Biatlonistka roku v nesnázích. Gabriela Koukalová stále není stoprocentně zdravá

05. října, 2017

Už se to vleče od počátku léta, už se to vleče dlouho. Gabriela Koukalová, trojnásobná medailistka z mistrovství světa 2017 v Hochfilzenu neprožívá sportovně šťastné období. Od přelomu června a července ji provázejí neutuchající bolesti nohou, především lýtek. Česká olympijská naděje pro Pchjongčchang 2018 sice stále trénuje, aktuálně na ledovci Dachstein v Rakousku, ale její zdravotní stavdo ideálu daleko. Slova šéftrenéra české reprezentace Ondřeje Rybáře to potvrzují.

„Nejraději bych konstatoval, že Gábina je stoprocentně v pořádku a připravená trénovat. Bohužel zdravotní problém tam je. Jedná se o svalové potíže v oblasti lýtek. Teď ani nejsem schopen říct, jak dlouho to potrvá. Z pohledu času máme její stav pod kontrolou. Ovšem pohybujeme se na hraně, na hraně improvizace, a to mě vůbec netěší,“ zdůrazňuje šéftrenér. Ruku v ruce s tím, ubývá Gabriele Koukalové psychických sil. „Doléhá to na ni, na její okolí i na nás jako realizační tým.“ Když má sportovec zdravotní potíže, je vždy obecnou snahou co nejdříve ho uzdravit. „To se nám nyní nedaří. Navíc je to olympijská sezona, Gábina má motivaci velkou a o to je to psychicky náročnější.”

Radost se dvěma křišťálovými glóby za sprint a závody s hromadným startem

Radost se dvěma křišťálovými glóby za sprint a závody s hromadným startem…

Jak tedy držitelka dvou malých křišťálových glóbů za uplynulou sezónu trénuje? „Je to především o intenzitách, do těch nejvyšších nemůže vůbec jít. K tomu se přidává i časové omezení tréninku, tedy jeho délka. Aktuálně to prostě na závodění ve Světovém poháru není,“ krčí rameny Ondřej Rybář.

„Na druhou stranu nechci malovat čerta na zeď. Máme stále dost času. Potřebujeme trpělivost, aby problém odezněl a Gábina se mohla zapojit do plné přípravy.“ Trénink mistryně světa ze sprintu vždy reaguje na její aktuální zdravotní stav. „Jsou dny lepší a dny horší, dlouhodobé plánování je však zatím vyloučeno,“ vysvětluje šéftrenér.

Úsměv Gabriely Koukalové nám stále chybí

Úsměv Gabriely Koukalové nám stále chybí

Po současném tréninku na Dachsteinu by se Gabriela Koukalová měla připojit k týmu, který právě začíná přípravu v Pokljuce. „Stoprocentní to ale není.“ Jisté ani není, kdy a kde vstoupí česká biatlonistka roku do nadcházející sezóny. „Momentálně jsme ve fázi, že jsme tohle pustili úplně z hlavy a neřešíme, jestli to bude Östersund, Hochfilzen, Le Grand Bornand nebo olympiáda. Nejprve potřebujeme Gábinu dostat do stavu, že ji nic neomezuje, a pak můžeme přemýšlet o tom, kdy ji vrátíme do kolotoče závodů. Nyní máme dva měsíce do Světového poháru a čtyři do olympijských her. A přestože dosud byl její trénink improvizovaný, čas nás ještě úplně stresovat nemusí,“ uzavírá s mírným nádechem optimismu Ondřej Rybář.

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík, Miloš Lubas, Michal Červený