Gratulace: JAN ŽÁK, 17.DUBNA 1937 – 80 LET

12. dubna, 2017

Nejstarší člen klubu veteránů Jan Žák ze Strakonic prožil své dětství v jihočeské Křemži, kde se věnoval běhu na lyžích a branným sportům. Jako junior byl zařazen do reprezentačního družstva lyžařů, kde v té době zářil Jaroslav Cardal, Ilja Matouš, Josef Prokeš, Ladislav Hrubý, v ženách Eva Benešová, Líba Patočková, Olina Krasilová a další. Jako člen Dukly Liberec se stal v roce 1958 Mistrem čs.armády ve štafetě a v závodě hlídek,v roce 1961 zvítězil v prvním oficiálním velkorážném biatlonu v ČSSR v Jizerských horách a stal se členem reprezentačního družstva biatlonistů.

Jeho civilní profesí byla strojařina, vystudoval Vysokou školu strojní a pracoval v ČZM ve Strakonicích jako konstruktér na vývoji terénních motocyklů, později se věnoval běhu na lyžích jako profesionální trenér.   V letech 1980 – 1989 vedl SVS-M na Zadově, kde 4 roky trénovala Eva Burešová – Háková, pozdější velice úspěšná reprezentantka v biatlonu. Svou hvězdnou kariéru zde začínala i Kateřina Neumannová. Následně působil 5 let ve Slovinsku, kde profesně trénoval i Tadeju Brankovič- Likozar, která potom jako biatlonistka hájila barvy Slovinska na pěti ZOH. Techniku bruslení na lyžích naučil ve Slovinsku i Vesnu Fabjan, která na ZOH v Soči vybojovala bronzovou medaili ve sprintu.

   Ani v důchodovém věku Jan Žák nezahálí. Trénuje v biatlonu a běhu na lyžích mladé závodníky ve Strakonicích, je stále ještě technickým delegátem běhu na lyžích a píše knížky. Vydal publikaci „Život na lyžích“, která obsahuje 45 odborných článků o lyžování a mladým lyžařům přibližuje krásy tohoto sportu. Jeho další knížkou jsou „Recepty pro život“, kde se okrajově zmiňuje i o biatlonu.

Vážený Jendo,

do dalších let Ti veteráni biatlonu přejí pevné zdraví, dobrou pohodu a štěstí v osobním životě.