Stupně vítězů na dohled. Přesto je šesté místo nejlepším výsledkem mixu

12. března, 2017

Šesté místo obsadila česká smíšená štafeta Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Michal Šlesingr a Michal Krčmář v dnešním závodě na 2×6 a 2×7,5 km Světového poháru ve finském Kontiolahti. Po sedmých místech v Oestersundu a při MS v Hochfilzenu je to nejlepší výsledek v sezóně. Avšak nebýt velkých chyb na střelnici, mohl být při jinak skvělém výkonu české čtveřice výsledek mnohem příznivější. Celková střelecká bilance 2+13, tedy dvě trestná kola a 13 dobíjení, je však podprůměrná. Vyhráli Francouzi před Němci a Ukrajinci.

Start smíšené štafety. Eva Puskarčíková vlevo dole

Start smíšené štafety. Eva Puskarčíková vlevo dole

Eva Puskarčíková běžela po přesné a rychlé ležce (3. nejlepší čas) na pátém místě v kontaktu s čelem závodu. Vstoje však jeden neposlušný terč sklopila až čtvrtou ranou, tedy na třetí dobíjení. Na předávku proto doběhla až desátá s odstupem téměř čtyřiceti vteřin. Veronika Vítková umazala před ležkou ze ztráty 10 vteřin a posunula se na šesté místo. Enormní vypětí na trati se však podepsalo pod střelbu. Výsledkem bylo trestné kolo a pokles na průběžnou 12. pozici. Ve stojce však zkušená reprezentantka zaváhání napravila a po jednom rychlém dobití předávala sedmá s dostupme půl druhé minuty.

I ve štafetách musí najít Veronika Vítková pohodu. Vleže se trestnému kolu nevyhnula

I ve štafetách musí najít Veronika Vítková pohodu. Vleže se trestnému kolu nevyhnula

Michal Šlesingr předvedl nejzářivější výkon z českého kvarteta. Na rozdíl od svých reprezentačních souputníků nezaváhal ani v jedné položce. Dobíjel pouze jednou vleže a díky nejrychlejšímu běhu na úseku stoupla neustále vzhůru na šesté, páté a čtvrté místo na předávce. Na svém úseku měl celkově druhý nejlepší čas jen osm desetin sekundy za Johannesem Boe. Stupně vítězů měli Češi vdanou chvíli před sebou pouhých 9,6 vteřiny! Michal Krčmář však bohužel napodobil Veroniku Vítkovou, když se vleže se nevyhnul trestnému kolu. Česká štafeta se tak propadla na šesté místo za Rusko a Norsko. Nejrychlejším závěrečným okruhem pak Michal Krčmář odolal tlaku Itala Dominika Windische.

Výkon Michala Šlesingra, který právě předává štafetu Michalu Kčmářovi, byl nejsvětlejším okamžikem české smíšené štafety. Tenhle borec prostě umí!

Výkon Michala Šlesingra, který právě předává štafetu Michalu Krčmářovi, byl nejsvětlejším okamžikem české smíšené štafety. Tenhle borec prostě umí!

 

Smíšení štafety na 2x 6 km a 2x 7,5 km

Eva Puskarčíková
Pořadí na předávce 10., odstup +38,0 s, celkový čas 17:48,0 (na úseku 10.), běžecký čas 15:40,4 (na úseku 11.), střelba vleže 0+0/vstoje 0+3

Veronika Vítková
Pořadí na předávce 6., odstup +1:30,6 min., celkový čas 18:20,4 (8.), běžecký čas 15:29,8 (na úseku 5.), střelba vleže 1+3/vstoje 0+1

Michal Šlesingr
Pořadí na předávce 4., odstup +59,3 s, celkový čas 18:04,9 (2.), běžecký čas 16:05,6 (na úseku 1.), střelba vleže 0+1/ vstoje 0+0

“Jak to teď hodnotit? Takové střídavě-oblačno. Škoda že Verča a Bimbo museli na kolo, že to nedostřelili.  Mně osobně se jelo výborně. Až mě mrzí, že se mi to takovým způsobem nesejde i v individuálních závodech… Šesté místo ve finále není špatné, ale dvě trestná kola a více než deset dobíjení to je jednoduše hodně. Ukázali jsem sílu týmu, ale potřebujeme, aby štafeta sedla všem čtyřem členům.  Zatím to máme tak, že pokaždé to někoho mine. Bylo by lepší, kdyby jsem si to vybrali jedním propadákem všichni najedou a poté naopak se forma všem sešla :-).”

Michal Krčmář
Pořadí v cíli 6., odstup +1:22,4 min., celkový čas 18:43,6 (15.), běžecký čas 15:53,4 (9.), střelba vleže 1+3/ vstoje 0+2

Dobojováno. Šesté místo je pěkné, ale chyb příliš. To ví i Michal Krčmář

Dobojováno. Šesté místo je pěkné, ale chyb příliš. To ví i Michal Krčmář

 

Výsledky závodu smíšených štafet VIII. kola SP v Kontiolahti

Průběžné výsledky Poháru národů po 21 z 22 započítávaných závodů – ženy

Průběžné výsledky Poháru národů po 21 z 22 započítávaných závodů – muži

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík