Po dovolené se reprezentanti vrátili k centrální přípravě

23. května, 2017

První díl dlouhého seriálu olympijské přípravy má za sebou česká reprezentace. Muži a ženy se v minulém týdnu společně sešli na střeleckém soustředění v německém Altenbergu. Ovšem velká část letní přípravy proběhne v domácích podmínkách a všechny reprezentační týmy – muži, ženy, kádry A a B budou trénovat převážně společně. Nadcházející sezóna 2017/2018 bude mít na programu opět devět dílů Světového poháru a jejím vrcholem se stanou olympijské hry v korejském Pchojngčchangu od 9. do 25. února 2018.

„Vrátili jsme se k centrální přípravě,“ představuje asi největší rozdíl proti minulému roku šéftrenér týmu Ondřej Rybář. „Přestože organizačně to pro nás bude mnohem náročnější, vždyť jenom sportovců je třiadvacet, cítíme, že společná příprava nám více svědčí a lépe také sdílíme informace.“ Samotné tréninky ale zásadní změny před olympijskou sezónou nenabídnou. „Stejně jako v předchozích letech i následující zimu budeme chtít závodit co nejvýše. Tomu bude příprava odpovídat. Budeme dále sázet na zrychlení střelby a odstraňování chyb,“ zůstává šéftrenér prozatím v obecnější rovině.

Česká reprezentace pohromadě na úvodním střeleckém soustředění v Altenbergu. Na snímku schází Gábina K, Verča V., Jessica J., Tomáš K. a Milan Ž.

Česká reprezentace pohromadě na úvodním střeleckém soustředění v Altenbergu. Na snímku schází Gábina K, Verča V., Jessica J., Tomáš K. a Milan Ž.

V následujících týdnech a měsících se budou sportovci ponejvíce pohybovat mezi Jabloncem nad Nisou a Letohradem, ve hře je také Nové Město na Moravě nebo Hnanice u Znojma. „Právě kvůli kapacitám nyní vše dolaďujeme,“ podotýká Ondřej Rybář. Vybraní sportovci se pak v srpnu zúčastní přípravy ve francouzské části pohoří Jura. „V tuto chvíli má jistou prioritu šestice závodníků, které uplynulou sezónu skončila na 25. místa v celkové hodnocení Světového poháru,“ upozorňuje šéftrenér. Jedná se o mistryni světa ze sprintu a držitelku dvou malých křišťálových glóbů Gabrielu Koukalovou (ve SP 2.), Evu Puskarčíkovou (13.), Veroniku Vítkovou (25.), vicemistra světa z vytrvalostního závodu Ondřeje Moravce (12.), Michala Krčmáře (17.) a Michala Šlesingra (22.).

V akci mládí. Vlevo Jakub Procházka, vpravo Jan Burian

V akci mládí. Vlevo Jakub Procházka, vpravo Jan Burian

Ostatní musí trenéry přesvědčit výsledky a přístupem. „Přitom bereme v úvahu, že léto je léto a zima je zima,“ usmívá se Ondřej Rybář. „K rozdělení týmů pak dojde až na podzim.“ V reprezentaci jsou také junioři úspěšní z MEJ v Novém Městě na Moravě, jako mistr Evropy a držitel křišťálového glóbu za stíhací závod v Junior IBU Cupu Milan Žemlička, stříbrný medailista z MEJ Ondřej Šantora, nebo šestý ze stíhací závodu MEJ v NMNM Jakub Procházka. Kategorii žen doplnila Anna Tkadlecová.

Avšak kariéru se rozhodla ukončit Simona Maříková šestá z MSJ ve sprintu a pátá na MEJ ve vytrvalostním závodě. V závodní činnosti nebude pokračovat ani Kristýna Černá v uplynulé sezóně mj. sedmá na Světové Univerziádě.

Zdeněk Vítek přemýšlí nad střeleckými výsledky...

Zdeněk Vítek přemýšlí nad střeleckými výsledky…

Složení realizačního týmu zůstává stejné. „V tom jsem měli jasno hned. Každý nový člen přinese do týmu nový pohled, nový přístup a z toho pohledu jsem před olympijskými hrami nechtěli experimentovat,“ vysvětluje šéftrenér.

...za to Aleš Ligaun je s nimi evidentně spokojený

…za to Aleš Ligaun je s nimi evidentně spokojený

 

Složení reprezentačních týmů
Šéftrenér: Ondřej Rybář

ŽENY
Opory: Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková
Dále: Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Lea Johanidesová, Veronika Zvařičová, Ludmila Horká,
Nováček: Anna Tkadlecová
Trenéři: Zdeněk Vítek (A), Jiří Holubec (A), Marian Málek (B)

MUŽI
Opory: Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Michal Šlesingr
Dále: Jaroslav Soukup, Adam Václavík, Tomáš Krupčík, Lukáš Kristejn, Tomáš Vojík, Matěj Krupčík, Ondřej Hošek, Jan Burian
Nováčci: Milan Žemlička, Ondřej Šantora, Jakub Procházka
Trenéři: Michael Málek (A), Aleš Ligaun (A), Marek Lejsek (B), Tomáš Kašpar (B)

Kariéru ukončily: Jitka Landová, Kristýna Černá, Simona Maříková

 

Tomáš Hermann

Foto: Aleš Ligaun, Ondřej Rybář, Petr Slavík