MEJ v NMNM klepe na dveře. Kdo jsou české naděje a jaký je program?

31. ledna, 2017

Otevřené mistrovství Evropy juniorů 2017 v Novém Městě na Moravě už doslova klepe na dveře. Ve středu jsou na programu oficiální tréninky a ve čtvrtek již ve Vysočina Areně odstartují boje o první sady cenných kovů. Juniorky a junioři budou bojovat na tratích vytrvalostních závodů se čtyřmi střeleckými položkami v pořadí L, S, L, S. Za každý netrefený terč se k výslednému času přičítá jedna minuta navíc. Juniorky poběží 12,5 km dlouhou trať, juniory čeká porce 15 km.

 

Jaké jsou české naděje pro evropský šampionát?

Markéta Davidová při SP v NMNM

Markéta Davidová při SP v NMNM

Největší pozornost je samozřejmě upřena na Markétu Davidovou (SKP Jablonec), která v této sezóně vyhrála sprint IBU Cupu a dokázala bodovat ve sprintu Světového poháru v Ruhpoldingu. S Vysočina Arenou už má navíc zkušenost z prosince 2016, kdy si v Novém Městě na Moravě odbyla premiéru ve Světovém poháru. Zejména vytrvalostní závod by mohl vyhovovat výborné střelkyni Simoně Maříkové (KB Letohrad), která ještě jako dorostenka startovala na MEJ v NMNM roku 2014. Tehdy doběhla ve sprintu na 23. místě, jen čtyřicet vteřin za Lucií Charvátovou. Její kariéru bohužel občas přibrzdí zdravotní problémy. Znalost „svých“ domácích tratí bude chtít určitě využít i Anna Tkadlecová (SK Nové Město).

Nejlepší trio juniorek v závodě s hromadným startem ČP v NMNM: Simona Maříková, Tereza Vinklárková a Anna Tkadlecová. Všechny se představí na MEJ

Nejlepší trio juniorek v závodě s hromadným startem ČP v NMNM: Simona Maříková (uprostřed), Tereza Vinklárková a Anna Tkadlecová. Všechny se představí na MEJ

Příležitost bojovat na domácím MEJ mají i Natálie Jurčová a Tereza Vinklárková (obě KB Letohrad), které loni společně s Markétou Davidovou vybojovaly dorostenecké štafetové stříbro na světové šampionátu v rumunském Chaile Gradistei. Velká mezinárodní premiéra čeká na starší dorostenky Ivu Křižovičovou (SK Nové Město) a Kateřinu Luxemburgovou (SKP Jablonec).

 

Ondřej Šantora a jeho stříbrná radost po sprintu Junior IBU Cupu v Pokljuce. Od čtvrtka už bude bojovat na MEJ v NMNM

Ondřej Šantora a jeho stříbrná radost po sprintu Junior IBU Cupu v Pokljuce. Od čtvrtka už bude bojovat na MEJ v NMNM

A dostáváme se k juniorům. Další výraznou nadějí české reprezentace je bezpochyby Ondřej Šantora (SKP Jablonec), který prokázal výbornou formu při posledním Junior IBU Cupu v Pokljuce, když ve sprintu dosáhl na parádní druhé místo. Dostatek zkušeností z MEJ a MSJ má Milan Žemlička (KB Letohrad), jenž byl loni členem bronzové štafety na MSJ v Rumunsku. Také on by měl být oporou reprezentace. Zejména sprint by pak měl sedět rychlému Jakubu Procházkovi (KB Letohrad).

Nadějí českého biatlonu jsou dva závodníci ročníku 1998. Jakub Štvrtecký (KB Letohrad) patří ve své kategorii k našim nejlepším běžcům, což o víkendu potvrdil „tréninkovým“ vítězstvím na poloviční trati „Karlovské 50“. Naopak Dominik Štulík (SKP Jablonec), synovec Gabriely Koukalové, má mimořádné střelecké nadání. Ostatně, jako teta. Při sprintu pak dostane příležitost získat zkušenosti ve velkém mezinárodním závodě starší dorostenec Tomáš Mikyska (KB Letohrad), ročník 2000.

Na nejvyšším stupni v ČP Milan Žemlička, druhý Jakub Štvrtecký a třetí Dominik Štulík. To ještě netušili, že se společně potkají na MEJ právě v NMNM

Na nejvyšším stupni v ČP Milan Žemlička, druhý Jakub Štvrtecký a třetí Dominik Štulík. To ještě netušili, že se společně potkají na MEJ právě v NMNM

Trenéry českého výběru jsou: Vlastimil Vávra, Jindřich Šikola, Tomáš Pošepný a Lukáš Dostál. O servisní zázemí se postará tým ze Světového poháru!

Vstupné je po všechny dny ZDARMA!

 

Podrobný program Otevřeného MEJ 2.-5. února 2017 v NMNM:

Čtvrtek 2. 2.
10:00 hodin – vytrvalostní závod juniorek na 12,5 km
13:30 hodin – vytrvalostní závod juniorů na 15 km

Sobota 4. 2.
10:00 – sprint juniorek na 7,5 km
13:00 – sprint juniorů na 10 km

Neděle 5.2.
10:00 – stíhací závod juniorek na 10 km
13:00 – stíhací závod juniorů na 12,5 km

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík, Vlastimil Vávra a Tomáš Hermann