„Pamětník“ musel čekat. Michal Šlesingr startoval už na MS v Hochfilzenu 2005

10. února, 2017

Pohled do rodného listu mluví jasně. Při neúčasti Jaroslava Soukupa je Michal Šlesingr nejstarším členem českého reprezentačního výběru na mistrovství světa v Hochfilzenu. Současně je také závodníkem nejzkušenějším. Poprvé startoval už na světovém šampionátu v ruském Chanty-Mansijsku 2003, a to ve svých pouhých dvaceti letech. Dobře si pamatuje také MS 2005 v Hochfilzenu. Ve vytrvalostním závodě na 20 km ukázal, že se přes své mladí může směle měřit s těmi nejlepšími. Z devátého místa tehdy sledoval triumf reprezentačního kolegy Romana Dostála. Nyní je v Hochfilzenu znovu. Na start si však musel počkat. Do čtvtrtečních smíšených štafet nenastoupil. V nominaci dostal přednost jiný letohradský biatlonista Ondřej Moravec.

„Bylo mi jasné, že se bude rozhodovat mezi mnou a Ondrou,“ krčil rameny velký bojovník proti dopingu. „A s variantou, že štafetu nepojedu, jsem musel počítat. Výsledky mojí střelby rozhodly.“ Byl trochu zklamaný, ale ne zapšklý. „Tak to prostě chodí s tím, člověk musí počítat. Jediné, co mě překvapilo, že se rozhodlo už v úterý. Obyčejně jsme se totiž nominaci dozvěděli vždy až po posledním tréninku před startem.“

Michal Šlesingr věří, že v Hochfilzenu se představí v dobré formě

Michal Šlesingr věří, že v Hochfilzenu se představí v dobré formě

Je však přesvědčený, že v Hochfilzenu bude mít ještě dostatek příležitostí ukázat, jak si na tom s formou stojí, a to hned v sobotním sprintu na 10 km. „Cítím se dobře a věřím, že dobře to dopadne i v závodech.“ Á propos nyní je tomu rovných deset let, co dosáhl svého nejlepšího výsledku na mistrovství světa. V Anterselvě 2007 doběhl druhý právě na desetikilometrové trati!

Vraťme se však do Hochfilzenu. Jak se za dvanáct let od šampionátu k šampionátu změnil biatlon, Michal Šlesingr či Hochfilzen samotný?

Roman Dostál a jeho zasněžené zlato z roku 2005

Roman Dostál a jeho zasněžené zlato z roku 2005

Rodák z Letohradu se konečně usměje. „Tehdy jsem ve startovním poli patřil mezi nejmladší, teď je tomu přesně naopak.“ Zmiňovaný vytrvalostní závod z roku 2005 má stále v paměti. „Roman měl tehdy nízké startovní číslo, silně chumelilo, a tak byl dost nervózní. Říkal, že bude na trati dělat rolbu.“ Pořadatelé sice stopu projeli, ale i tak byl závod obtížný. „Na trati se dělaly závěje. Závod spíše připomínal výjezd na horskou chatu, než mistrovství světa.“

Tehdy vítězství Romana Dostála znamenalo jedinou porážku Ole Einara Bjoerndalena na šampionátu. Jak legendární Nor, tak i Michal Šlesingr se opět setkají v Hochfilzenu. Nejdříve však ve sprintu, ani Ole Einar se nevešel do norské nominace na pro závod s míšených štafet… „Ano, Ole,“ nadechne se Michal Šlesingr. „To je neuvěřitelný držák. Jednou jsem ze srandy říkal, že stále závodí, protože neumí nic jiného :-). On je však také velký perfekcionista a inovátor, tím se dokáže stále motivovat. Navíc i jeho Darja je ze stejného prostředí, a tak nemusí dělat kompromisy související se soukromým životem,“ podotýká člen SKP Kornspitz Jablonec, čím si vysvětluje Norovu sportovní dlouhověkost.

Stejně jako jiná střediska i Hochfilzen se za oněch dvanáct let změnil. „Jsou tu nové tribuny, nové zázemí – buňky pro servis i šatny pro sportovce se sprchami a pohovkami, změnily se také tratě… Ale takovými inovacemi prochází každé středisko, kde se odehrávají světové soutěže.“

Michal Šlesingr svádí boj nejen na trati, ale i za férový biatlon

Michal Šlesingr svádí boj nejen na trati, ale i za férový biatlon

Co se konkurence týče, Michal Šlesingr zdůrazňuje, že nyní je mnohem těžší se prosadit. „Teď může klidně vyhrát 30, 40 lidí. Špička se vyrovnala, zkoncentrovala.“ Také popularita šla nahoru, biatlon už není jen německým sportem. „Naše republika je to ho důkazem. Patříme k nejsledovanějším sportovním odvětvím. Nám sportovcům se neuvěřitelně zlepšilo zázemí. Tehdy jsem měli jedno vybavení na dva, na tři roky, teď máme na každou sezónu nové, v dostatečném množství. Navíc třeba reklamy jsme si přišívali sami, mohla tak vyniknout moje zručnost ve vyšívání :-). Tomu je tedy bohužel konec,“ směje se Michal Šlesingr. „Prostě biatlon je úplně jinde a u nás je to úplně markantní. Stačí se podívat na zájem médií a fanoušků.“

Sprint mužů i s Michalem Šlesingrem na startu je na programu MS 2017 v sobotu 11. 2. od 14:45 hodin.

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík, archiv ČSB