Vítězslav Hornig vyhrál na EYOWF v tureckém Erzurumu sprint!

14. února, 2017

Zásluhou biatlonu získala česká výprava první zlato na Evropském zimním festivalu mládeže v tureckém Erzurumu. Vítězslav Hornig vyhrál po bezchybné střelbě sprint na 7,5 kilometru. Čeští dorostenci přidali ještě další dvě umístění v elitní desítce. V závodě chlapců byl Mikuláš Karlík sedmý, mezi dívkami doběhla na 6 km dlouhé trati Eliška Svobodová na pátém místě!

Vítězslav Hornig při stojce, ještě jedna rána a střelba bude bezchybná

Vítězslav Hornig při stojce, ještě jedna rána a střelba bude bezchybná

„Tahle medaile je jednoznačně nejvýš, úplně někde jinde než všechny ostatní úspěchy. Je to pro mě dosavadní vrchol za dobu, co dělám biatlon. Jsem naprosto spokojený, ještě pořád tomu nemůžu uvěřit,“ řekl sedmnáctiletý závodník z Jilemnice pro olympic.cz.
Biatlon si jako svůj sport vyhlédl při sledování televize. „Líbilo se mi, že je to skloubení běhu se střelbou, a chtěl jsem to vyzkoušet. Bylo to jednodušší díky tomu, že máme v Jilemnici biatlonový oddíl. Od té doby biatlon dělám. Dostalo mě to až sem, za což jsem hodně rád,“ poodhalil Vítězslav Hornig, jak si zvolil biatlon.

Pěkný pohled na výsledkovou tabuli

Pěkný pohled na výsledkovou tabuli

Erzurum leží na severovýchodě Turecka v nadmořské výšce 1950 metrů. „Vůbec jsem nevěděl, co od závodu čekat, jaká přijede konkurence. Navíc ta nadmořská výška, která také nepomáhá. Ale tempo jsem si rozložil nejlépe v životě. Tratě tady jsou opravdu těžké. Nikde si nejde odpočinout. Závod to byl hodně náročný, hlavně to ještě udýchat při dojezdu na střelnici.“
Do středečního stíhacího závodu odstartuje Vítězslav Hornig s náskokem patnácti sekund před Estoncem Kristem Siimerem, jako třetí vyběhne na trať Rus Michajl Pervušin. „Tenhle závod se povedl podle nejlepších představ, jaké jsem mohl mít,“ líčil Hornig, na něhož vyčkával dopingový komisař.

Mikuláš Karlík minul dva terče, přesto vybojoval pěkné sedmé místo a naději do stíhačky

Mikuláš Karlík minul dva terče, přesto vybojoval pěkné sedmé místo a naději do stíhačky

Mikuláš Karlík vyrazí na trať stíhacího závodu s odstupem 41,6 sekundy za Vítězslavem Hornigem, na stříbro mu schází 26 sekund. Eliška Svobodová ztrácí před středeční stíhačkou na první místo 46 sekund. „Závod byl běžecky hodně těžký. Snažila jsem se to nepřepálit, ale i tak mi v posledním kole docela došlo. Ale jsem šťastná za střelbu. Dvakrát za sebou se mi teď povedlo zastřílet bez chyby a s tím se pak jede mnohem lépe. Budu se snažit, abych dobře zastřílela i ve stíhačce.“

Eliška Svobodová má důvod k úsměvu. Ve sprintu obsadila krásné páté místo

Eliška Svobodová má důvod k úsměvu. Ve sprintu obsadila krásné páté místo

 

Výsledky závodů ve sprintu na EYOF 2017 v Erzurumu

 

Tomáš Hermann

Foto: olympic.cz