Elitní singl Koukalová-Moravec vybojoval české maximum – šesté místo

12. března, 2017

Šesté místo a dosavadní nejlepší výsledek české smíšené štafety, to je podpis Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce pod dnešní závody smíšených dvojic VIII. kola Světového poháru ve finském Kontiolahti. Dosud bylo nejlepším českým výsledkem 13. místo. A mohl být možná i lépe. „Osm dobíjení je i na můj vkus trochu moc,“ zdůraznil šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. Suverénně vyhráli Rakušané Lisa Theresa Hauserová a Simon Eder před Američany a Němci.

Závodu "singlů" se zúčastnilo 26 smíšených dvojic. Všechny se ani do objektivu Petra Slavíka nevešly...

Závodu “singlů” se zúčastnilo 26 smíšených dvojic. Všechny se ani do objektivu Petra Slavíka nevešly…

Gabriela Koukalová hned na první položce vleže musela dvakrát dobíjet a na trať vyrazila až jako 18. se ztrátou téměř dvaceti sekund. Bezchybným výkonem vstoje pak posunula českou dvojici při předávce na 12. místo. Ondřej Moravec zvládl bez zaváhání ležku, a přestože vstoje jednou dobíjel, předával Gabriele Koukalové na třetí pozici, jen necelých deset sekund za prvními Rakušany.

Ondřej Moravec se na svém prvním úseku probojoval až na třetí místo. Zde běží uprostřed s číslem 14

Ondřej Moravec se na svém prvním úseku probojoval až na třetí místo. Zde běží uprostřed s číslem 14

Druhá žena průběžného pořadí SP prožila kritické okamžiky na stojce. Nejprve netrefila hned dva první terče, a ten poslední sestřelila až osmou ranou, tedy poslední možnou. Český tým klesl na sedmou příčku. Po své ležce s jedním dobíjením se český finišman dokonce propadl až na deváté místo! Ale bravurním výkonem na trati i při střelbě vstoje nakonec vynesl českou dvojici na pěkné šesté místo. A to je historicky nejlepší výsledek český reprezentantů v singlu.

Dopadlo to lépe než naše předchozí singly, ale chtěli jsme v tomto závodě dosáhnout víc,“ nezastírá Ondřej Rybář. „Na Rakušany jsme neměli, ale druhá Gabčina stojka nás zřejmě stála pódium.“ Na této stojce ztratila Gabriela 33,4 vteřiny na nejrychlejší čas. Na pódium scházelo naší dvojice necelých 18 sekund. I přes kritiku však vidí šéftrenér i pozitiva. „Protrhli jsme smůlu singlu a dlouho jsme bojovali vpředu. To vidím jako důležité. Ukázalo se také, že nerozhoduje jen rychlost střelby, ale i její přesnost. A ta nám, speciálně Gabče, přece jenom scházela.“ Gabriela Koukalová dobíjela celkem šestkrát, Ondřej Moravec dvakrát.

Gabriela Koukalová je i přes únavu nezdolnou bojovnicí. Dnes jen škoda každé rány, která padla vedle...

Gabriela Koukalová je i přes únavu nezdolnou bojovnicí. Dnes jen škoda každé rány, která padla vedle…

Ondřej Moravec byl se svým vystoupením spokojený. „Závod se mi moc líbil. Trať totiž byla docela milosrdná, vlastně docela placka. Nikde jsem se nezahltil. Potěšilo mě, že dvě položky ze čtyř jsme zvládl čistě a rychle.“ Přesto i on prožil těžkou chvíli. „Mrzí mě druhá ležka, kterou jsem si docela hlídal. Už jsem se skoro zvedal, když jsem zjistil, že mi poslední rána nespadla. Nechtěl jsem pak dobíjet více než jednou, proto jsem si na výstřel raději počkal. Ztratil jsem dost času, ale stále to bylo lepší, než se ukvapit a dostat sebe samého pod ještě větší tlak.“ S jedním dobíjením ztratil Ondřej 19,3 vteřiny na nejrychlejší čas druhé ležky.

Závodem smíšených štafet uzavřel Ondřej Moravec svůj dvoutýdenní pobyt v Kontiolahti, během kterého vedle tréninků zvládl i šest závodu ve Světovém poháru a v IBU Cupu. „Ani jednou jsem neskončil hůře než šestý.“ Tahle zastávka se dvaatřicetiletému reprezentantovi podvedla. Vyhrál vytrvalostní závod IBU Cupu, druhý skončil ve sprintu SP a stíhačce IBU Cupu, 4. místo přidal ve stíhačce SP, šesté místo obsadil ve sprintu IBU Cupu a další šestou příčkou v singlech SP své účinkování v daleké Karélii uzavřel. „Do Osla pojedu v dobrém rozpoložení,“ zmínil dějiště finálového kola Světového poháru. Na tratích v Holmenkollenu dosáhl sběratel druhých a čtvrtých míst v sezóně 2012/2013 svého prvního a zatím jediného vítězství v individuálních závodech Světového poháru…

Ondřej Moravec a Kontiolahti. Toto spojení zafungovalo při MS 2015 i během IBU Cupu a SP 2017

Ondřej Moravec a Kontiolahti. Toto spojení zafungovalo při MS 2015 i během IBU Cupu a SP 2017

 

Závody smíšených dvojic

Gabriela Koukalová
Pořadí na předávce 12., odstup +17,6 s, střelba vleže 0+2/vstoje 0+0

Ondřej Moravec
Pořadí na předávce 3., odstup +9,8 s, střelba vleže 0+0/vstoje 0+1

Gabriela Koukalová
Pořadí na předávce 7., odstup +32,4 s, střelba vleže 0+1/vstoje 0+3

Ondřej Moravec
Pořadí v cíli 6., odstup +51,1 s, střelba vleže 0+1/vstoje 0+0

 

Výsledky závodu smíšených dvojice VIII. kola SP v Kontiolahti

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík