Gabriela Koukalová je držitelkou Diplomu fair play

18. dubna, 2017

Mistryně světa ve sprintu a držitelka dvou malých křišťálových glóbů za sezónu 2016/2017 Gabriela Koukalová obdržela další významné ocenění. Český klub fair play při ČOV ji udělil Diplom fair play za rok 2016, kterým ocenil její gesto ve finiši stíhacího závodu II. kola Světového poháru v Pokljuce. V prosinci ve Slovinsku česká biatlonistka dala před cílovou metou gestem přednost německé soupeřce Miriam Goessnerové. Co se pod Triglavem přihodilo?

Gabriela Koukalová (uprostřed) během stíhacího závodu v Pokljuce

Gabriela Koukalová (uprostřed) během stíhacího závodu v Pokljuce

„Na trati jsem jí nechtěně přišlápla lyži a ona spadla. Přišlo mi nefér porazit ji tímto způsobem, a proto jsem se jí takto chtěla omluvit,“ vysvětlovala už tehdy po závodě. Její gesto se setkalo s velkým ohlasem veřejnosti a bylo o to cennější, že tehdy bojoval s jinou německou reprezentantkou Laurou Dahlmeierovou o prvenství jak v průběžné klasifikace Světového poháru, tak i v disciplíně stíhací závod. Konečné 26. místo ze stíhacího závodu na 10 km v Pokljuce bylo současně nejhorším výsledkem Gabriely Koukalové v celé sezóně…

Hlavní ocenění Českého klubu fair play obdržel šermíř Jiří Beran za férové gesto během olympijského turnaje v Riu, Miroslava Plchová, která zachránila život cyklistovi při extrémním štafetovém závodě, a Josef Augusta za celoživotní férový postoj hokejového hráče a trenéra.

Květa Pecková (Jeriová) je nejen trojnásobnou olympijskou medailistkou  v běhu na lyžích, ale také předsedkyní Českého klubu fair play.

Květa Pecková (Jeriová) je nejen trojnásobnou olympijskou medailistkou v běhu na lyžích, ale také předsedkyní Českého klubu fair play.

Ocenění za celoživotní postoj nebo jednotlivé činy získalo dalších sedmnáct osobností a sportovců a také tým fotbalových juniorek pražské Sparty. Školáci a učitelé si zase odnesli sedmnáct ocenění Školních cen fair play, které uděluje Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy ČR ve spolupráci s Českým klubem fair play.

 

Přehled všech oceněných Českým klubem fair play za rok 2016

 

 

 

 

Tomáš Hermann s využitím materiálů Českého klubu fair play

Foto: Markéta Navrátilová a Petr Slavík