Proč poběží čeští biatlonisté až ve druhé polovině startovního pole?

13. ledna, 2017

Jestliže v Oberhofu vyrazili všichni čeští biatlonisté na trať sprintu v první polovině startovního pole, tak v Ruhpoldingu poběží v úvodu pouze Jaroslav Soukup s číslem 18. Ostatní odstartují až ve druhé části 107 členného pelotonu závodníků. Důvodem této změny je předpověď počasí a na ni navazující nasazení do skupin. S jakými dalšími čísly uvidíme české reprezentanty ve startovní bráně? Ondřej Moravec vyběhne s 56, Michal Krčmář se 71, Michal Šlesingr bude mít 77 a Adam Václavík číslo 88.

„Během dne tady v Ruhpoldingu bude mírně sněžit, a poté se ochladí. Trať by se tak měla postupně zrychlovat,“ vysvětluje trenér Michael Málek, proč byla hlavní síla české reprezentace nasazena do třetí skupiny. „Je to sice trochu risk, protože realita může být jiná. Ale kdo neriskuje, nic nezíská.“

Michal Krčmář doběhl v této sezóně už 5x v Top Ten

Michal Krčmář doběhl v této sezóně už pětkrát v Top Ten

Podobnou taktiku zvolili i mnozí další favorité. Vedoucí muž průběžné klasifikace Světového poháru Martin Fourcade poběží s číslem 60, Simon Schempp 66, Anton Šipulin 69, Maxim Cvetkov 70 a domácí Arnd Peiffer pak číslo 81.  S výjimkou Ole Einara Bjoerndalena, který vyběhne na trať se třináctkou (jak symbolickou pro dnešní den?!), se další favorité nacházejí ve druhé skupině. Emil Hegle Svendsen bude mít na hrudi 25, Julian Eberhard 27 Erik Lesser 31.

 

Ani čtvrtá skupina nemusí být podle Michaela Málka příliš výhodná. „V pozdním odpoledni by mělo opět začít trochu sněžit, závodníků na trati bude postupně ubývat a stopa zapadávat.“ Ve čtvrté skupině je z český reprezentantů Adam Václavík, za ním startuje ještě 19 biatlonistů. „Adam byl naštěstí vylosován do její přední části, tak by pro něho ani sněžení nemělo být hrozbou. V tu dobu bude na trati ještě dost závodníků.“

Ondřej Moravec se dostává opět do závodní pohody

Ondřej Moravec se dostává opět do závodní pohody

V jako v každém jiném individuálním závodě Světového poháru i pro sprint v Ruhpoldingu platí, že znamením úspěchu je pro českou reprezentaci alespoň jedno umístění v elitní desítce. „A myslím si,“ doplňuje Michael Málek, „že oba Michalové a Ondra mají a to, aby všichni skončili do 20.místa.“ Skutečnost, že dnes je „pátek třináctého“, nevidí Michael Málek jako nic mimořádného. „Pověrčivý nejsem,“ říká stručně a jasně. Důležitější bude ustát bouřlivou atmosféru Schiemgau Areny, kde jsou diváci závodníkům takřka na dotek.

Micha Šlesingr závodí v této sezóně v excelentní běžecké formě

Micha Šlesingr závodí v této sezóně v excelentní běžecké formě

A jaké jsou ambice ostatních členů týmu? S Jaroslavem Soukupem pilovali trenéři zejména střelbu. „Chceme, aby se opět vrátil do svého rytmu, ve kterém je schopen předvést kvalitní výkon.“ Jak pro Jaroslava Soukupa, tak Adama Václavíka platí, že znamením úspěchu by bylo umístění na bodovaných příčkách.

Jaroslav Soukup ví že alfou a omegou je pro jeho výkon střelba

Jaroslav Soukup ví, že alfou a omegou je pro jeho výkon střelba

Startovní listina sprintu mužů na 10 km V. kola SP 206/2017 v Ruhpoldingu

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík