Eva Puskarčíková už bezchybně zvládá i vytrvalostní závod. V Oestersundu sedmá!

29. listopadu, 2017

Zatím nejlepšího výsledku kariéry ve vytrvalostním závodě dosáhla dnes ve švédském Oestersundu Eva Puskarčíková, když v mrazivém počasí – za -11°C – vybojovala v prvním individuálním závodě sezóny krásné sedmé místo. V této disciplíně byla dosud nejlépe 13. minulou sezónu v italské Anterselvě. Na patnáctikilometrové trati neminula ani jeden terč, a to byl základ jejího úspěchu. Dařilo se také Veronice Vítkové, která i přes dvě drobná zaváhání vstoje dosáhla na pěknou 12. pozici.

Jak si vedla další děvčata? Jessica Jislová skončila 61., když minula dva terče, Lea Johanidesová střílela bezchybně, ale běžecký čas jí stačil jen na 62. příčku a Lucie Charvátová skončila se šesti chybami na 85. místě. Po nepříliš vydařených štafetách dnes české reprezentantky ukázaly opět svoji sílu, když v Poháru národů byly sedmé. Vyhrála Naděžda Skardinová z Běloruska před Synnoeve Solemdalovou z Norska a Julií Džymovou z Ukrajiny. Pátým místem a sebejistým výkonem překvapila Paulína Fialková ze Slovenska.

„Až na Lucku mě všechna děvčata potěšila ve střelbě,“ mohl po závodě s mírným uspokojením konstatovat trenér Zdeněk Vítek. „Na druhou stranu je třeba připomenout, že kromě nepříjemného mrazu dnes panovaly optimální střelecké podmínky,“ doplnil trenér žen. Na střelnici nefoukalo, nesněžilo, ani nebyla mlha. To se odrazilo i na střeleckých výsledcích. Ze 102 startujících biatlonistek jich hned 12 zastřílelo zcela bezchybně!

Eva Puskarčíková: Je to tam. Za nula!

Eva Puskarčíková „konečně“ prolomila své prokletí vytrvalostního závodu. A to ve vzpomínkách nemusela chodit daleko. „Před rokem jsem v Oestersundu dala tři nuly, ale taky jednu čtyřku,“ připomíná, jak vypadla z boje o medaile. Totéž se jí přihodilo o půldruhého měsíce později v Anterselvě. Tam po třech chybách v závěrečné položce klesla z vedoucí pozice na konečné 13. místo. „A podobných výsledků jsem měla mnohem více. Snad jsem dnes ukázala, že umím zvládnout i vytrvalostní závod. To pro mě je možná ještě lepší zjištění, než to sedmé místo.“

Rodačku z Harrachova trápilo v průběhu léta zraněné rameno. „Eva ještě není po výpadku v přípravě v optimální běžecké formě. Přesto zvládla závod slušně a tempo dokázala vystupňovat,“ chválí nejlepší z českých žen Zdeněk Vítek. Jeho slova potvrzuje i pohled do výsledků. Jestliže v prvním kole měla Eva až 76. běžecký čas, tak v kole posledním už byla 24. nejrychlejší. „Věřím, že s každým závodem půjde její forma nahoru.“

Sama aktérka pak k tomu dodala. „U mě prostě platí, že začátky mám pomalejší. Navíc v tom mrazu jsem byla i dost ztuhlá. Ale postupně, jak jsem se dostala do tempa, jsem cítila, že můj běžecký výkon už je konkurenceschopný.“

Veronika Vítková dnes opět na střelnici oplývala jistotou

Veronika Vítková dnes na střelnici opět oplývala jistotou

Nejrychlejší z českých biatlonistek na trati byla Veronika Vítková. Celkově třináctý běžecký čas podtrhla devátým nejrychlejším výkonem v závěrečném kole. „Nechtěla jsem tempo rvát za každou cenu. Soustředila jsem se hodně na techniku a snažila jsem se toho co nejdéle držet,“ vysvětlovala svoji taktiku. Dobrou taktiku.

Lucie Charvátová přemýšlí, co vše do sprintu zlepšit...

Lucie Charvátová přemýšlí, co vše do sprintu zlepšit…

Jak naznačil už Zdeněk Vítek, zklamáním byl výkon Lucie Charvátové. A to nejen ve střelecké části, ale , jak ukázal pohled do podrobných výsledků, i v běhu. Jestliže ještě před rokem dosáhla 12. běžeckého času s dostupem 1:20,3 minuty, dnes to byl až 47. čas se ztrátou 3:17,5 minuty…  Každopádně, byl to první závod sezóny, ze kterého nelze dělat závěry…

Může však přinést úlevu. Po nedělních štafetách byl českých tým pod tlakem. „Cítili jsme to všichni,“ souhlasí Zdeněk Vítek. „A dnes to z nás díky holkám trochu spadlo. Ukázalo se, že příprava přece jenom nešla špatným směrem.“

Lea Johanidesová střílela bezchybně, ale v běhu soupeřkám  nestačila

Lea Johanidesová střílela bezchybně, ale v běhu soupeřkám nestačila

Výsledky českých reprezentantek ve statistikách
Eva Puskarčíková
7. místo, střelba – 0-0-0-0, odstup 1:08,6 min., 49. běh (+3:26,2), 7. střelba (+12,0)

Veronika Vítková

Jessica Jislová
61. místo, střelba – 0-0-1-1, odstup 4:44,8 min., 78. běh (+4:49,7), 15. čas střelby (+20,5)

Lea Johanidesová

Lucie Charvátová

OESTERSUND, výsledky vytrvalostního závodu žen na 15 km

Ve čtvrtek je v Oestersundu na programu vytrvalostní závod mužů na 20 km. Češi vyběhnou na trať s těmito startovními čísly: 5 – Ondřej Moravec, 15 – Michal Krčmář, 34 – Michal Šlesingr, 52 – Tomáš Krupčík, 105 – Jaroslav Soukup. Závod startuje v 17:15 hodin.