Světový šampionát v Hochfilzenu klepe už hlasitě na dveře

07. února, 2017

Šest kol Světového poháru i Otevřené mistrovství Evropy v polských Dusznikách-Zdróji už je za námi. Před námi pak absolutní vrchol sezóny – mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu. To sice oficiálně začne ve středu 8. 2. 2017 večer slavnostním zahájením, ale prologem mu bude zítřejší očekávaný mimořádný kongres IBU v nedalekém Fieberbrunnu. Za Český svaz biatlonu se jej zúčastní prezident ČSB Jiří Hamza a viceprezindenti Libor Vlček a Vlastimil Jakeš. Jak Mezinárodní biatlonová unie naloží s bojem proti dopingu? Na odpověď biatlonový svět s napětím čeká.

Jiří Hamza bojuje za biatlon bez dopingu

Jiří Hamza bojuje za biatlon bez dopingu

Šampionát zahájí tradičně ve čtvrtek závody smíšených štafet. Česká sestava bude známá zítra. Otázkou je, jak se na jejím složení projeví forma nastupující české generace tedy Evy Puskarčíkové a Michala Krčmáře… Českou sestavu pro mix představíme ve středu. Změnu v programu pak představuje přesunutí sprintu žen ze soboty na pátek. Tzn. účastnice mixu budou mít jen 24 hodin na regeneraci.

Český tým ústy trenéra Zdeňka Vítka potvrdil zranění Gabriely Koukalové, které si vyžádalo lékařský zákrok doma v Jablonci nad Nisou. Co se druhé ženě průběžné klasifikace SP přihodilo? Nešťastně se zranila ještě během Světového poháru v Anterselvě ve Family Clubu, kde mají sportovci občerstvení. „Měli tam dřevěné lavice, smekla jsem se a o jednu z těch lavic jsem si zarazila třísku. Na pokoji jsem si ji pak vytáhla a pustila to z hlavy. Prostě prkotina. Jenže kousek třísky tam zůstal a udělal se mi zánět. Nechtělo se mi nikam chodit jen se zaníceným prstem, přišlo mi to trapné. Když to ale začalo odnášet zápěstí, bylo to už varování. Ruku jsem vyfotila a poslalo to doktorovi. Ten mi hned zavolal, ať okamžitě přijedu do Jablonce,“ popisuje svoji anabázi.
„Nebyla to taková legrace, jak jsem si myslela. Zanícené místo bylo třeba vyříznout.“ Přiznává dokonce, že poslední tréninkový den už jezdila pouze o jedné holi. Podle slov lékaře Vladimíra Dobeše bude opora reprezentace připravena závodit v Hochfilzenu od prvního dne. „Asi mám v povaze takové průšvihy přitahovat, takže mě to vlastně nepřekvapilo,“ uzavírá téma po úterním hochfilzenském tréninku Gabriela Koukalová.

Tirol Arena je připravena na šampionát 2017

Tirol Arena je připravena na šampionát 2017

Až na Evu Puskarčíkovou, a to je třeba zaklepat, se české ženy nevyhnuly zdravotním potížím. Lucie Charvátová předčasně opustila ME v Polsku kvůli nastupující chřipce. Nemoc se naštěstí plně nerozeběhla a Lucie už v dějišti MS trénuje. To se však netýká Veroniky Vítkové, jež doma doléčovala nachlazení a do Hochfilzenu přijela až dnes. Nemoc v polovině ledna prodělala i Jessica Jislová, ale naštěstí od evropského šampionátu už závodí.

Také servisní tým měl plné hlavy, ruce i nohy práce

Také servisní tým měl plné hlavy, ruce i nohy práce

Tým mužů je zdravý. „Každý má na to, jak se udržet zdravý, svoje fígle. Třeba mě pomáhá nosní sprcha od Vincentky. Od podzimu si tak průběžně čistím dutiny,“ říká Michal Krčmář, který si také pochvaloval převážně slunečné, jež reprezentanty na přípravě v Anterselvě provázelo. Ondřej Moravec měl start soustředění náročnější, než očekával. „Na pár dní za námi mohli přijet rodinní příslušníci. Malá Rozálka si to tady přes den užívala, ale v noci zase mi s manželkou Veronikou, protože Rozálka vůbec nespala. To bylo krušné. Myslím, že to mohlo být i tou nadmořskou výškou.“ Teprve po týdnu přípravy se letohradský biatlonista dostal do pohody. „A od té doby je vše v normálu, den ode dne lepší. Věřím, že forma jde dobrým směrem.“

Před rokem opouštěli čeští biatlonisté šampionát v norském Oslu bez medaile, protože štěstí neměli na své straně. Stali se totiž úspěšnými sběrateli čtvrtý, pátých a šestých míst. Podle dosavadního průběhu sezóny – kdy reprezentanti dosáhli 13 umístění na stupních vítězů – by si český tým cenný kov zasloužil. Co myslíte?

Michal Krčmář

Michal Krčmář

Program Mistrovství světa v biatlonu 2017 – Hochfilzen, Rakousko

Čtvrtek, 9. února
14.45 mix-smíšená štafeta

Pátek, 10. února
14.45 ženy-sprint

Sobota, 11. února
14.45 muži-sprint

Neděle, 12. února
10.30 ženy-stíhací závod
14.45 muži-stíhací závod

Středa, 15. února
14.30 ženy-vytrvalostní závod

Čtvrtek, 16. února
14.30 muži-vytrvalostní závod

Pátek, 17. února
14.45 ženy-štafeta

Sobota 18. února
14.45 muži-štafeta

Neděle 19. února
11.30 ženy-hromadný závod
14.45 muži-hromadný závod

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík