V Pokljuce hladí biatlonisty po tváři sluneční paprsky

08. prosince, 2016

Už v pátek pokračuje Světový pohár druhým kolem ve slovinské Pokljuce. Sportovce čeká tvrdá práce, a to tři závody během tří dnů. Po pátečním sprintu následují v sobotu stíhací závody, nedělní program pak obstarají štafety. Po dlouhých severských nocích si tak biatlonisté užívají v Pokljuce sluníčka.

Gabriela Koukalová sin užívá sluníčka

Gabriela Koukalová si užívá sluníčka

 

„Je to tady jako v pohádce,“ usmívá se nadšeně Gabriela Koukalová. „Ráno mi do okna svítí slunce, z balkonu koukám do korun stromů a dýchám čerstvý horských vzduch. Po čtyřech týdnech v té severské tmě cítím, jak tady v Pokljuce neuvěřitelně relaxuju, připadám si jako v lázních,“ dodává vítězka stíhacího závodu z Oestersundu a druhá žena průběžné klasifikace Světového poháru.

Veronika Vítková bude mít během sprintu motivaci navíc. Proč? V pátek 9. prosince totiž oslaví osmadvacáté narozeniny! „Ráda bych tady v Pokljuce zapomenula na Oestersund. Tam se mi snad s výjimkou vytrvalostního závodu nedařilo podle mých představ. Na střelnici jsem chybovala až příliš,“ uvědomuje si. „Jsem přesvědčená, že mám na víc. Tady mně v trénincích nepotkal sebemenší problém, a proto si jen přeji, aby mi to vydrželo také do závodů.“

Jakým výkonem oslaví při sprintu Veronika Vítková své narozeniny? Každopádně: Verčo, vše NEJlepší!

Jakým výkonem oslaví při sprintu Veronika Vítková své narozeniny? Každopádně: Verčo, vše NEJlepší!

Pokljuka bývala pro české biatlonisty druhým domovem, byť letos ji vyměnili za Francii. „Známe tady stále každý strom, každou zatáčku, každý kopec,“ říká trenér Zdeněk Vítek. Proto Češi také dobře vědí, jak se rychle aklimatizovat na tamní výšku kolem 1400 metrů nad mořem. „Vždy tu děláme takový závod před závodem, tedy jeden rychlý trénink navíc, aby se tělo adaptovalo na práci ve výšce.“ Přáním Zdeňka Vítka je, aby ženy navázaly na výsledky z úvodního kola Světového poháru ve Švédsku. „Děvčata jsou zdravá, a to je dobrý předpoklad.“

Naopak muži by rádi bilanci vylepšili. Jestliže české reprezentantky zaznamenaly v Oestersundu čtyři umístění v Top Ten a osm dalších pozic v elitní bilanci dvacítce, tak muži v tomto hodnocení dosáhli výsledku 1+4. „Pro nás stále platí, že známkou úspěchu je pořadí v první desítce a maximální počet sportovců na bodovaných příčkách,“ tvrdí Michael Málek. Trenér se bude ve Slovinsku opírat o osvědčenou trojici Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. V týmu zůstal také jeho benjamínek Adam Václavík a příležitost na základě předchozí dohody dostává Tomáš Krupčík.

Z toho také vyplývá, že štafeta mužů bude v neděli startovat v netradiční sestavě. „O jejím složení i nasazení na jednotlivé úseky se každopádně rozhodnu až po výsledcích sprintu a stíhacích závodů,“ podotýká Michael Málek. Jestliže u mužů by bylo na pochvalu umístění mezi 6.-8. příčkou, ženy by se měly pohybovat minimálně na dohled stupňům vítězů.

Ve slovinské Pokljuce zatím panuje před závodní idyla

Ve slovinské Pokljuce zatím panuje před závodní idyla

V Pokljuce zatím panuje krásné slunečné počasí. „V noci mrzne a přes den je nad nulou,“ upřesňuje Zdeněk Vítek. Předpověď však mluví o oteplení. „A na víkend by se navíc mělo i zatáhnout,“ podotýká Michael Málek.

Páteční sprinty mužů začínají startují v 11:30 hodin. Čeští reprezentanti mají tato startovní čísla: 10 – Ondřej Moravec (35.), 33 – Michal Šlesingr (17.), 35 – Michal Krčmář (38.), 58 – Adam Václavík (55.), 84 – Tomáš Krupčík (nestartoval). Ženy nastoupí na start v 14:15 hodin s těmito čísly: 35 – Lucie Charvátová (18.), 59 – Veronika Vítková (35.), 62 – Gabriela Koukalová (3.), 78 – Eva Puskarčíková (15.), 100 – Jessica Jislová (96.). V závorce je jejich umístění českých reprezentantů při prvním sprintu sezóny v Oestersundu. V kategorii mužů je k desetikilometrovému závodu přihlášeno 104 biatlonistů, biatlonistek vyběhne na 7,5 km dlouhou trať 105.

 

Tomáš Hermann