Ondřej Moravec bude v Jablonci obhajovat titul s novou pažbou

13. června, 2017

Stříbrný medailista z mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu a druhý nejlepší český biatlonista uplynulé sezóny Ondřej Moravec bude v sobotu 17. června v Jablonci nad Nisou obhajovat titul mistra České republiky v biatlonu na horských kolech. V areálu Mšeno – Břízky čeká naše biatlonisty první velké měření sil od zahájení přípravy počátkem května. Muži absolvují 9 km dlouhý závod se dvěma střeleckými položkami.

„Hodně se mi líbí nový formát šampionátu s hromadným startem. Závod je tak mnohem zajímavější, vyrovnanější, ale také psychicky náročnější,“ říká Ondřej Moravec, který uplynulý pátek oslavil třiatřicáté narozeniny. „Větší tlak je ale současně dobrou přípravou na zimu,“ podotýká.

Velký souboj sváděl loni Ondřej Moravec s dalším zkušeným "harcovníkem" Michalem Šlesingrem

Velký souboj sváděl loni Ondřej Moravec s dalším zkušeným “harcovníkem” Michalem Šlesingrem

Práci s „tlakem“ zažívá nyní často i během tréninků, protože celá reprezentace se připravuje společně. „Ve skupině nás je 14 kluků a během střeleckých tréninků často soutěžíme. To je dobrá simulace závodů, při kterých je hlava nucená pracovat se stresem. Vnímám to jako velké plus a kvalitní mentální přípravu, když na mě někdo tlačí.“

Jako alergik neprožíval v květnu jednoduché období. „Pylové období mi dalo zabrat. Užíval jsem léky a tréninky nebylo moc podle mých představ.“ Teď už se cítí lépe, i proto může říci: „Letos mám na horském kole najezděných výrazně více kilometrů než loni.“ Svým konkurentům v boji o titul tak mnoho nedaruje. „Každé vítězství se počítá. Úvodní střelba hodně napoví. To bude první zlom,“ uvědomuje si.

MCR Biatlon MTB JBC 2016 press_24

V závodě poprvé představí i svoji novou pažbu. „Velkou změnou je, že jsem zásobníky nechal přemístit dopředu. Trochu se tak sice změnilo těžiště, ale na druhou stranu bych měl se zbraní rychleji manipulovat. Pažba je jinak totožná s tou původní, ke které se když tak mohu kdykoliv vrátit.“ Nová pažba vyrobená z olše má zatím ještě přírodní barvu. „Určitě opět půjdu do nějaké designu. Líbí se mi bílá barva, a tak ji asi zachovám. Byl bych rád, aby pažba nesla i národní prvky, ale konkrétní provedení nechám na Romanu Vítkovi, který mi ji bude stříkat.“

Stupně vítězů MČR v biatlonu na horských kolech 2016 - zleva: Michal Šlesingr (2.), Ondřej Moravec (1.) a Lukáš Kristejn (3.)

Stupně vítězů MČR v biatlonu na horských kolech 2016 – zleva: Michal Šlesingr (2.), Ondřej Moravec (1.) a Lukáš Kristejn (3.). Jak dopadne šampionát letos?

 

Kompletní program českého šampionátu v biatlonu na horských kolech

 

Tomáš Hermann

Foto: Miloš Lubas