Po zaváhaní Jaroslava Soukupa vybojovala česká štafeta páté místo

11. ledna, 2017

Páté místo, stejně jako před měsícem v Pokljuce, obsadila česká štafeta mužů v závodě na 4×7,5 km Světového poháru v německém Ruhpoldingu. Úvodní disciplínu V. kola SP absolvovali Češi v sestavě Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Michal Krčmář. Na hrudi měli, jak jinak, startovní číslo pět. V dramatickém dojezdu vyhráli Norové před Rusy a Němci.

Ještě před startem se český tým vrátil téměř o deset let zpět, kdy štafety rozjížděl Ondřej Moravec. Ten se do obnovené premiéry pustil „s námořnickou rozvahou“. Úvodní položku střílel pomalu, navíc hned první ranou chyboval a ze střelnice odjížděl až na 21. místě s odstupem více než 22 sekund. Ve stojce si už ale byl dvaatřicetiletý reprezentant opět jistý, odstřílel v třetím nejrychlejším čase úseku, za 21 sekund. Česká sestava byla rázem pátá a na předávce dokonce druhá s odstupem jen 5,1 s na vedoucí Itálii. Na úseku dosáhl Ondřej Moravec nejlepšího běžeckého času, přesně takový výkon od něho trenéři očekávali!

První předávka a druhé místo, tady bylo Jaroslavu Soukupovi ještě hej!

První předávka a druhé místo, tady bylo Jaroslavu Soukupovi ještě hej!

Nejtěžší okamžiky prožil český tým při třetí zastávce na střelnici. Přestože je jinak ležka parádní disciplínou Jaroslava Soukupa, tak dnes musel i přes tři dobytí na jedno trestné kolo. Z medailových pozic kleslo české kvarteto rázem na 15. místo. Po jednom dobíjení vstoje si Jaroslav Soukup o jednu příčku polepšil a Michalu Šlesingrovi předával na 14. místě s odstupem 1:11 minuty. Shodou okolností to byl stejný dostup, jaký měli Češi po druhém úseku i v Pokljuce, kde tehdy běžel Tomáš Krupčík.

Začala stíhací jízda Michala Šlesingra. Letohradský bojovník se s vervou pustil do náročné trati i soupeřů. Po ležce měla jeho aktivita ještě malý efekt, protože to, co dohnal na trati, ztratil dvojnásobným dobíjením. I přesto se ale soupeřům přiblížil. Toho pak využil ve druhém okruhu, zejména ale při druhé položce. Stojku zvládl čistě a rychle. V čase 25 sekund byl na svém úseku druhý nejrychlejší. Češi běželi najednou šestí! Společně s Rakušanem Eberhardem pak Michal Šlesingr dostihl Švédy a Ukrajince, a tak ani nevadilo, že Michalu Krčmářovi předával celkově sedmý. Odstup už byl pod jednu minutu – 53,6 s.

Spanilá stíhací jízda Michala Šlesingra, při které předběhl sedm soupeřů.

Spanilá stíhací jízda Michala Šlesingra, při které předběhl sedm soupeřů.

Český finišman dobíjel jednou vleže a posunul se na šestou pozici. Vstoje sice dobíjel pouze jednou, reálně však dvakrát. Špatnou manipulací se závěrem, si totiž vyhodil jeden náboj, který pak musel dobít ručně. Ze střelnice vyběhl Michal Krčmář pátý, a přestože o téměř deset vteřin stáhl čtvrtého Ukrajince Kylčického, na vylepšení umístění už to nestačilo.

V Poháru národů drží český tým stále šesté místo. Dnes se o 40 bodů přiblížil ve štafetě sedmým Rakušanům, kteří v Poháru národů drží pátou pozici nyní s náskokem 62 bodů před českou reprezentací. Dvacet bodů naopak čeští biatlonisté ztratili na čtvrté Ukrajince, kteří jsou jinak v Poháru národů sedmí. Ukrajinci nyní na český tým ztrácejí 95 bodů. Proč je pátá příčka zajímavá? Vedle toho že přináší vyšší odměnu národní federaci od IBU (o 5000,- EUR vyšší než šesté), také umožňuje startovat ve Světovém poháru až šesti závodníkům.

Střelnice v Ruhpoldingu není obtížná kvůli povětrnostním podmínkám, ale bezprostředním kontaktem s fanoušky

Střelnice v Ruhpoldingu není obtížná kvůli povětrnostním podmínkám, ale bezprostředním kontaktem s fanoušky

Česká štafeta pod statistickým drobnohledem

MUŽI 4×7,5 km:

Ondřej Moravec
Pořadí na předávce 2., odstup +5,1 s, celkový čas 18:11,3, běžecký čas 16:16,5 (na úseku 1.), střelba vleže 0+1/ vstoje 0+0

Jaroslav Soukup
Pořadí na předávce 14., odstup +1:11,6 s, celkový čas 19:27,3 (na úseku 17.), běžecký čas 16:47,3 (13.), střelba vleže 1+3/vstoje 0+1

Michal Šlesingr
Pořadí na předávce 7., odstup +53,6 s, celkový čas 18:10, 6 (1.), běžecký čas 16:15,9 (2.), střelba vleže 0+2/vstoje 0+0

Michal Krčmář
Pořadí v cíli 5., odstup +32,6 s, celkový čas 18:24,1 (5.), běžecký čas 16:26,3 (2.), střelba vleže 0+1/ vstoje 0+1

 

Ondřej Moravec svoji roli na prvním úseku po téměř deseti letech zvládl. V běhu byl dokonce nejrychlejší

Ondřej Moravec svoji roli na prvním úseku po téměř deseti letech zvládl. V běhu byl dokonce nejrychlejší

Ondřej Moravec
„Přiznám se, po tolika letech na první úseku jsem trochu strach měl. Navíc hned první ránu jsem dal vedle. Celou položku jsem si neskutečně dlouho hlídal, šel jsem na totální jistotu. Takže spokojený s tím rozhodně nejsem. Vím, že třeba v masáku to tam nasypat umím. Ten tlak a zodpovědnost nepokazit to i ostatním, tam v mém případě prostě byly. A proto jsem rád, že stoják už jsem tam dokázal normálně nasmažit. Zjistil jsem, že nemá cenu se v závodě tlakem zabývat. To mi pomohlo. Běžecky to bylo v pohodě a lyže super. A jak to bude v Anterselvě? Kam mě postaví, tam pojedu a odvedu svoji práci. Myslím si, že složení máme dobré a určitě varianta s Michalem Krčmářem na posledním úseku je nejlepší možná. On dokáže ve finiši určitě porazit 90 procent lidí, kteří by s ním do toho finiše šli.“

Michal Šlesingr pro Radiožurnál
“Závod jsme ještě docela slušně zachránili. Hrálo nám i do karet, že nechyboval jen Jarda, ale také soupeři. Na druhou stranu o to více je škoda Jardova zaváhání. Víme, že když se nám všem sejde dobrá forma a budeme mít štěstí, je v našich silách skončit hodně vysoko.”

Kritický okamžik Michala Krčmáře. Špatná manipulace se závěrem, vyhozený náboj a jedno dobíjení navíc...

Kritický okamžik Michala Krčmáře. Špatná manipulace se závěrem, vyhozený náboj a jedno dobíjení navíc…

Michal Krčmář
“Páté místo není špatné, ale sám mám teď pocity jiné. Jsem hodně naštvaný, naštvaný na sebe a radovat se nedokážu. Už po několikáté jsem zopakoval stejnou chybu, kdy jsem špatně dovřel závěr a musel jsme vyhodit náboj. To pak znamenalo jedno dobíjení navíc a ztrátu minimálně osmi vteřin. Tím jsme přišli o čtvrté místo. Náš tým je silný, když jsem s trestným kolem a vlastně deseti dobíjeními byli pátí. Je proto dvakrát škoda, že jsme nevyužili zaváhání soupeřů.”

 

Náš komentář:
„Za všechny to stručně shrnul Michal Šlesingr. Tento tým má velký potenciál, medailový potenciál. Jen potřebuje potkat svůj den D. Den, při kterém bude sportovní formu celého kvarteta doprovázet i štěstí a skvělé lyže jako dnes. Zajímavé bude sledovat, jak trenéři vyhodnotí zaváhání Jaroslava Soukupa. Zdali v Anterselvě dostane nejstarší český reprezentant opět důvěru, protože vysoká nadmořská výška jeho subtilní postavě svědčí, nebo bude mít příležitost ukázat svoje kvality naopak nejmladší člen týmu Adam Václavík. Nechme se překvapit.“

 

Výsledky štafet mužů na 4×7,5 km v Ruhpoldingu

Průběžné pořadí Poháru národů

 

Tomáš Hermann