept, který funguje.

Ondřej Moravec bojoval až do posledních metrů

Ondřej Moravec bojoval až do posledních metrů

Tomáš Hermann
Foto: Petr Slavík