Ondřej Moravec už je ve „standardním pracovním procesu“ a myslí na závody

05. listopadu, 2017

V jeho hlase je cítit dobrá nálada i optimismus. Raduje se z možnosti trénovat a je natěšený na začátek sezóny. Slovo Oestersund, dějiště prvního kola Světového poháru, z jeho úst zaznívá opakovaně. Ondřej Moravec je po dlouhý zdravotních problémech, zaviněných infekcí jater, zpět. „Jsem šťastný, že jsem se mohl vrátit do standardního pracovního procesu a mám opět pevný režim. Přes léto mi to chybělo,“ říká k tomu sám vicemistr světa na 20 km z Hochfilzenu 2017.

Před deseti dny, na počátku soustředění ve finském středisku Imatra, si Ondřej Moravec telefonoval s profesorem Liborem Vítkem ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Pan profesor mi řekl, že je z mých krevních výsledků nadšený a dodal: ´Napal to a uvidíš.´ Strašně se mi ulevilo,“ vykládá rozverně letohradský biatlonista. „Už trénuji normálně podle plánu.“ V Imatře tak se svými reprezentačními kolegy absolvoval v uplynulých dnech kompletní přípravu zaměřenou zejména na vytrvalost a sílu.

Akce! Vpředu Michal Šlesingr, dále Lukáš Kristejn a třetí zleva je Ondřej Moravec!

Akce! Vpředu Michal Šlesingr, dále Lukáš Kristejn a třetí zleva je Ondřej Moravec!

Jak se mu v jihovýchodní Karélii, na pomezí Finska a Ruska líbí? „První, co člověka udeřilo do očí je liduprázdno na střelnici i na tratích. Tam bylo jen pár běžců, spíše hobíků.“ V úvodu soustředění byl pravidelným průvodcem českých biatlonistů vítr. „Zpočátku to bylo hodně nepříjemné a docela mě to rozladilo. Ale po dvou dnech jsem si zvykl a vnímám to jako dobrou přípravu na Oestersund. Tam bývají ty podmínky často podobné.“ Navíc později přimrzlo a o víkendu dokonce rozšířili v Imatře tratě o další okruh. „Myslím, že nám Rybis na přípravu vybral super místo,“ jmenuje přezdívkou šéftrenéra týmu.

Ondřej Moravec má napilno, už trénuje naplno!

Ondřej Moravec má napilno, už trénuje naplno!

Sám je rád, jak tělo reaguje na zátěž. „Po zkušenostech dám opravdu na pocity a ty jsou perfektní. Na lyžích je vše OK, a tak si říkám, proč nezačít závodit hned v Oestersund!?,“ má jasno. Ví, že není na co čekat. „A když budu unavený, nějaký závod nebo třeba celé kolo svěťáku vynechám. V tom nevidím problém.“ Po letním výpadku se už vidí na startu s číslem na hrudi. „Kromě červnového šampionátu na horských kolech, jsem vůbec nezávodil. Cítím, že závodní rytmus potřebuji.“ V tom se shoduje i s Ondřejem Rybářem. „Ani Rybis nevidí žádný důvod, proč bych měl se závoděním otálet.“

Vnímá, že nechtěná pauza měla i pozitivní dopady. „Odpočalo si nejen tělo, ale i hlava. Tréninky mě teď neskutečně baví a těším se na ně!,“ dodává se šťastným úsměvem. Endorfiny, hormony štěstí, by teď možná mohl rozdávat. Má před sebou ale ještě jeden velký úkol. „Už chci zdravý zůstat!,“ zdůrazňuje trochu vážněji a z pověrčivosti dodává: „Raději to klepu na vše, co mám po ruce.“

OM pod dohledem trenéra mužů Michaela Málka

OM pod dohledem trenéra mužů Michaela Málka

A Oestersund? Úvodní kolo Světového poháru olympijské sezóny 2017/2018 startuje ve Švédsku už 26. listopadu!

 

Tomáš Hermann
Foto: Aleš Ligaun