Pás na kolečkové lyže využijí reprezentanti i další sportovci

04. října, 2017

Sportovní centrum Olympu v Jablonci nad Nisou (SKP Kornspitz) prošlo loni rekonstrukcí a rozšířením. Dnes byl celý proces završen slavnostním uvedením do provozu speciálního tréninkového pásu. Moderní novinka umožňuje jízdu na kolečkových lyžích, ale také jízdu na kole nebo běh či chůzi. Pás ihned získal přezdívku – „létající koberec“. Proč? Třeba proto, že lze měnit jeho rychlost nebo sklon a na základě dat z kamery a GPS realizovat například trénink na jakékoliv trati na světě. Místnost je navíc vybavena technologií hypoxie, která umožňuje simulovat různou nadmořskou výšku.

Ondřej Moravec ve vysokém tempu

Ondřej Moravec ve vysokém tempu

 

Prvním demonstrátorem funkčnosti pásu se stal Ondřej Moravec. “Měl jsem z toho trošku strach, ale není to až tak úplně hrozný… Vidím v tom obrovský přínos, protože pás umí unikátní věci. Fascinuje mě, že se dá nasimulovat vlastně jakákoliv trať, cesta nebo silnice, kterou si natočíme. Můžeme to využít my, běžci nebo třeba cyklisté.“ Což hned vzápětí předvedl Vojtěch Hačecký, cyklista kontinentálního týmu Elkov Author, který také patří pod křídla Olympu.

Vojtěch Hačecký má za sebou dobrou sezónu v  barvách týmu Elkov Author a po středě už také zkušenost s novým, univerzálním, pásem

Vojtěch Hačecký má za sebou dobrou sezónu v barvách týmu Elkov Author a po středě už také zkušenost s novým, univerzálním, pásem

Tři metry široký z Německa dovezený pás se dá naklánět. Dokáže vytvořit svah se stoupáním až 25 procent, ale je na něm možno „svištět“ i z kopce. Bezpečnost zajišťuje systém fotobuněk a také lano, které má sportovec připnuté na speciální popruh. Jakýkoliv nestandardní pohyb pak pás vypne.

A otvíráme - zleva: Martin Půta, hejtman Libereckého kraje; Jiří Zmatlík, náměstek ministra vnitra; Jiří Hamza prezident ČSB

A otvíráme – zleva: Martin Půta, hejtman Libereckého kraje; Jiří Zmatlík, náměstek ministra vnitra; Jiří Hamza prezident ČSB

„Jedná se o tu nejlepší a nejšpičkovější technologii, kterou sportovní svět nabízí. A mně těší, že i u nás s ní můžeme pracovat,“ upozorňuje náměstek ministra vnitra Jiří Zmatlík. Olymp je resortním centrem MV a investorem projektu.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza upozornil, jak se podmínky pro biatlon od olympijských her 2014 změnily. “V Soči jsme dokázali vykřesat z minima maximum. A také v následujících letech jsme na vrcholných akcích vždy uspěli. Sportovní úspěchy se pak projevily ve zlepšených podmínkách. Málokterý sport může říct, že má do infrastruktury tolik investováno, za což děkuji všem, kteří se o to zasloužili nebo pomohli.”

Jízda do kopce

Jízda do kopce

Inspiraci pro realizaci projektu poskytla podobná zařízení v Ruhpoldingu nebo Hochfilzenu. “Je to krok dopředu. Není to o náhradě sněhu, ale o pilování techniky. Můžete sportovci věnovat výzkumnou část, protože ho máte před sebou a můžete jej sledovat z pohledu biochemie i biomechaniky,” podotkl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. Trenér mužů Michael Málek už přemýšlel o tom, jak by se pás mohl stát běžnou součástí funkčních testů. „Umím se představit, že pás nahradí současné „běhátko“.

 

 

Tomáš Hermann, ČTK

Foto: Tomáš Hermann