Štafetový návrat. Na prvním úseku po téměř 10 letech Ondřej Moravec

10. ledna, 2017

Na první pohled nečekaný tah provedl český trenérský tým ve složení štafetových úseků pro středeční závod mužů na 4×7,5 km V. kola Světového poháru. Na úvodní úsek nasadili Michael Málek a spol. Ondřeje Moravce! A jak vypadá složení české štafety dále? Na druhém úseku se objeví Jaroslav Soukup, třetí poběží Michal Šlesingr a finišovat bude stejně jako před měsícem v Pokljuce Michal Krčmář. V Ruhpoldingu zatím panuje mrazivé, ale slunečné počasí. Ve středu však má podle předpovědi přijít změna, vítr a sníh.

 

Vraťme se ale k prvnímu úseku. Nečekané řešení má totiž i svoji logiku. Pravdou totiž je, že Ondřej Moravec, nyní zkušený dvaatřicetiletý borec, svoji kariéru v reprezentaci na prvním úseku před 11 lety začínal. A zpočátku parádně! V Oberhofu 2006 nebo na olympijských hrách v Turíně téhož roku předával vždy druhý! V Německu tehdy dokonce těsně za hvězdným Ricco Grossem, současným trenérem Rusů.

Naposledy se letohradský biatlonista představil na prvním úseku v prosinci sezóny 2007/2008, když tehdy v Hochfilzenu absolvoval po ležce tři trestná kola a předával Jaroslavu Soukupovi na šestnácté pozici s více než dvouminutovou ztrátou.  To právě prožíval svoje střelecké trápení, jemuž ještě zdaleka nebyl konec… Snad ani nepřekvapí, že tehdy byl v sestavě vedle Jaroslava Soukupa také Michal Šlesingr. Proti středečnímu závodu v Ruhpoldingu tedy žádné velké změny ;-), pouze Romana Dostála, který je od roku 2010 ve sportovním důchodu, nahradil Michal Krčmář.

Trenér Michael Málek se chce na první úseku spolehnout na střeleckou preciznost Ondřeje Moravce

Trenér Michael Málek se chce na první úseku spolehnout na střeleckou preciznost Ondřeje Moravce

 

Další zdůvodnění nabízí i Michael Málek. „Ondra je precizní střelec a takového na prvním úseku potřebujeme. Naším cílem je totiž udržet kontakt s čelem závodu co nejdéle,“ říká trenér a současně tak naráží na tři dobíjení Michala Šlesingra během prvního úseku štafet II. kola Světového poháru v Pokljuce minulý měsíc. Český tým tehdy předával osmý, přestože ztráta ještě nebyla nijak dramatická, necelých čtyřiadvacet sekund. Češi nakonec obsadili ve Slovinsku velmi dobré páté místo. Na straně Ondřeje Moravce jsou nyní i běžecké kvality, což potvrdil druhým nejlepším časem v závěrečném okruhu závodu s hromadným startem v Oberhofu.

 

Případnou další změnu mohou ještě vyvolat nepříznivé povětrnostní podmínky. V Ruhpoldingu má ve středu sněžit a foukat. „Pracujeme ještě s variantou, že v případě extrémních podmínek bychom na druhý úsek nasadili Adama Václavíka,“ upřesňuje Michael Málek. „Jarda Soukup nemá silný vítr rád, není si v něm tolik jistý.“ Podle pravidel IBU se musí případná změna uskutečnit maximálně dvě hodiny před startem.

 

Na startu bude ve 14:30 hodin připraveno celkem 25 štafet! Český tým s číslem 5 bude stát ve druhé řadě společně s Ukrajinou a Rakouskem. Z první řady vyběhnou Francie, Rusko a Německo.

 

Juniorku Markétu Davidovou čeká další premiéra. V prosinci startovala v NMNM poprvé ve Světovém poháru, nyní si vyzkouší poprvé štafetu na 4x6 km!

Juniorku Markétu Davidovou čeká další premiéra. V prosinci startovala v NMNM poprvé ve Světovém poháru, nyní v Ruhpoldingu si vyzkouší poprvé štafetu na 4×6 km!

Změna čeká i štafetu žen. Zdeněk Vítek vyzkouší ve čtvrtek v sestavě talentovanou juniorku Markétu Davidovou. „O složení jednotlivých úseků ještě nejsem úplně rozhodnutý. Markéta se k nám připojila až v úterý v podvečer a potřebuji ji nejprve vidět v tréninku,“ říká trenér, jenž bude mít k dispozici i uzdravenou Veroniku Vítkovou.

Markéta Davidová se nyní připravovala s juniorským výběrem v Novém Městě na Moravě a o víkendu se dostávala do závodního rytmu při Německém poháru v Oberwiesenthalu. „Markéta skončila v juniorkách celkově druhá, měla nejlepší běžecký čas, ale ve střelbě jí ještě chybí jistota a stabilita,“ poukazuje trenér juniorek Jindřich Šikola na tři chyby ve sprintu. V sestavě by Markéta Davidová měla nahradit Lucii Charvátovou.

 

Startovní listina štafetového závodu mužů na 4×7,5 km

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík