Světový poháru v Östersundu - předzávodní přehled

29. listopadu, 2017

Přinášíme vám první z článků nové pravidelné rubriky, která bude vždy shrnovat veškeré důležité zdroje pro nadcházející kolo Světového poháru včetně odkazů na výsledkový servis, Tv přenosy na internetu a další užitečné zdroje.

Östersund to už nejsou jen lyže a puška, nýbrž i fotbalová meruna!

Už v roce 1970 se švédský Östersund zapsal do biatlonové historie, když hostil mistrovství světa. Další světový šampionát se na stejném místě uskutečnil roku 2008 a v roce 2019 se na břehu pátého největšího švédského jezera Storsjoen bude o mistrovské tituly bojovat znovu.

Mezi tím se však nenápadný Östersund, město s 50 tisíci obyvateli, zapsalo i do historie evropského fotbalu. Letos dosud takřka neznámý klub při své premiéře v Evropské lize nejenže v předkole vyřadil slavný Galatasaray Instanbul, ale v základní části za sebou nechal i španělský Athletic Bilbao, německou Herthu Berlín či ukrajinskou Zoryu Luhansk! A teď se může těšit na jarní vyřazovací fázi!

A pojítko s biatlonem? Jsou tu hned dvě 😊. Jednak ze střelnice a tratí Švédské národní biatlonové arény dohlédnete přímo na stadion Östersunds FK. A druhé pojítko? To je už trochu fantazie, ale…. Třeba se však jednou Michalu Krčmářovi splní “tajné” přání, že bude moci v Östersundu zafandit v evropském poháru i své milované Spartě. Pravda, je tu jedna velká překážka, a to současné výkony Sparťanů…

Z pohledu biatlonových úspěchů je Östersund k českým barvám přívětivý. Michal Šlesingr vybojoval při MS 2008 páté místo ve stíhacím závodě, šesté místo ve sprintu a desátý skončil ve vytrvalostním závodu. Ve stejné disciplíně doběhl tehdy Zdeněk Vítek, současný kouč žen, sedmý. Premiéru na velkém MS před téměř deseti lety prožívala Veronika Vítková. Nadějná juniorka doběhla na krásném 14. místě ve vytrvalostním závodě.

Během posledních sezón sbírali ve středním Švédsku čeští reprezentanti pravidelně medailové úspěchy. Shodou okolností to před šesti lety odstartoval právě ve vytrvalostním závodě Michal Šlesingr druhým místem, přičemž třetím příčkou ve stíhačce jej podpořil Jaroslav Soukup. Následně přidala v jednom roce smíšená štafeta bronz, aby v olympijské sezóně 2013/14 triumfovala stejně jako Gabriela Koukalová na 15 km. Poté přidaly dvě druhá místa Veronika Vítková a Ondřej Moravec ve sprintech a třetí doběhl Michal Šlesingr na 20km. Další bronz mixu v sezóně 2015/16 doplnila triumfem ve sprintu Gabriela Koukalová, jež pak úřadovala i loni: skončila třetí ve sprintu a vyhrála stíhačku.

Sečteno podtrženo: od sezóny 2011/12 neodjížděli Češi z Östersundu, dějiště I. kola SP, s prázdnou. Získali celkem 12 medailí s bilancí 4-3-5. A jak to dopadne letos? Nechme se překvapit, jen si snad přejme, aby se například Michalu Krčmářovi dařilo lépe, než teď „jeho“ Spartě.

SEZÓNA SVĚTOVÉHO POHÁRU 2017/2018 ŘEČÍ ČÍSEL
(Olympijské hry 2018 nejsou součástí Světového poháru)

• 9 kol Světového poháru
  • 2 kontinenty (Ťumeň, dějiště 9. kola SP, leží v asijské části Ruské federace)
  • 22 individuálních závodů v programu SP (8x sprint, 7x stíhačka, 5x hromaďák, 2x vytrvalostní )