Bude Sportovní komise svěžím větrem světového biatlonu?

29. listopadu, 2016

S VIP stanem nad švédským národním biatlonovým areálem v Oestersundu cloumá vítr. Ještě větší živo je však uvnitř. Sešly se tam desítky biatlonistů, aby se svojí Sportovní komisí diskutovali o všem, co je trápí, co by chtěli zlepšit nebo změnit proto, aby svůj milovaný sport udělali ještě lepším. Sportovní komise je oficiálním orgánem Mezinárodní biatlonové unie a dává podněty exekutivě Mezinárodní biatlonové unie. Sami závodníci si za její členy ve volbě vybrali Darju Domračevovou z Běloruska, Švýcarku Aitu Gasparinovou, Ole Einara Bjoerndalena z Norska a Američana Lowella Baileyho. Český tým vyrazil na mítink ve složení Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Michal Krčmář a Michal Šlesingr.

Michal Krčmář

Michal Krčmář

O čem se hovořilo v Oestersundu? O závodu smíšených dvojic, o termínovém kalendáři, o boji proti dopingu, a také o soudržnosti sportovců. „Hodně mile mě to překvapilo, všichni hovořili k věci a všichni se vlastně shodovali, ať už to byl Čech, Němec, Američan, Francouz nebo třeba Kanaďan,“ prozradil svůj první dojem Michal Krčmář. „Podstatné bylo,“ navázal na svého reprezentačního kolegu Michal Šlesingr, „že na akci byli oba poslední vítězové Světového poháru Gábina i Martin Fourcade a vlastně téměř kompletní špička mužského startovního pole. Mítink tak měl značnou váhu.“ Podle Gabriely Soukalové je důležité, že se sportovci dokáží sejít a diskutovat. „Jen mě trochu mrzelo, že mezi účastníky chyběli třeba zástupci Itálie nebo Švédska. To jsou biatlonově silné země. Věřím, že příště se už přidají.“

Michal Šlesingr

Michal Šlesingr

Závod smíšených dvojic je nejmladším disciplínou programu Světového poháru, a podle názorů sportovců současně také jejím nejslabším článkem. „Shodli jsem se na tom, že je to vlastně jakýsi paskvil. Charakterem je to spíše exhibice, na kterou byla snaha naroubovat standardní biatlonová pravidla,“ upozorňuje Michal Šlesingr. „A ono to moc nefunguje.“ Proč? Ze závodu smíšených dvojic se totiž vytratilo to, co je biatlonu vlastní. Tedy dramatický průběh. „Bylo to vidět i v neděli, po dvou položkách už byly mezi štafetami velké rozdíly.“

Jak to zlepšit? „Myslíme si, že IBU by se v tomto směru měla poučit na exhibici v Gelsenkirchenu,“ dává příklad Michal Krčmář. Sportovci nabídli exekutivě IBU konkrétní řešení. „Vzhledem ke čtyřem střeleckým položkám je trať singlu velmi krátká a opakované dobíjení vlastně hned vyřadí jakoukoliv štafetu ze hry, tvoří se velké časové rozdíly. Proto navrhujeme dobíjení zrušit,“ představuje jeden z návrhů Michal Šlesingr. „S tím souvisí zkrácení trestného kola a v neposlední řadě si umíme představit předávky štafet po každé střelecké položce, nikoliv po dvou jako nyní.“

Eva Puskarčíková

Eva Puskarčíková

Dalším diskutovaným bodem byla změna programu VI. kola SP v Anterselvě, kam byl zařazen vytrvalostní závod. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního, jenže nikoliv v tomto případě. Závody v Anterselvě jsou totiž obtížné značnou nadmořskou výškou a nyní navíc spadl mužům bez varování do klína nevídaný trojboj. V pátek vytrvalostní závod na 20 km, v sobotu štafety, v neděli závod s hromadným startem na 15 km. „Měli bychom běžet dva nejdelší závody a k tomu ten nejdynamičtější štafety. Nejde snad o to, že bychom to nezvládli objet, ale jde o kvalitu,“ podotýká Michal Krčmář. „Na start máme jít připravení, nikoliv unavení. Vždyť diváci by měli dostat show, kterou si za svoje peníze zaslouží.“

Gabriela Koukalová

Gabriela Koukalová

Sportovci otevřeli také téma boje proti dopingu. „Bylo poznat, že nás trápí stejné věci,“ dodala Gabriela Koukalová. Další setkání sportovců s jejich komisí se pak uskuteční pravděpodobně v Novém Městě na Moravě. To už budou mj. známé také výsledky vyšetřování nezávislé komise WADA vedené kanadským profesorem Richardem McLarenem. Zpráva se má vedle jiného dotknout také dopingu na ZOH 2014 v Soči.

Neúnavný vítr cloumá VIP stanem v Ostersundu dál a dál. Jaký vítr přinesou semknutí sportovci světovému biatlonu, se teprve uvidí.

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík