Biatlonistka roku Gabriela Koukalová před sebou tuší vrchol kariéry

03. května, 2017

Její hlas zní opět vesele, radostně, upřímně, odhodlaně. Posezónní únavu setřásla po boku manžela Petra během dovolené na souostroví v Indickém oceánu. „Volno jsem potřebovala a měla jsem ho tentokráte dlouhé. Myslím, že mi to opravdu hodně prospělo. Navíc jsem byla obklopena samými pozitivními lidmi, přáteli, rodinou,“ říká hvězda českého i světového biatlonu Gabriela Koukalová. Ve středu 3. května se v přímém přenosu České televize stala Biatlonistkou roku 2017.

Ocenění, které obdržela při Galavečeru Českého biatlonu v Obecním domě na Vinohradech, si velmi váží. „Život se skládá z drobných střípků, větších či menších radostí, které společně člověka motivují a vytvářejí celek. A to je přesně i případ Biatlonisty roku, který do té mozaiky zapadá. Mám prostě velkou radost, užívám si to.“   

Galavecer Biatlonista roku 2016 2017 _72

Dobře ví, že za uplynulou sezónou se může hrdě ohlédnout. Je světovou šampiónkou, stříbrnou i bronzovou medailistkou z mistrovství světa, druhou ženou celkové klasifikace Světového poháru, držitelkou dvou malých křišťálových glóbů za sprint a závod s hromadným startem, patnáctinásobnou medailistkou ze závodů Světového poháru…

„Teprve v těchto dnech si plně uvědomuji, co se mi podařilo. Mám to tak, že ten intenzivní pocit prožitku se u mě dostavuje se zpožděním. Ty vzpomínky jsou neuvěřitelně silné a teď na začátku přípravy mi současně pomáhají vrátit se k tréninkové dřině.“ Přesto jedno zůstává neměnné. „Největším zážitkem pro mě bylo a stále je vítězství před zaplněnou Vysočina Arenou v Novém Městě na Moravě,“ říká a hlas se jí při té vzpomínce zachvěje.

Dokáže tento zážitek něco přebít? „Před sebou máme olympijské hry. Věřím, že zůstanu během přípravy i v průběhu sezóny zdravá. Tuším, že olympiáda v Koreji by pro mě mohla být vrcholem mé kariéry,“ tvrdí s vírou v sebe samou. Vrchol ale současně neznamená konec. „Takovými myšlenkami se vůbec nezabývám, protože ničemu nepomáhají, naopak dokáží být velice svazující,“ vysvětluje. Dopředu si tedy raději velká rozhodnutí neplánuje. „Věřím tomu, že život to vymyslí za nás,“ je přesvědčena Biatlonistka roku 2017.

 

Tomáš Hermann

Foto: Miloš Lubas