Dozvuky a emoce závodů s hromadným startem v NMNM

19. prosince, 2016

Šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář dobře vnímal, jak je celý biatlonový peloton unesený atmosférou III. kola Světového poháru v Novém městě na Moravě. „Závodníci, trenéři, televizáci z jiných zemí jen žasnou, jak je biatlon v Česku populární a jací tu jsou super fanoušci.“ Elektrizující atmosféra vygradovala během nedělních závodů s hromadným startem, které vedle jiného přinesly nejprve čtvrté místo Ondřeje Moravce a poté triumf Gabriely Koukalové.

“Je to naprosté úžasné. Emoce s námi pracují. Když Ondra dnes dojel čtvrtý, vzpomínal jsem na trochu smolná čtvrtá místa z mistrovství světa. Ale že to Gábina takhle završí, to je největší odměna pro fanoušky. Na tohle se nezapomíná,” řekl pro Českou televizi šéftrenér. Bylo to poprvé od roku 2012, kdy měl Světový poháru v NMNM premiéru, co český biatlonista ve Vysočina Areně zvítězil. Pro Gabrielu Koukalovou se jednalo o druhé prvenství v sezóně a celkově čtrnácté v kariéře.

Trenéři Ondřej Rybář (vlevo) a Zdeněk Vítek

Jak viděli závody s hromadným startem čeští reprezentanti?

Muži 15 km

Ondřej Moravec i fanoušci dokazují, že také čtvrté místo může zamenat radost

Ondřej Moravec i fanoušci dokazují, že také čtvrté místo může znamenat radost

Ondřej Moravec
4. místo, odstup 9,7 s, střelba – 1-0-0-1, 5. běh (+11,1 s), 15. střelba (+13 s)
„V masáku to bylo úplně jiné než v sobotu. Asi mi pomohlo, že jsem po pádu ve stíhačce trochu pošetřil síly. V posledním kole se nám nejprve podařilo dojet skupinu, která trochu cukla, ale nástup Simona Schemppa už jsem nezachytil. Ta díra byla najednou hodně veliká. Babikova jsem měl před finišem už taky hodně daleko. Na to, abych se mohl o něco pokusit, byla cílová rovinka příliš krátká. Ale i tak jsem se čtvrtým místem spokojený. Přijdou další závody a věřím, že se ta bedna povede. Lidi tady byli naprosto šílení, blázniví. V tom nejlepším slova smyslu samozřejmě. Vytvořili nám všem neskutečnou atmosféru. Jsem rád, že jsem to mohl zažít a snad jsem je svým výkonem i trochu potěšil. Patří jim velký dík a uznání.“

Michal Krčmář,
19. místo, odstup 1:06,9 min., střelba – 0-1-1-1, 18. běh (+48,0), 10. střelba (+10,0)
„Hromaďák byl pro mě zatím nejtěžším závodem sezóny. Na trati už jsem neměl žádnou energii, únava se přihlásila o slovo. A to se možná i trochu podepsalo pod výsledky mé střelby. Neumím si představit, jak bych v tomto stavu měl finišovat před tolika fanoušky někde vpředu…“

Jaroslav Soukup a jeho "dočasný pobyt" na druhém místě

Jaroslav Soukup a jeho “dočasný pobyt” na druhém místě

Jaroslav Soukup
27. místo, odstup 2:00,3 min., střelba – 0-0-1-3, 26. běh (+1:14,3), 3. střelba (+1,0)
„Chvíli jsem jel druhý. Byl to super zážitek. Bohužel závěrečnou položku jsem nezvládl. Pocitově se mi zdálo, že rány šly do terče, ale skončily vedle, a to je podstatné. Škoda, ale celkově mám z výsledků v Novém Městě radost.“

Michal Šlesingr

Výsledky závodu s hromadným startem mužů

Ženy 12,5 km

Gabriela Koukalová oblečená do státní vlajky

Gabriela Koukalová
1. místo, celkový čas 34:42,1 min., střelba – 0-1-0-0, 5. běh (+32,1), 20. střelba (+35,0)
„Neměla bych zapomenout, že mi k vítězství hodně pomohly lyže. Velké poděkování proto patří našemu servisnímu týmu. Sama jsem se naposledy cítila v tak dobré běžecké formě na olympijský hrách v Soči. Vždy jsem si představovala, že pokud se mi jednou třeba podaří vyhrát mistrovství světa, tak se zabalím do státní vlajky a budu poslouchat národní hymnu. To, co tady lidé předvedli, to bylo daleko víc, než nějaké mistrovství světa, opravdu. Vlastně mi jsou teď další závody tak trochu ukradené… Před vítězstvím ve Světovém poháru jsem každý závod brala hrozně vážně a neužívala si tu atmosféru. Ale teď jsme si dali jasný cíl – užít si tuhle sezonu. Nesmí se to za každou cenu lámat přes koleno. Veškeré mé myšlenky se soustředí na příští olympiádu. Chtěla bych, aby to byl takový můj dosavadní vrchol kariéry. A pak budu moci skončit. I když, kdyby byl Světový pohár tady v Novém Městě, tak si umím představit, že se na start postavím. Vše bude otázkou výkonnosti.“

Veronika Vítková zanechá na trati vždy všechny síly

Veronika Vítková nechá na trati vždy všechny síly

Veronika Vítková
“Bylo to hodně náročné, zvlášť když jsem si dala na začátku dvě trestná kola. S tím se špatně závodí, protože kontakt je pryč. Navíc jsem pak přidala ještě jednu chybu. Ani na trati už to nebylo moc ideální. Celkově ale hodnotím Nové Město v průměru výše, než dva Světové poháry před tím.“

Eva Puskarčíková
17. místo, odstup 1:17,2 s, střelba – 0-2-0-1, 16. běh (+1:10,2), 6. střelba (+12,0)
“Podmínky dnes byly hodně náročné. Oteplilo se, mrholilo, trať změkla, prostě to šlo ztuha. Pro mě byl celý úvod sezóny velice úspěšný, a tady to nemělo chybu.”