Gabriela Koukalová biatlonistkou roku 2017!

03. května, 2017

Mistryně světa, držitelka dvou malých křišťálových glóbů a druhá žena celkové klasifikace Světového poháru za sezónu 2016/2017 Gabriela Koukalová opanovala anketu Biatlonista roku 2017. Sedmadvacetiletá reprezentantka má za sebou úžasnou sezónu, kterou podtrhuje celkem 15 pódiových umístění v individuálních nebo štafetových závodech. Do ankety se mohli zapojit všichni členové Českého svazu biatlonu, tedy držitelé svazových průkazek.

Gabriela Koukalová zcela suverénně zvítězila i v anketě popularity, kterou ve spolupráci s Českým svazem biatlonu uspořádal zpravodajský portál iDNES.cz. Za nejsilnější moment sezóny vybrali čtenáři iDNES „Strhující atmosféru Světového poháru v Novém Městě na Moravě“.

Nejemotivnější bylo pro Gabrielu Koukalovou vítězství doma v NMNM

Nejemotivnější bylo pro Gabrielu Koukalovou vítězství doma v NMNM

Biatlonovou nadějí roku se stala Markéta Davidová, titul Skokana roku připadl Evě Puskarčíkové, Trenérem roku byl zvolen kouč družstva žen Zdeněk Vítek, do Síně slávy Českého biatlonu vstoupil Antonín Kříž někdejší juniorský mistr světa a účastník olympijských her 1976 v Innsbrucku.

Slavnostní Galavečer moderoval Jaromír Bosák společně s Jakubem Kohákem, o hudební produkci se postarala skupina Jelen a houslový virtuóz Pavel Šporcl, biatlon si na mušku vzal i bavič Miloš Knor.

 

Galavečer Biatlonista roku – výsledky

 

KATEGORIE – Biatlonista roku

Pořadí:

 1. Koukalová Gabriela – 175 bodů
 2. Moravec Ondřej – 100
 3. Puskarčíková Eva – 91
 4. Krčmář Michal – 81
 5. Šlesingr Michal – 49

 Galavecer Biatlonista roku 2016 2017 _68

Nominace:

Gabriela Koukalová

Trojnásobná medailistka z MS v Hochfilzenu. V Rakousku vybojovala zlato ve sprintu, stříbro ve vytrvalostním závodě a bronz ve stíhačce. Druhá žena celkové klasifikace Světového poháru a držitelka dvou malých křišťálových glóbů za sprint a závod s hromadným startem. V cíli závodů SP 5x 1., 6x 2., 3x 3., mezi těmito úspěchy ční nejvýše triumf před zaplněnou Vysočina Arenou v NMNM během III. kola SP. Navíc přispěla i k třetímu místu štafety žen v korejském Pchjongčchangu.

 

Michal Krčmář

Zabydlel se mezi elitou. Ve stíhacím závodě Světového poháru v Ruhpoldingu doběhl třetí a poprvé v kariéře si vychutnal cestu na stupně vítězů. Celkem devětkrát doběhl v individuálních závodech v Top 10. V celkové klasifikaci SP zaznamenal 17. místem své dosavadní maximum. Úspěšnou sezónu podtrhl šestým místem ve vytrvalostním závodě na světovém šampionátu v Hochfilzenu.

 

Ondřej Moravec

Nezpochybnitelná česká jednička mezi muži. Stříbrný medailista z vytrvalostního závodu MS, kde jej od zlata dělily jen 3,3 sekundy! V Hochfilzenu navíc skončil pátý ve sprintu i stíhacím závodě! Opět dokázal, že na vrchol sezóny se umí připravit. Další druhé místo si připsal při sprintu Světového poháru v Kontiolahti, kde tehdy na vítěze ztratil jen 0,6 sekundy!  V konečném hodnocení SP skončil na 12. místě, jako nejlepší z mužů. Potěšil výbornou formou v prosinci v NMNM, výsledkem bylo např. čtvrté místo v závodě s hromadným startem.

 

Eva Puskarčíková

Má za sebou skvělou bronzovou sezónu. Poprvé v kariéře vystoupila na stupně vítězů v závodech SP. Nejprve doběhla třetí ve stíhacím závodě II. kola SP v Pokljuce, další bronz přidala do sbírky po bezchybné střelbě v závodě s hromadným startem v Oberhofu a třetím bronzem se ozdobila po štafetovém závodě žen VII. kola SP v Koreji. Dlouho se držela v elitní desítce průběžného pořadí Světového poháru. Výsledné 13. místo je i přesto jejím maximem a odrazovým můstkem do olympijské sezóny.

 

Michal Šlesingr

Ve stopě z českého výběru nejrychlejší, což dokládá i statistika IBU. A když svůj výkon na trati podpoří střelbou, je z toho výsledek, jako druhé místo ve sprintu čtvrtého kola SP v Oberhofu. Potěšil šestou příčkou při finále Světového poháru na Holmenkollenu. S trochou nadsázky možná i nejlepší triatlonista v týmu. Jeho třetí disciplínou a velkým tématem byl v průběhu sezóny i boj proti dopingu. Společně s mistry světa Martinem Fourcadem a Lowelem Bailyem patřil k tahounům v boji za očistu biatlonu. Pokud zůstane zdravý, vydrží mu běžecká výkonnost a vrátí svoji střelbu na úroveň let předchozích, máme se v jeho podání ještě na co těšit!

 

 

KATEGORIE – Biatlonová naděje

Vítěz: MARKÉTA DAVIDOVÁ

Naděje roku Markéta Davidová

Naděje roku Markéta Davidová

Nominace:

Markéta Davidová 

Možná nástupkyně Gabriely Koukalové. Právě současná česká hvězda byla naší poslední vítězkou v IBU Cupu (Obertilliach 2011) a Markéta Davidová, ač věkem ještě juniorka, na ni svým prvenstvím ve sprintu úvodního kola IBU Cupu v norském Beitostolenu navázala. Excelentně zvládla MEJ v NMNM, kde každý svůj start proměnila v medaili! Třetí skončila ve vytrvalostním závodě a poté triumfovala ve sprintu i stíhačce! Bohužel před MSJ onemocněla. Jejím nejlepším výsledkem tak bylo 14. místo ve sprintu. V prosinci si ve Vysočina Areně poprvé vyzkoušela i Světový pohár, při druhém pokusu v Ruhpoldingu už bodovala 28. místem ve sprintu!

 

Vítězslav Hornig

Jilemnický biatlonista na sebe strhl pozornost v polovině února, kdy se v tureckém Erzurumu – ve výšce 1950 metrů nad mořem – stal vítězem sprintu v rámci Evropského olympijského festivalu mládeže.  Vybojoval tak jedinou zlatou medaili české výpravy. Výbornou formu potvrdil sedmým místem ve stíhacím závodě a podílem na čtvrtém místě smíšené štafety.

 

Simona Maříková

Když se dostávala do formy, bylo to vždy zdraví, které ukázalo, že má hlavní slovo. Její slibně se rozjíždějící kariéru brzdily potíže se zády, operace, mononukleóza… Uplynulé sezóna jí ale vše vynahradila. Na juniorském mistrovství Evropy v Novém Městě na Moravě doběhla pátá ve vytrvalostním závodě a obsadila šestá místa ve sprintu a stíhačce. Výtečnou zimu pak korunovala šestou příčkou ze sprintu na juniorském světovém šampionátu ve slovenském Osrblie. Navíc je dvojnásobnou mistryní republiky a vítězkou Českého poháru.

 

Ondřej Šantora

Mezi našimi talenty představuje určitou raritu. Není totiž rodákem z Krkonoš, Jizerských či Orlických hor, nebo snad z Vysočiny. Jeho domovem je Praha a v Praze Barrandov, kde v místním klubu SK Rover vyrůstal a na gymnáziu studoval. V současností už je ale členem jabloneckého SKP Kornspitz. Stejně jako jeho reprezentační kolegové i on zazářil na juniorském evropském šampionátu v NMNM, kde vybojoval stříbro ve stíhacím závodě! Jedenáctý pak skončil ve sprintu na MSJ, kde se podílel i na čtvrtém místě štafety. Až se naučí zvládat závěrečné položky, bude zářit jako na Vysočině pravidelně.

 

Milan Žemlička

Velký příslib českého biatlonu. Juniorský mistr Evropy ze stíhacího závodu v Novém Městě na Moravě, kde navíc skončil pátý ve sprintu i vytrvalostním závodě. Páté místo si připsal i na MSJ ve slovenském Osrblie, kde navíc skončil šestý ve sprintu a devátý ve vytrvalostním závodě. Velmi stabilní střelec. Třešničkou na povedené sezóně byl zisk malého křišťálového glóbu za prvenství v disciplíně stíhací závod v soutěžích Junior IBU Cupu.

 

 

KATEGORIE – Trenér roku

Vítěz: ZDENĚK VÍTEK

Trenér roku Zdeněk Vítek

Trenér roku Zdeněk Vítek

Nominace: Michael Málek – trenér týmu mužů, Jindřich Šikola – trenér juniorek, Ondřej Rybář – šéftrenér reprezentace, Vlastimil Vávra – trenér juniorů, Zdeněk Vítek – trenér žen

 

KATEGORIE – Biatlonista roku podle čtenářů iDNES

Pořadí:

 1. GABRIELA KOUKALOVÁ – 7291 hlas
 2. Ondřej Moravec – 457
 3. Markéta Davidová – 384
 4. Eva Puskarčíková – 336
 5. Michal Krčmář – 153
 6. Milan Žemlička – 119
 7. Michal Šlesingr – 98

 

Nominace: Markéta Davidová, Michal Krčmář, Gabriela Koukalová, Ondřej Moravec, Eva Puskarčíková, Michal Šlesingr, Milan Žemlička

 

 

KATEGORIE – Skokan roku

EVA PUSKARČÍKOVÁ

Skokan(ka) roku Eva Puskarčíková

Skokan(ka) roku Eva Puskarčíková

 

 

KATEGORIE – Síň slávy

ANTONÍN KŘÍŽ (narozen 24. 8. 1953)AK_4

Odchovanec jilemnického biatlonu reprezentoval tehdejší Československo v 70. letech minulého století.

V roce 1974 se ve finském Kurriku stal naším historicky prvním juniorským mistrem světa. Do sbírky na témže šampionátu přidal i štafetový bronz v závodě na 3x 7,5 km (Antonín Kříž, Josef Malínský, Miroslav Soviš).

Roku 1976 se zúčastnil Zimních olympijských her v rakouském Innsbrucku, kde skončil 17. ve vytrvalostním závodě na 20 km a se štafetou na 4x 7,5 km (Antonín Kříž, Ladislav Žižka, Miroslav Soviš, Zdeněk Pavlíček) obsadil deváté místo.

 

Do Síně slávy byl uveden Antonín Kříž

Do Síně slávy byl uveden Antonín Kříž

 

ČESKÝ POHÁR 2016/2017

MLÁDEŽ

Žákyně B

 1. Lucie Paulusová (Jilemnice) – 510,22 bodů
 2. Anna Kulhánková (Krkonoše) – 496,14
 3. Eliška Seidlová (SKP Harrachov) – 494,57

 

Žáci B

 1. Matyáš Martan (Rover Praha) – 520,00
 2. Jakub Milán (Střelka Brno) – 509,23
 3. Vít Suchodol (KB Letohrad) – 502,11

 

Žákyně C

 1. Gabriela Masaříková (SPK Kornspitz) – 520,00
 2. Kateřina Svobodová (Jilemnice) – 511,47
 3. Agáta Svobodová (SKP Harrachov) – 509,57

 

Žáci C

 1. Luděk Abrahám (KB Letohrad) – 515,61
 2. Miloš Pokorný (Jilemnice) – 513,17
 3. Jakub Kudrnáč (Jilemice) – 507,07

 

Dorostenky A

 1. Renáta Trejbalová (Jilemnice) – 510,74 bodů
 2. Bára Babánková (SK NMNM) – 502,30
 3. Tereza Jandová (SKP Kornspitz) – 498,88

 

Dorostenci A

 1. Ondřej Mánek (SKS Vimperk) – 513,01
 2. Jonáš Mareček (SK NMNM) – 511,58
 3. Štěpán Machač (SKP Kornspitz) – 496,39

 

Dorostenky B

 1. Eliška Teplá (SK NMNM) – 514,48
 2. Petra Suchá (SKP Kornspitz) – 505,10
 3. Kateřina Luxemburgová (SKP Kornspitz) – 500,58

 

Dorostenci B

 1. Mikuláš Karlík (KB Letohrad) – 518,82
 2. Vítězslav Hornig (Jilemnice) – 517,62
 3. Václav Červenka (SK NMNM) – 517,30

 

O hudební stránku se postarala zejména skupina Jelen

O hudební stránku se postarala zejména skupina Jelen

DOSPĚLÍ

Juniorky

 1. Simona Maříková (KB Letorad) – 520,00
 2. Eliška Votočková (Jilmnice) – 492,62
 3. Tereza Vinklárková (KB Letohrad) – 483,10

 

Junioři

 1. Milan Žemlička (KB Letohrad) – 518,35
 2. Ondřej Šantora (SKP Kornspitz) – 517,09
 3. Jakub Procházka (KB Letohrad) – 510,38

 

Ženy A

 1. Gabriela Koukalová (SKP Kornspitz) – 518,76
 2. Pavla Schorná (Staré Město pod Landštejnem) – 508,55
 3. Veronika Zvařičová a Lea Johanidesová (obě SKP Kornspitz) – 500,00

 

Muži A

 1. Michal Šlesingr (SKP Kornspitz) – 516,54
 2. Tomáš Krupčík (SKP Kornspitz) – 513,82
 3. Ondřej Moravec (SKP Kornspitz) – 510,00

 

Ženy B

 1. Simona Elvy (Kapslovna) – 513,39
 2. Pavla Voráčková Kondysková (Blansko) – 506,19
 3. Lenka Giovagnoni (Kapslovna) – 463,50

 

Muži B

 1. Petr Kolář (Blansko) – 506,71
 2. Jan Doubek (Manušice) – 506,69
 3. František Rychnovský (Jílové) – 487,72

 

Ženy C

 1. Zuzana Milnerová (Kapslovna) – 478,42
 2. Markéta Schejbalová (KB Trefa) – 467,62
 3. Miroslava Špácová (Rover Praha) – 451,76

 

Muži C

 1. Petr Čech (Jilemnice) – 519,22
 2. Ondřej Blaha (Rover Praha) – 488,91
 3. Martin Smolík (Karlovy Vary) – 462,93
Ke slovu se dostal i bavič a biatlonista "hobík" Miloš Knor

Ke slovu se dostal i bavič a biatlonista “hobík” Miloš Knor

 

DRUŽSTVA

Žactvo

 1. Jilemnice – 3501,17
 2. KB Letohrad – 3477,51
 3. SKP Kornspitz – 3354,20

 

Dorost

 1. KB Letohrad – 3556,42
 2. SKP Kornspitz – 3542,03
 3. SK Nové Město na Moravě – 3522,98

 

Dospělí

 1. SKP Kornspitz – 3309,00
 2. Rover Praha – 2868,18
 3. Staré Město pod Landštejnem – 2256,69

 

Družstva celkově

 1. KB Letohrad – 7033,93
 2. Jilemnice – 6951,43
 3. SKP Kornspiz – 6896,23

 

Houslový virtuóz Pavel Šporcl zahrál na "vlasteneckou notu"

Houslový virtuóz Pavel Šporcl zahrál na “vlasteneckou notu”

 

SOUTĚŽE PARTNERŮ VIESSMANN A HAMÉ

Soutěž Viessmann o žlutý trikot – celkoví vítězové v kategoriích dorostu

Dorostenky A

 1. Renáta Trejbalová (Jilemnice) – 510,74 bodů

 

Dorostenci A

 1. Ondřej Mánek (SKS Vimperk) – 513,01

 

Dorostenky B

 1. Eliška Teplá (SK NMNM) – 514,48

 

Dorostenci B

 1. Mikuláš Karlík (KB Letohrad) – 518,82

 

Soutěž Hamé o nejlepšího střelce v kategoriích dorostu – červený trikot

Dorostenky A+B

 1. Veronika Gallová (KB Letohrad) – mj. z 24 položek ČP – 9x za „0“, 12x za 1, …

 

Dorostenci A+B

 1. Jan Dubský (SKP Kornspitz) – mj. z 24 položek ČP – 12x za „0“, 7x za 1, …
Galavečer Českého biatlonu hostil Národní dům na Vinohradech

Galavečer Českého biatlonu hostil Národní dům na Vinohradech

 

Tomáš Hermann

Foto: Miloš Lubas, Petr Slavík, archiv Antonína Kříže