Imatra podruhé - finské středisko český tým oslovilo. Ladění formy začalo

09. listopadu, 2017

Původně to bylo s podmínkou, ale ve středu se česká reprezentace do finské Imatry vrátila. Varianta osvědčeného Vuokatti padla. V jihovýchodní Karélii má tým k dispozici vše potřebné. Několik zasněžených okruhů s různými profily, střelnici se 30 elektronicky ovládanými stavy, lázně, ale třeba i údajně největší evropskou nafukovací halu s fotbalovým hřištěm. Kotníky a nárty Michala Šlesingra, či Tomáše Krupčíka by mohly vyprávět… Dalším přínosem jsou ochotní a vstřícní místní lidé, a pak zejména klid. „Myslím, že tu panovala vzájemná spokojenost. My jsme si užívali toho komfortu, že na střelnici jsme byli zcela sami,“ říká trenér mužů Michael Málek. A kouč žen Zdeněk Vítek jej doplňuje: „Připravovalo se tu jen několik místních běžců – hobíků.“

První pobyt v Imatře využili muži i ženy zejména k objemové a silové přípravě. Jak si sportovci v tréninku vedli? „Mě především těší, že tým mám v tuto chvíli zdravý,“ říká s úlevou v hlase Michael Málek. „Ondra Moravec už nemusí řešit žádná omezení a trénuje na sto procent. Adama Václavíka sice ještě limituje zlomený kotník při klasice nebo krosovém běhu, ale bruslení mu už dovoluje zvládnout veškerou zátěž dobře. A fotbalová zranění Michala Šlesingra s Tomášem Krupčíkem měla naštěstí jen dočasný charakter.“

Fotbalová nafukovací hala v Imatře při pohledu ze střelnice

Fotbalová nafukovací hala v Imatře při pohledu ze střelnice

Pomineme-li specifika přípravy Gabriely Koukalové, tak v dobrém zdravotním stavu je i družstvo žen. „Pouze Lea Johanidesová prvních pět dnů ještě nestřílela, protože doléčovala z Pokljuky vykloubený palec. Zranění ramene Evy Puskarčíková už naštěstí odeznělo dávno, a tak od září trénuje zcela naplno,“ upřesňuje Zdeněk Vítek.

Trenér Zdeněk Vítek marně pronásleduje závažím obtěžkanou Evu Puskarčíkovou

Trenér Zdeněk Vítek marně pronásleduje závažím obtěžkanou a úsměvem obdařenou Evu Puskarčíkovou

Ke zdravotnímu stavu Gabriely Koukalové pak doplňuje informaci Ondřej Rybář. „Gábina trénovala. Zvládla vše, co jsme měli i s úpravami naplánované v rámci jejího režimu. Neskáču tři metry do výšky, ale těší mě, že nějakou práci odvedla. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dále.“ O zlepšení zatím šéftrenér hovořit nechce. „O tom budeme moci mluvit, až tam bude výhled směrem k závodů, což zatím není.“ Každopádně se však Gabriela Koukalové bude nadále připravovat s týmem, včetně pobytu během SP v Oestersundu.

Jestliže úvodní přípravy v Imatře se zúčastnili s výjimkou čtveřice Matěj Krupčík, Jakub Procházka, Ondřej Šantora a Tomáš Vojík všichni členové A i B týmů, tak druhé kolo absolvuje už jen zúžený výběr. Kompletní B tým totiž míří za přípravou do švédského Idre.

V akci Veronika Vítková a Anička Tkadlecová

V akci Veronika Vítková a Anička Tkadlecová

V Imatře tak v tuto chvíli dle abecedy jsou – ženy: Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Lea Johanidesová, Gabriela Koukalová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Veronika Zvařičová. Mužskou část výběru tvoří: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Adam Václavík.

Druhá fáze pobytu na finsko-ruském pomezí už bude zaměřena více rychlostně, protože závodní období se blíží. Sportovce tak čekají i ostré závodní testy, které rozdají karty na úvodní část sezóny. Jistotu účasti ve Světovém poháru nyní má šest reprezentantů. Všichni, kteří loni skončili v hodnocení SP do 25. místa a v prvním trimestru tak mají účast hrazenou ze strany IBU: 2. (ženy) Gabriela Koukalová (?), 12. (muži) Ondřej Moravec, 13. (Ž) Eva Puskarčíková, 17. (M) Michal Krčmář, 22. (M) Michal Šlesingr a 25. (Ž) Veronika Vítková.

Michala Šlesingra pronásleduje Lukáš Kristejn

Michala Šlesingra pronásleduje Lukáš Kristejn

Kdo další doplní tým pro úvodní kola SP? V obou kategoriích jsou na dvě místa tři adepti resp. adeptky. „Holky pojedou dva nezávislé závody. To znamená bez stíhačky,“ prozrazuje kvalifikační metodu Zdeněk Vítek. Do Oestersundu zamíří dvě nejlepší, třetí v pořadí čeká IBU Cup. Rozjíždět se budou: Jessica Jislová, Lea Johanidesová a Veronika Zvařičová. V kategorii mužů, kde platí stejný postupový klíč, budou o právo startu ve SP bojovat: Tomáš Krupčík, Jaroslav Soukup a Adam Václavík. „Uvidíme, jaké bude výkonnost závodníků v IBU Cupu, ale určitě se nebudeme bránit točení sestavou,“ upozorňuje Michael Málek na skutečnost, že změny v týmu nejsou ani později vyloučeny.

Michal Krčmář se rok od roku zlepšuje. Udrží tento trend i v nadcházející sezóně?

Michal Krčmář se rok od roku zlepšuje. Udrží tento trend i v nadcházející sezóně?

Jak bude vypadat úvod sezóny? Opravdový start se odehraje v Norsku 23. – 26. listopadu. Kde si při IBU Cupu zkusí ve Sjusjoen (čti šušn) svoji formu B týmy a pravděpodobně také juniorka Markéta Davidová. Na programu jsou pro každou kategorii dva sprinty a štafetové singly a mixy. Světový pohár ve švédském Oestersundu začne 26. listopadu také závody smíšených štafet a dvojic. Ještě předtím se ale reprezentanti vrátí na pár dnů domů.

 

Tomáš Hermann
Foto: Tomáš Bláha a Aleš Ligaun