Jak se na zimu připravují žáci, dorostenci či junioři?

21. září, 2017

Nejen ostře sledovaná česká reprezentace, ale také žáci, dorostenci nebo junioři se intenzivně připravují na blížící se zimní sezónu 2017/2018. Vedle tréninku ve svých mateřských klubech mají členové Sportovních center mládeže (SCM) nebo Sportovních středisek (SPS) svůj společný program. Shodou okolností na sklonku prázdnin zamířily obě skupiny do Nového Města na Moravě. Ve dnech 24. – 27. 8. se ve Vysočina Areně sešli žáci – talentovaná mládež a trenéři SPS, poté je na stejném místě vystřídali při SCM Cupu dorostenci a junioři.

Získávání dovedností při jízdě kolečkových bruslích

Získávání dovedností při jízdě kolečkových bruslích

V návaznosti na červnovou letohradskou akci LeBiNa, kde se aktéři věnovali zejména atletické průpravě, absolvovali talentovaní žáci na Vysočině kemp se zaměřením na kolečkové lyže a brusle. Oba kurzy pro SPS koordinovala trenérka žactva v SK NMNM Michaela Faltusová. „Cílem LeBiNa bylo zejména osvojení správných běžeckých návyků. Žáci by měli běhat nejen efektivně, ale i zdravě. To znamená, aby nepřetěžovali určité partie, ale aby rozložení zátěže bylo rovnoměrné.“ Novoměstské setkání sloužilo k získání základních dovedností v jízdě na kolečkových lyžích a bruslích. “Jednalo se především o nácvik techniky a navazující obratnostní nebo silová cvičení,” upřesnila Michaela Faltusové.  Dětem, se ve Vysočina Areně věnoval juniorský exmistr světa Petr Hradecký, úspěšná juniorka uplynulé sezóny Simona Maříková, jilemnický trenér Jan Sucharda, letohradský Jiří Faltus ad.

Jak správně přenášet váhu při jízdě na kolečkových lyžích?

Jak správně přenášet váhu při jízdě na kolečkových lyžích?

Nabitý kalendář mají v letních měsících i z počátku podzimu členové SCM. V dorostenci a junioři měli v programu dvakrát testy SCM (22. – 24. 6. a 14. – 16. 9.), jejichž dějištěm je Jablonec nad Nisou. „Už osmým rokem vycházejí naše testy ze stejného základu. Zaměřujeme se a porovnáváme výsledky z výjezdů na kolečkových lyžích, a to v rámci členění – ruce, nohy, komplet. Na programu je střelecký test po jedné ráně i po položkách, dále opakované výběhy, opakovaný běžecký kros nebo test na soupažovém trenažéru,“ vypočítává trenér juniorské reprezentace a člen výboru ČSB pro práci s mládeží Vlastimil Vávra.

Mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích je pro kategorie dorostu a juniorů součástí Sport&Freizeit Cupu

Mistrovství České republiky v biatlonu na kolečkových lyžích je pro kategorie dorostu a juniorů součástí Sport&Freizeit Cupu

Součástí letní přípravy pro talentované dorostence a juniory je také Sport&Freizeit Cup. „Do této minisérie zahrnujeme Mistrovství České republiky na horských kolech, na kolečkových lyžích i v letním biatlonu, nebo závody SCM Cupu,“ vysvětluje Vlastimil Vávra. Mladí sportovci tak před sebou mají ještě závody MČR v letním biatlonu v Bystřici pod Hostýnem 30. 9. – 1. 10. nebo koncem října SCM Cup v Jablonci nad Nisou, kde bude na programu sprint na kolečkových lyžích a hromadný start v krosu. Ty nejlepší čeká na konci odměna od partnera Sport&Freizeit.

 

Tomáš Hermann

Foto: Vlastimil Vávra a Igor Lána