Hrdina veselého videa v bolestech. Adam Václavík si zlomil nohu!

14. srpna, 2017

Ještě před týdnem se Adam Václavík stal hrdinou veselého videa, které na francouzském soustředění reprezentace zaznamenal Michal Šlesingr. V pondělí ráno však úsměv ve tváři talentovaného závodníka vystřídala velká bolest. Třiadvacetiletý rodák z Jilemnice těžce dopadl na tvrdý asfalt v Prémanonu. Krutým výsledkem je zlomená pravá lýtková kost v oblasti hlezna a pohmožděné koleno. Ve Francii byl český reprezentant ošetřen, podstoupil rentgen a dostal sádrovou dlahu.

Podrobně je se zraněním sedmnáctého muže sprintu Světového poháru v Oberhofu z uplynulé sezóny seznámen i lékař české reprezentace Martin Smetana. „Věříme, že Adam bude co nejdříve schopný převozu domů. Po domluvě s šéftrenérem Ondřejem Rybářem se dále kloníme k operativnímu řešení zlomeniny, což ale bude záviset na rozvoji poúrazového otoku,“ vysvětlil po shlédnutí rentgenových snímků MUDr. Martin Smetana.

Adama Václavík během úspěšného sprintu v Oberhofu

Adama Václavík během úspěšného sprintu v Oberhofu

„Je to smůla, ale na druhou stranu už také neoddiskutovatelný fakt,“ podotýká realisticky Ondřej Rybář. „Smůla je to zejména v tom, že se to stalo z kraje tréninku, při rozjíždění. Tedy v okamžiku, kdy ještě Adam nejezdil pod tlakem a v plné rychlosti.“ Při konzervativní léčbě bude Adamova pravá noha „ozdobená“ sádrou přibližně šest a více týdnů. Zvažovaná opera může léčbu zásadně urychlit, ale může přinést jiná rizika…

Šéftrenér připomíná, že pláč nad rozlitým mlékem není každopádně na místě. „Adam do této chvíle makal na 100 procent, v testech se zlepšoval a ta práce se mu vrátí.“ Ondřej Rybář si navíc myslí, že i sám Adam Václavík bude hledat cesty, jak se rychle vrátit k tréninku. „On je hodně cílevědomý, má jasné priority a práce se nebojí. Existují formy tréninku, při kterých sportovec nemusí se zlomenou nohou zahálet na pohovce a v tom určitě půjdeme Adamovi naproti. Zima je ještě daleko”!“

Věřme, že úsměv  bude opět brzy zdobit tvář Adama Václavíka stejně, jako tomu bylo na začátku přípravy ve Francii...

Věřme, že úsměv bude opět brzy zdobit tvář Adama Václavíka stejně, jako tomu bylo na začátku přípravy ve Francii…

Mladý biatlonista má za sebou průlomovou sezónu mezi dospělými. Čtyřikrát dokázal bodovat ve Světovém poháru a navíc přidal 34. místo ve sprintu mistrovství světa v Hochfilzenu.

 

Tomáš Hermann
Foto: Petr Slavík a Aleš Ligaun