V IBU Cupu Češi čtyřikrát v elitní desítce!

09. ledna, 2017

Čtyři umístění v elitní desítce a další čtyři do dvacítky posbírali ve IV. kole IBU Cupu závodníci české reprezentační zálohy. V italském Martellu, kde se tratě rozprostírají až ve výšce 1700 metrů nad mořem, se konaly dva sprinty a stíhací závody. Nejvíce dařilo olympioničce Lee Johanidesové. Ta v sobotním sprintu vybojovala po bezchybné střelbě šesté místo a v následujícím stíhacím závodě doběhla osmá. Tomáš Krupčík obsadil sedmou příčku ve stíhacím závodě a Lukáš Kristejn skončil devátý v úvodním čtvrtečním sprintu.

Vedle vysoké nadmořské výšky závody charakterizoval i silný nárazový vítr. „To se samozřejmě projevovalo na střelbě. Někdo měl štěstí, někdo smůlu, a navíc časy střelby byly o poznání delší, než obyčejně,“ vysvětloval trenér mužů Marek Lejsek. Ten navíc už ve čtvrtek uspěl s protestem ve prospěch Lukáše Kristejna. „Jeden terč se mu nesklopil. Ihned jsem podal protest. Rozhodčí daný stav uzavřeli a po závodě přezkoumali. Lukášovi bylo následně odečteno 24 sekund za trestné kolo, které absolvoval.“ Tratě byly v Jižním Tyrolsku perfektně připravené. „Ale také to bylo jediné místo, kde ležel sníh. Okolní příroda byla zcela bez sněhu. Bílé byly jen vrcholky hor přes 3000 metrů,“ dodal marek Lejsek.

Lea Johanidesová a vyhlášení výsledků druhého sprintu, při kterém doběhla šestá

Lea Johanidesová a vyhlášení výsledků druhého sprintu, při kterém doběhla šestá

Trenéra žen Mariana Málka výkony Lei Johanidesové potěšily. „Určitě mám radost, šesté místo a malé pódium se staly příjemnou odměnou za její rychlou a přesnou střelbu. Na druhou stranu Lea už je zkušenou, vyzrálou závodnicí, pro kterou by takové výkony a výsledky měly být standardem.“ Při každém svém startu bodovala také Lída Horká. Nejvýše ční její 18. příčka ze druhého sprintu. „Pokud se nebavíme o juniorech, nebo závodnících, kteří jsou mezi dospělými prvním rokem, mělo by být pořadí na bodovaných příčkách v IBU Cupu pro ostatní povinností. Vždyť pracujeme se sportovci, kteří jsou zálohou pro Světový pohár.“

Zleva Tomáš Vojík, Tomáš Krupčík a Lukáš Kristejn

Zleva Tomáš Vojík, Tomáš Krupčík a Lukáš Kristejn

Marek Lejsek měl radost nejen z výsledků Lukáše Kristejna či Tomáše Krupčíka, ale také ze dvou 14. míst Tomáše Vojíka. „I tady panuje naprostá spokojenost. Navíc si na body sáhli i Jan Burian a Ondra Hošek, kteří ještě loni závodili mezi juniory,“ připomíná trenér 36. pozici Jana Burian v úvodním sprintu a 39. příčku Ondřeje Hoška ve stíhačce. Z celého osmičlenného výběru nebodovala pouze juniorka Anna Tkadlecová. Ta však byla ze všech sportovců v nejtěžší pozici. Nejenže zažívala premiéru v IBU Cupu, ale také za sebou neměla přípravu s využitím systému Hypoxico v nově zrekonstruované základně Olympu v Jablonci nad Nisou, který umožňuje lepší adaptaci na náročné vysokohorské podmínky. „Do druhého sprintu tak nestihla skoro zregenerovat, zatímco ostatní si zvykli mnohem rychleji,“ podotkl Marian Málek.

IBU Cup bude pokračovat 13.a 14. ledna V. kolem ve středisku Arber na německé straně Šumavy. „Budeme bydlet doma v Železné Rudě a dojíždět,“ upřesňuje Marek Lejsek, jehož tým posílí uzdravený Matěj Krupčík. „Nahradí Ondru Hoška, který zamíří na Český pohár do Jablonce.“ Výběr žen doplní Jessica Jislová. Vedle vytrvalostních závodů budou při V. kole IBU Cupu na programu i štafety dvojic a smíšené štafety. Ve dvojicích vybojovali Lea Johanidesová a Tomáš Vojík v polovině prosince v Ridnanunu třetí místo. „Tuto úspěšnou sestavu asi měnit nebudeme, ale o složení mixu se zřejmě s Markem Lejskem rozhodneme až po vytrvalostních závodech,“ uzavírá Marian Málek.

Výsledky čtvrtečního sprintu mužů
Výsledky čtvrtečního sprintu žen
Výsledky sobotního sprintu mužů
Výsledky sobotního sprintu žen
Výsledky nedělního stíhacího závodu mužů
Výsledky nedělního stíhacího závodu žen

 

Tomáš Hermann