Nová cesta na biatlonový OLYMP

13. prosince, 2016

Už na pět desítek let je Jablonec nad Nisou vyhlášenou běžeckou a nyní zejména biatlonovou základnou. V klubu SKP Kornspitz, který je součástí Centra sportu OLYMP Ministerstva vnitra, se připravují všichni čeští reprezentanti. Počátkem tohoto týdne dostali sportovci, trenéři a další pracovníci klubu předčasný vánoční dárek. Jejím zrekonstruovaná a rozšířená budova klubu.

Co vše v ní sportovci naleznou? K dispozici je 16 zrekonstruovaných bytů, dále pět pokojů a tělocvična vybavené speciálním systémem Hypoxico, který dokáže namodelovat vysokohorské prostředí. Velký prostor dostala také speciální místnost pro přípravu lyží, novinkou je i rozsáhlá garáž. Připraveny jsou také prostory pro umístění unikátního lyžařského trenažéru, který umožní nasimulovat přípravu za různých podmínek, či prostřednictvím moderních technologiích dovolí dokonalý nácvik techniky běhu. V první polovině příštího roku bude trenažér vsazen do budovy jeřábem!

Původní budova byla postavena už v 80. letech. „Díky rekonstrukci se dostáváme do moderní éry. Biatlonisté nám dělají radost svými výsledky a konečně mají i profesionální zázemí,“ sdělil při slavnostním zahájení náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík.

Nové servisní centrum pro přípravu lyží

Nové servisní centrum pro přípravu lyží

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza k otevření centra poznamenal: „Budeme mít možnost ještě lépe pracovat v domácích podmínkách, a naopak omezit drahé cestování po celém světě. Pomůžeme našim sportovcům dále stoupat vzhůru legální cestou.“ Šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář pak uvedl konkrétní příklad. „Někdo žije v Pyrenejích dva tisíce metrů nad mořem. Nám systém Hypoxico usnadní adaptaci na vyšší nadmořskou výšku.“

Šéf SKP Kornspitz Jan Matouš, člen Síně slávy Českého biatlonu, poodhaluje zákulisí celé rekonstrukce. „Naším původním záměrem byla prostá rekonstrukce už nevyhovujících prostor. Po olympijských hrách v Soči, které byly pro biatlon nebývale úspěšné, jsme diskuzemi dospěli k rozsáhlejšímu projektu. Jsem přesvědčený, že jsme zvolili dobrou cestu a naši sportovci budou i nadále konkurenceschopní.“ Náklady se pohybovaly kolem 60 miliónů korun.

Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnila řada dalších významných hostů: Zdeněk Bříza z Ministerstva školství, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl, ředitel OLYMP Centra sportu Jiří Beran nebo sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

 

Tomáš Hermann

Foto: Jan Matouš