Ve stíhacích závodech všichni muži na bodech. Veronika Vítková hájí Top Ten SP

03. prosince, 2017

Nastupující hvězda Denise Herrmannová z Německa a stálice Martin Fourcade z Francie vyhráli stíhací závody ve švédském Oestersundu, které uzavřely úvodní kolo Světového poháru sezóny. Jak si vedli čeští biatlonisté? Z šesti závodníků na startu jich pět bodovalo. Nejlepšího výsledku dosáhla Veronika Vítková, která na desetikilometrové trati žen skončila 20., Eva Puskarčíková obsadila 45. pozici a byla to právě ona, kdo nebodoval. Všichni čtyři muži si pak své postavení vylepšili. Ondřej Moravec 44. na startu proběhl cílem 22., Tomáš Krupčík se zlepšil o 13 míst na konečnou 32. příčku, Michal Šlesingr, jenž se už dotýkal první dvacítky nakonec proběhl cíle 37. když na trať vyrazil jako 38. v pořadí. Michal Krčmář se zlepši o čtyři místa na 39. pozici a dosáhl na své první letošní body.

Veronika Vítková je prozatím desátou ženou průběžné klasifikace SP

Veronika Vítková je prozatím desátou ženou průběžné klasifikace SP

Veronice Vítkové ani Evě Puskarčíkové se nevydařily ležky. Dohromady v nich nasbíraly sedm chyb! „Obecně platí, že jednička nikam neposouvá a dvojky či trojky znamenají ztrátu,“ vysvětlil trenér žen Zdeněk Vítek. Proto byla po dvou položkách Veronika Vítková až 33., přestože startovala z osmého místa. Eva Puskarčíková, jež ze startovní brány vyběhla jako 32., klesla až na 54. příčku. Ve stojkách pak už obě české ženy chybovaly každá jen jednou a postoupily vzhůru, byť Evě Puskarčíkové to už na body nestačilo.

Eva Puskarčíková bojovala, ale za lepším výsledkem ji nepustily čtyři chyby na střelnici

Eva Puskarčíková bojovala, ale za lepším výsledkem ji nepustily čtyři chyby na střelnici

„Mě to zaváhání na druhé ležce hodně mrzí, ale držela jsem se pokynů, které jsem dostala na trati. Bohužel vítr byl hodně nevyzpytatelný…,“ sdělila po závodě Veronika Vítková. Zklamaná však nebyla. „Musím říci, že pocitově i výsledkově mi Oestersund zvedl náladu. Tu jednu dnešní položku hodím za hlavu a v Hochfilzenu budu dále bojovat o co nejlepší výsledky,“ slíbila do kamer České televize dívka, která si drží desáté místo v průběžné klasifikaci Světového poháru.

Ondřej Moravec vyrazil na trať až ze 44. místa. Předběhl 22 soupeřů a doběhl... Hádejte?

Ondřej Moravec vyrazil na trať až ze 44. místa. Předběhl 22 soupeřů a doběhl… Hádejte?

Muži vstoupili do stíhačky jako z partesu. Po dvou položkách vleže a úvodní stojce měli dohromady na kontě ze 60 ran jen dvě chyby! Tehdy běžel Michal Šlesingr 24., Ondřej Moravec 25., Tomáš Krupčík 28. a Michal Krčmář 34. Ale jako pokaždé v biatlonu, i dnes platilo, že závod rozhoduje až závěrečná položka. Ve větrném představení minul Michal Šlesingr tři terče, Tomáš Krupčík a Michal Krčmář po dvou, Ondřej Moravec pak jeden jediný. „Všichni kluci se ve stíhačce posunuli kupředu. Z tohoto pohledu se mi závod hodnotí dobře,“ řekl trenér Michael Málek. „A nebýt závěrečné položky, mohlo být v našem táboře ještě mnohem veseleji, protože kluci měli namířeno do první dvacítky…“

Tomáši Krupčíkovi to prozatím střílí - rychle i přesně! V této disciplíně nejlepší z týmu mužů

Tomáši Krupčíkovi to prozatím střílí – rychle i přesně! V této disciplíně je nejlepší z týmu mužů

Vedle Ondřeje Moravce, jenž nakonec vybojoval 22. pozici udělal trenérovi největší radost Tomáš Krupčík. „Na Tomovi je vidět, že se střelby nebojí. Zatím je z týmu jediný, kdo dokáže přenést tréninkovou rutinu do závodu,“ poukazuje na celkově osmý střelecký čas devětadvacetiletého reprezentanta. Na Ondru a oba Michaly dokázal Tomáš Krupčík ve střelbě časově získat jedno trestné kolo. „U kluků vidím rychlost a rytmus střelby, zatím jako poměrně kostrbaté,“ pokrčil rameny Michael Málek.

Závěrečná položka trochu zlomila Michala Šlesingra.  Mířil do první dvacítky, ale po třech chybách musel hájit bodované příčky...

Závěrečná položka trochu zlomila Michala Šlesingra. Mířil do první dvacítky, ale po třech chybách musel hájit bodované příčky…

Stále lepší pocity v průběhu I. kola Světového poháru zažíval Ondřej Moravec, kterého v letní tréninkové dřině omezoval zánět jater. Dnes to letohradský biatlonista potvrdil i svým zatím nejlepším výsledkem. „Před týdnem ve štafetách to bylo hrozné, dnes už jsem se cítil mnohem lépe. A věřím, že tak to bude i příští týden a příští měsíc. Vždyť Světový pohár je teprve na svém začátku,“ dodal stříbrný medailista z MS 2017. To se odehrálo právě v rakouském Hochfilzenu, kam nyní karavana účastníků SP míří na II. kolo SP.

 

OESTERSUND, ženy – stíhací závod na 10km
Veronika Vítková
20. (8. na startu.) místo, odstup 2:33,5 min., střelba – 1-3-1-0, 16. běh (+47,5), 16. střelba (+34,0)

Eva Puskarčíková
45. (32.) místo, odstup 3:55,7 min., střelba – 2-1-1-0, 45. běh (+1:49,7), 5. střelba (+23,0)

Michal Krčmář ke svým výkonům říká: "Je to křečovité. V Hochfilzenu nás čekají dva tři dny tréninku, během kterých potřebuji zlepšit střelbu."

Michal Krčmář ke svým výkonům říká: “Je to křečovité. V Hochfilzenu nás čekají dva tři dny tréninku, během kterých potřebuji zlepšit střelbu.”

OESTERSUND, muži – stíhací závod na 12,5 km
Ondřej Moravec
22. (44.) místo, odstup 2:05,7 min., střelba – 0-0-0-1, 34. běh (+1:17,7), 24. střelba (chyba časomíry)

Tomáš Krupčík
32. (45.) místo, odstup 2:38,2 min., střelba – 0-0-0-2, 44. běh (+1:40,4), 8. střelba (+14,3)

Michal Šlesingr
37. (38.) místo, odstup 3:04,0 min., střelba – 0-0-1-3, 33. běh (+1:16,3), 52. střelba (+43,0)

Michal Krčmář
39. (43.) místo, odstup 3:06,2 min., střelba – 0-1-0-2, 41. běh (+1:31,0), 51. střelba (+42,3)

 

OESTERSUND – výsledky stíhacího závodu žen na 10 km

OESTERSUND – průběžná klasifikace SP žen po 3 z 22 závodů 

OESTERSUND – výsledky stíhacího závodu mužů na 12,5 km

OESTERSUND – průběžná klasifikace SP mužů po 3 z 22 závodů 

 

Tomáš Hermann
Foto: Petr Slavík