V Kanadě zahynul český trenér Richard Bořuta

16. srpna, 2017

V Kanadě, kde našel svůj druhý domov, zahynul 9. srpna během horolezecké túry český trenér Richard Bořuta. Rodák z Domažlic pracoval od roku 2011 jako vedoucí trenér v biatlonovém centru Alberta (Biathlon Alberta Training Centre). Souběžně působil také u mládežnických reprezentací Kanady. Pod jeho trenérským vedením vyrůstala řada současných kanadských reprezentantů jako Nathan Smith, Christian a Scott Gowové, Rossana Crawfordová, Julia Ransomová nebo už legendární Zina Kocherová.

Kanadský biatlon na Richarda Bořutu vzpomíná slovy: „Vždy nám imponovaly jeho klid, rozvaha, technické znalosti, silné vůdčí schopnosti a jemný smysl pro humor. Ve své práci byl organizovaný, důkladný, přístupný a vnímavý.“

Richard Bořuta při práci doma v Canmore

Richard Bořuta při práci doma v Canmore

Doma prošel mj. klubem Kapslovna Praha a v roce 1994 vystudoval na Karlově Univerzitě Fakultu tělesné výchovy a sportu. Následně začal pracovat u rakouské reprezentace, kde byl pověřen vedením týmu olympijských nadějí. V roce 1998 přijal nabídku Kanadského svazu biatlonu. V pozici hlavního trenéra vedl kanadskou reprezentaci na olympijských hrách v Turíně 2006.  Pro sezónu 2009-2010 se stal trenérem české juniorské reprezentace.

Richard Bořuta s juniorskou mistryní světa 2017 ve vytrvalostním závodě Megan Bankesovou

Richard Bořuta s juniorskou mistryní světa 2017 ve vytrvalostním závodě Megan Bankesovou

 

Richard Bořuta 11. 10. 1967 – 9. 8. 2017

Snem Richarda Bořuty bylo vychovat sportovce, který získá olympijskou medaili… Na tomto světě Richard zanechal manželku Kamilu a děti Michala, Tomáše a Lukáše.

Poslední rozloučení s Richardem Bořutou se uskuteční v pátek 18. 8. v Canmore.

Richarde, děkujeme Ti za vše, co jsi udělal pro biatlon. Čest Tvé památce!

 

Český svaz biatlonu