Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec opět opanovali horská kola!

17. června, 2017

Medailisté z mistrovství světa v rakouském Hochfilzenu Gabriela Koukalová a Ondřej Moravec se stali českými mistry v biatlonu horských kolech, a to znamená, že oba obhájili tituly z loňského roku. Domácí šampionát hostil dnes a chladného a větrného počasí areál SKP Kornspitz v Jablonci nad Nisou.

Kategorie dospělých a juniorů čekal hromadný start a závodníci nabídli dramatickou podívanou.  Mezi ženami se Gabriela Koukalová usadila na čele hned po startu, po druhé položce jí ale na záda dýchala bezchybně střílející Lea Johanidesová. “Na soustředí v Letohradě, a poté v Hnanicích, jsme všichni dostali hodně do těla, ale jsem ráda, že se mi podařilo nějaké síly ušetřit,” líčila vítězka, kterou nejvíce potěšila skutečnost, že na trati nedošlo k vážnému zranění. “Trať byla hodně nebezpečná, mokrá, blátivá, docela jsem měla místy i strach. Všichni jsme celí, a to je myslím, největší vítězství šampionátu.”

Gabriela Koukalová minula vleže jeden terč, vstoje pak střílela bezchybně

Gabriela Koukalová minula vleže jeden terč, vstoje pak střílela bezchybně

Druhá žena celkového pořadí SP v ruce svírala zcela novou mistrovskou medaili. “Musím říci, že jsou originální, nápadité. Jak se zvedl biatlon, zvedá se i vše kolem. Myslím, že každý, kdo medaili vybojuje, z ní bude mít velkou radost.”  

Zlato, stříbro, bronz Aneb nové cenné kovy Českého biatlonu

Zlato, stříbro, bronz Aneb nové cenné kovy Českého biatlonu 

Ondřej Moravec měla na trati nečekaného soupeře. Dvě třetiny závodu byl totiž v čele junior Jakub Štvrtecký. “My jsme šli do závodu z unavení z plného tréninku, ale to nic nemění na tom, že Kuba byl výkonností úplně jinde. Prostě jsme mu nestačili.” Rozhodla až střelba vstoje, při které Ondřej Moravec střílel bezchybně a Jakub Štvrtecký musel na dvě trestná kola. “Jo, střelba je alfou a omegou biatlonu, to se znovu potvrdilo,” usmál se úspěšný obhájce titulu. “Ze zlata mám radost, protože mi přinese pohodu do další části přípravy.”

Ondřej Moravec bral titul z horských kole stejně jako před rokem!

Ondřej Moravec bral titul z horských kole stejně jako před rokem!

Sám se však na horských kolech cítí rok od roku hůře. “Už více přemýšlím, už kolo nepustím všude jako za mlada. Je lepší ztratit pět vteřin, než si zlomit klíční kost.” vysvětluje svůj postoj.  Co si však stříbrný medailista z MS 2017 pochvaluje, je nový formát závodu – hromadný start. “Jednak je to při společné střelbě dobrá mentální příprava, a navíc se dostaneme i do mnohem většího zatížení než v zimě, a to je kvalitní trénink i zkušenost.”

Start hromadného závodu v podání mužů. Ondřej Moravec na špici "pelotonu".

Start hromadného závodu v podání mužů. Ondřej Moravec na špici “pelotonu”.

Jablonce nad Nisou – MČR v biatlonu na horských kolech, sprint s hromadným startem  – ženy 6 km: 1. Koukalová 19:56,5 (střelba 1/0), 2. Johanidesová +29,9 (0/0), 3. Vítková +1:14,0 (2/1), 4. Horká +1:40,9 (2/5), 5. Jislová +2:17,9 (1/3), 6. Zvařičová (vš. SKP Kornspitz) +2:23,7 (4/0). Juniorky 6 km: 1. Davidová (SKP Kornspitz) 21:22,0 (2/4), 2. Teplá (SK NMNM) +11,2 (1/3), 3. Suchá (SKP Kornspitz) +43,3 (1/1). Muži 9 km: 1. Moravec 31:46,6 (1/0), 2. Šlesingr +29,6 (1/1), 3. Burian +37,5 (2/0), 4. Kristejn + 1:02,4 (1/2), 5. Žemlička +1:04,5 (2/1), 6. Hošek (vš. SKP Kornspitz) +1:54,6 (1/1). Junioři 9 km: 1. Štvrtecký 31:51,0 (0/2), 2. Karlík (oba KB Letohrad) +2:00,6 (1/2), 3. Joukal (SKP Kornspitz) +2:47,9 (2/1).

 

Tomáš Hermann

Foto: Tomáš Hermann a Jan Matouš