Eva, Ondra i Adam se už téměř naplno zapojili do přípravy

17. října, 2017

Eva Puskarčíková uzdravila pohmožděné rameno, Ondřej Moravec se zotavuje z problémů s játry a Adam Václavík už rozhýbal svoji zlomenou nohu. Trio letních marodů již téměř naplano trénuje. To je dobrá zpráva z přípravy v Pokljuce. Ke všemu české výpravě přejí podmínky, ve Slovinsku se už druhým týdnem mohou těšit ze slunce a tepla. Náročný tréninkový plán tak může být plněn do puntíku.
„Dva měsíce mě rameno omezovalo v tréninku,“ přibližuje Eva Puskarčíková následky pádu, který si přivodila v červenci během přípravy v Novém Městě na Moravě. „Částečně jsem i potom mohla sportovat, ale byl to takový trénink-netrénink. Na kolečkových lyžích jsem třeba běhala jen s jednou holí.“ Nyní se snaží, aby ztrátu dohnala a posílila zejména vršek těla.

Eva Puskarčíková při výjezdu z Bledu na Pokljuku následovaná Lídou Horkou

Eva Puskarčíková při výjezdu od Bledu na Pokljuku následovaná Lídou Horkou

„Eva už zvládá tréninkovou zátěž dobře, a když se náhodou necítí v pohodě, tak trochu polevíme,“ říká trenér žen Zdeněk Vítek. „To však nemusí být způsobené pouze zraněním, ale třeba také vysokou nadmořskou výškou,“ upozorňuje. Tratě v Pokljuce leží ve výšce kolem 1400 metrů nad mořem. „Každopádně vidím, že Eva dělá pokroky, jak na tom ale skutečně bude, odhalí až závody,“ dodává Zdeněk Vítek.

Ondřej Moravec už od jara zápasí s infekcí jater, kterou si přivezl z posezónní dovolené jako nemilý bonus. „Jedná se o jakousi mutaci EB viru,“ říká stříbrný medailista z MS 2017. Přes léto trénoval na padesát procent, od přelomu září a října už mohl na intenzitě přidat. „Moje krevní výsledky mají zlepšující se tendenci. Už absolvuji tréninky normálně s ostatními kluky a těší mě, že na to tělo reaguje dobře, přestože pocity jsou často strašné.“

Ondřej Moravec během léčení intenzivně piloval střelbu

Ondřej Moravec v průběhu léčení intenzivně piloval střelbu

Neustále ovšem zůstává pod dohledem. Biochemik Emil Bolek mu i v Pokljuce odebíral krev každý den. „Měřil Ondrovi laktáty i dělal rozbor krve,“ podotýká trenér mužů Michael Málek. „Ondra už zvládne zátěž kolem osmdesáti procent, je na dobré cestě, ale nechceme nic uspěchat,“ upozorňuje trenér mužů.

V polovině srpna si Adam Václavík během přípravy ve Francii zlomil lýtkovou kost v oblasti hlezna. Po základním ošetření ve Francii následoval rychlý transport do České republiky a operace u MUDr. Martina Smetany v Krajské nemocnici Liberec. „Po operaci jsem dostal dlahu, která mi umožňovala alespoň omezený pohyb. Díky tomu jsem nemusel úplně zahálet. Jakmile to šlo, začal jsem makat.“ Trénoval v sedě soupaže, posiloval, bral si do ruky pušku a věnoval se „suché střelbě“, nebo vyzkoušel antigravitační běhátko. Následně přidal jízdu na rotopedu a plavání.

„Jakmile jsem se zahodil berle, odjel jsem na několik dnů do Řecka. Teplo a slunce mi dodaly hodně energie,“ pochvaluje si. Po návratu už jej čekal první tvrdý trénink. „Obul jsem kolečkové lyže a vyrazil nahoru na Ještěd.” Navíc po celou dobu regenerace přespával v zařízení jabloneckého Olympu, kde využíval hypoxie. Pro spánek měl nastavenou výšku 1800 metrů nad mořem. Do Slovinska tak vyjížděl připraven i po této stránce.

Adama Václavík a trénink během idylického slovinského podzimu

Adam Václavík a trénink během “idylického” slovinského podzimu

„Adam se na Pokljuce zapojil naplno do přípravy,“ těší už Michaela Málka. „Tréninkový výpadek se ještě projevuje, a tak Adamovy dávky korigujeme, ale po téměř dvou měsíční pauze na tom není špatně.“ V tuto chvíli už má jediné omezení, a tím je hybnost kotníku. „Proto Adamovi upravujeme program, takže místo běhání jezdí například více na kolečkových lyžích.“ Jeho příprava nabírá na intenzitě. „Adam měl dobrý základ a jeho organismus si rychle zvykl. Už dokáže jít do maxima,“ dodává s úlevou v hlase Michale Málek.

 

Tomáš Hermann

Foto: Tomáš Bláha a Aleš Ligaun